homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-86


#1616 2014-11-06 13:51:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rya, da, probabil ca le dau in prima zi, dar ar trebui sa aiba ei lp in spital. nustiu
Stiu ca la anestezie generala nu e voie sa alaptezi in prima zi, la rahi nu stiu daca e interdictie.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1617 2014-11-06 13:51:35

ryanajenny
Full member
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 779

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno> ms. d rsp... Eu sunt din jud. HD (ors. Hateg)... Momentan stam la tara cu parintii mei, ff rar la apartament (primit de la soacra!) in oras, nu-mi place deloc!

Katey> la noi spitalul nu prea are fonduri, noi tre sa cumparam cam tot... chiar si manusile chirurgicale, cateterul... In schimb arata tare bine, e renovat recent...

Deno> oare are vreo legatura faptul ca vineri, 21 nov, e sarbatoare mare, cruce cu rosu... Dr. meu e baptist si ma intrebam daca ar face ceza atunci... Daca nu, cel tarziu lunea, p 24, fiindca mi-e tare rau si uneori am niste contractii de nu ma pot misca...sper sa nu fi dezvoltat anticorpii, eu am Rh neg...  Dar vb. joi cu dr., dupa ce fac si titrarea de anticorpi...

Ultima oara a fost editat de ryanajenny (2014-11-06 14:02:19)


7.11.2014 - visul meu a devenit realitate hjarta  rugaciune

Offline

 

#1618 2014-11-06 13:57:44

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

La noi cam la 39 de sapt se face ceza.
La S mi s-a rupt apa la 38 de sapt, altfel tot pe la 39 intentiona doc.

Offline

 

#1619 2014-11-06 14:04:28

ryanajenny
Full member
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 779

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Happy> 39 s ecografic sau calendaristic?

Deno> vezi ca sotul are dreptul la 5 z libere la nastere...

Mie mi s-a lasat burtica, mai bine zis burtoiul, de vreo 2 sapt. si de luni vad ca si secretia a devenit ff abundenta si adesea gelatinoasa... Sper sa nu-mi faca vreo surpriza pana joi cand merg la control!

Ultima oara a fost editat de ryanajenny (2014-11-06 14:08:40)


7.11.2014 - visul meu a devenit realitate hjarta  rugaciune

Offline

 

#1620 2014-11-06 14:54:29

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alex no comment, nu stiu daca ai citit vreodata ca ti am lasat un mesaj smile despre diabet si nasterea naturala
Cris puss noi ne mutam acasa in Decembrie smile a meu mai vine ianuarie si gata
E e ok.  Am medicina nuclear in iunie su vin aici pt lucrurile lui..
Si cam atat.. puss
Doamne fere sa le zici de ceza, nici sa nu auda lol

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1621 2014-11-06 15:24:12

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna.stiti cumva daca anorien are fb?

Offline

 

#1622 2014-11-06 15:55:17

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Jaq, am citit , daca nu ma insel am si raspuns, am zis ca merg pe mana lui daca zice ca vrea sa-mi faca cezariana, doar ca ulterior s-a razgandit si mi-a zis acelasi lucru ca si tine , ca pot naste natural ca nu mai e niciun risc pt ca tensiunea a revenit la normal ...etc, iar acum imi zice ca imi face totusi cezariana. Pai atunci eu ce sa inteleg, exista sau nu riscuri?
Fetelor, eu sunt din Bucuresti, deci trebuie sa dau mai mult la nastere? grater oricum am inteles ca difera de la un spital la altul.
A mai nascut cineva la Bucur?


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1623 2014-11-06 16:02:09

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Pisi, are Ano fb.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1624 2014-11-06 16:07:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rya, sotul nu este angajat, lucreaza momentan in constructii si fiecare zi de munca conteaza, mai ales ca este platit la zi si primeste bani multi pe zi.
Cat despre ceza, baptistii nu tin sarbatorile ortodoxe, si gura sarbatoare poruncita in biblie o tin adica cina Domnului, si aia se face duminica, dar nici de aia nu tin cont ca sa nu faca cezariana, merg la biserica si se inpartasesc adica, dar nu tin de-astea cu sa nu coasa, spele etc.
Deci nu vad motiv.bine, niciun dr nu ar face cezariana la rece diminica. Eu duminica am avut ceza, dar a fost la cald.
Cu anticorpii, faci vaccin daca ai dezvoltat, nu se intampla nimic puss

Ale, daca nasti la stat este gratuita nasterea, fiecare da daca vrea si daca poate, nu esti obligata. Si nici pentru faptul ca stai in bucurest nu esti obligata nici sa dai nici sa dai mult daca vrei sa dai. Dai cat poti si vrei. Ar fi culmea...
Daca e sa dai spargere in buget cu nasterea, mergi si nasti la privat si macar sti o treaba, dar la stat..

Eu am zis initial ca nasc tot unde l-am nascut pe Y, si unde ma costa 5000 ron nasterea. Mama la inceputul sarcinii a zis ca imi face cadou nasterea, si imi da ea cei 5000 ron.
Apoi tot am stat sa ma gandesc cum sa fac cu Y, ca e departe clinica unde ar trebui sa merg, si acum nu mai sunt doar eu, mai depinde si el de noi, si ar fi cam greu. Am zis ca daca gasesc un medic sa imi placa, as ramane si la stat, eu nu fug neaparat de conditii, cat de unele proceduri, clisma, sonda pusa pe viu, fire care trebuie scoase, etc. Si am vb cu dr si toate mi le face ca la privat, ma scuteste de clisma, imi pune sonda dupa anestezie, imi pune fir resorbabil.
Asa ca am decis sa raman aici, mama a zis ca tot 5000 ron imi da la nastere, deci dau la doctoei cat vreau si restul imiraman mie big_smile si ea l-a vazut pe dr si a zis ca este prea dragut sa nu ii dam 1000. Daca nu erau banii cadou de la ea, nu as fi cedat si as da doar 800 cat m-am gandit initial. Dar asa...ascult si de vointa ei tongue


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1625 2014-11-06 16:12:16

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Pisi Alina Avadani sunt pe FB. Am poza la profil cu mine, soțul și bb. Aștept sa ma adaugi, dacă ai nevoie de ajutor, apelează oric?nd.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1626 2014-11-06 16:18:09

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

anorien te adaug si eu  smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1627 2014-11-06 16:25:25

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Sigur, ma puteți adăuga, cine vrea


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1628 2014-11-06 16:39:54

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Mc Ano,ti-am dat cerere...raluca

Offline

 

#1629 2014-11-06 22:29:08

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fete,

Cristinel puss o sa ma gandesc la tine maine, a venit ziua cea mare! hjarta
Si eu am fost ff relaxata cand m-am dus la maternitate, nu am avut niciun fel de teama, eram doar ff fericita ca in sfarsit o sa imi cunosc copilul atat de mult asteptat, copilul MEU! Imi amintesc ca si cum a fost ieri...m-a filmat sotul atunci dupa ce ma internasem, imi mangaiam burtica si ii spuneam: gata mami, imediat ne vedem! smile
Sa fii sigura ca ce vei trai maine vei tine minte toata viata in cele mai mici detalii, sunt niste sentimente greu de descris in cuvinte atunci cand iti vezi copilul pt prima data. hjarta

Eu am facut ceza cu rahi-anestezie si mi-au adus fata sa o pun la san imediat, inca de cand eram la terapie intensiva. Insa 3 zile nu am avut nici macar o picatura de colostru, nici cand strangea moasa de sanii mei, asa ca i-au dat lp. Cu toate astea, mi-o aduceau la fiecare 2-maxim 3 ore sa o pun la san.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1630 2014-11-07 01:54:33

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

E nebun, si cum e nebun clar as alege ceza, pt ca nasterra de diabetice e naspa, tre sa stie ce ti face si pe nenea asta nu l vad prea decis.
Cred ca mi ai raspuns, is prea obosita sa mai tin minte lol puss
Ce vreau sa zic este ca sa nu ti bage in cao ca i duabetica nu ar putea sa nasca normal, cum nasti e problema ta, viata ta, ce vrei tu, cum e bebele?
Tu? N ai avut contractii?

Offline

 

#1631 2014-11-07 08:38:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata fete smile
Jaq,vroiam sa te intreb ceva, ai idee daca in timpul travaliului se poate declansa diabetul normal? Asa mi-a zis o prietena care stia de la doctora ei, dar nu prea imi vine sa cred.
Bebe e bine, e foarte activ in burtica , iar eu n-am contractii si ma simt bine.
Cris , toate gandurile mele bune le trimit catre tine, nastere usoara si un bebe sanatos.
Rya, eu stiam de 10 zile libere la sot.
Puup fetele


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1632 2014-11-07 09:49:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

lol ce de in timpul travaliului? neutral ce treaba are travaliu si impinsu' cu diabetul?
Clar nu, intradevar pe timpul travaliului o sa ai hipoglicemii si hiperglicemii, eu am avut in vena bomba cu glucoza si insulina..
Imi pulsa cand insulina cand glicemie, dar prababil daca tu nu ti ai pus insulina nu cred
Nu mai asculta prostiile oamenilor care nu stiu, eu te ajut cu cea mai mare
Mie inca nu mi vine sa cred ca nu ti au zis protocolul, pt ca e total diferit de las mujeres embarazadas fara diabet
Stii ca ai sarcina de risc? ca bla bla bla? Diabetul nu i de joaca si vad ca medicul tau se joaca..
Dar tie care ti a iesit mare? Care dintre analize? Xea de una sau cea de 4?
Faci dieta?
E bine mai, ca ai 38 sapt
Eu n am ajuns, deci am facut dieta ca tatal nostru si mi am bagat insulina, la 35 eram dilatata, dar eu l am avut mare si cat am putit l am controlat
Cat despre sarcina mea, de la 20 in sus a fost un calvar
Deci vezi ca tu nu esti asa grav ca mine? Siniaca eu am nascut natural, initial mi au zks ca nu, ca ceza dar doar o nebuna..
Si sincer? Eu am fost happy ca am facut dieta, am pus doar 9 kg smile
Si ca sa nu mai zic ca odata in viata n am avut pofta de dulce si a fost cand mi am bagat insulina, acu as cere iar ceva sa mi faca ca is naspa rau cu dulcele si carbo, nu stiu ce am grater

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-11-07 09:56:27)

Offline

 

#1633 2014-11-07 10:23:17

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

neatza
vreun semn de la cris?..care o aveti pe facebook, imi dati si mie numele ei sa o adaug si eu?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1634 2014-11-07 10:26:54

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cristinica majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta
Sa nasti repede si usor, sa te recuperezi rapid si sa ai o intalnire cu bebe ca in basme.
sunt cu inima la voi. par  par  par


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.