homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-5


#77 2014-09-09 10:11:50

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Neata, wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#78 2014-09-09 10:25:25

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neatza mamici.
puss  coffestudiu


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#79 2014-09-09 10:38:00

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neata

smart asa si eu..cu programul prelungit am o problema


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#80 2014-09-09 11:07:38

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Si eu m-am gandit mult si nu m-a lasa inima sa-l dau la program prelungit. il duc la gradi si dupa masa platesc o fata sa stea cu el pina ajung eu acasa. Macar stiu ca doarme in patul lui, mananca iese pe urma la plimbare. Dar nu la toata lumea se poate.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#81 2014-09-09 11:23:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neatza

deno, A are 4 ani si eu si acum stau si ma uit la ea cand doarme, ii fac poze mai nou big_smile ...acum 2 week-end-uri i-am facut si week-end-ul asta la fel, i le arat sotului cand vin in bucuresti si imi zice ,,arata ca la ecografia de trim II aia 4 d,, si asa e smile ..

like sa inteleg ca nu o sa mai veniti la gradi a noastra? chiar vroiam sa te intreb , ca parca zicea de 1 sept.

legat de gradinite, da , e ideal un 3 ani, e ideal pana la pranz, dar stiti nu toate merg unse, prin urmare incerci sa te adaptezi cat de cat , sa-i fie copilului cat mai bine.noi am inceput la 2 ani cu program de 9h (stiu e mult, dar nu am ce face, sa mearga la o gradi de stat pana la pranz si apoi cu cineva acasa era cat de cat ok, insa la 2 ani nu mi-o primea la gradi de stat, apoi la 3 ani nu am mai vrut eu sa o mut, caci e ok aici unde e, iar ca sa o las aici pana la pranz si apoi nu bona iar nu merge, e ffff departe de casa si nu-mi permit financiar).
manu eu nu te vad deloc mama denaturata, ci din contra, te admir ca ai incercat si ai reusit dupa cum vad, sa -i faci anastasiei cat mai lina trecerea, bravo tie.

deno cum mai e yannick?

carra ieri ti-am vazut sotul si pe Nati, eu eram in tramvai si ei se indreptau spre statie, Nati nu prea vroia din cate mi-am dat eu seama, eu mergeam in ghencea la posta, ei erau la penultima statie.

i-am luat anei de la o tipa de pe facebook niste cizme de cauciuc de la disney cu minnie, sunt asa dragute, mor de dragul lor, am comadat C9(27) caci 26 nu aveau, si pe ele scrie C9 =26.5(EUR), adica in europa 26.5 e echivalentul la C9 nu 27 cum scria pe site...in fine , cred ca o sa -i fie bune, oricum a fost tare incantata cand i-am zis acum 2 sapt (si o sa pot sa sar in toate baltile ?(nu ca , altfel nu ar sari big_smile ) ).....

am vb dimineata cu maica-mea si cica ieri spunea la toata lumea ca e ziua ei...in afara de persoane, le-a spus la pui, la pisici, la caini, pana si la un tantar ii spunea ca e ziua ei big_smile ...m-am prapadit de ras, cand mi-a povestit maica-mea.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2014-09-09 11:24:29

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici  wave

Aseara ne-am uitat si noi la alt film decat "Finding Nemo" si... l-am vazut jumate ca ni s-a facut somn.  rotfl2


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#83 2014-09-09 11:33:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

'neata wave

Like, multam puss voi la care mergeti pana la urma, v-ati hotarat?

Offline

 

#84 2014-09-09 11:37:37

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neatza Adina.. da ieri a fost la soacra ...era vraiste de oboseala saraca, a adus-o acasa sotul fff chinuita.
soacra mai sta cu o nepoata - care nu prea e cuminte - si o alearga pe a mea de nu se poate.
aseara cum am adus-o acasa a adormit - nici nu imi vine sa o mai duc - asa o alearga verisoara-sa de vine acasa de parca a fost la party de Revelion - zace doua zile .. nu se poate asa. de-aia am tot dat-o la gradi, mai cu mama, mai cu cine s-a putut ...

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-09-09 11:52:24)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#85 2014-09-09 12:58:08

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna mamici  puss
Cer si eu sfatul mamicilor cu 2 copilasi cu diferenta relativ mica intre ei.
Eu am o fetita care va avea 2,5 ani cand am sa nasc. Mi-e o teama teribila de cum o sa gestionez relatia cu cea "mare" astfel incat sa nu se simta neglijata, data la o parte, neiubita sau mai stiu eu ce altceva mai poate trece prin capsorul ei mic si minunat atunci cand va mai aparea un bebelus in viata noastra. Cu cat ma apropri mai tare de moment cu atat mai tare ma apuca panica. Sper sa nu radeti de mine sau sa ma considerati paranoia dar chiar nu vreau sa resimta in niciun fel negativ aceasta schimbare care se va produce. Asa eu mi-am facut niste planuri dar cred ca experienta voastra ma poate ajuta.
Mai am niste sfaturi pretioase primite si de la pediatra noastra care are 3 copilasi dar tot insuficient mi se pare  sad

Offline

 

#86 2014-09-09 15:28:57

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ioana eu nu am 2 copii dar citisem ca este bine sa o implici mult si pe cea mai mare in ingrijirea lui bb. Sa petreci timp si cu ea separat, cand vii acasa de la maternitate sa ai mainile libere sa o iei pe ea in brate, pentru ca sigur i-a fost tare dor de tine si vrea sa petreaca timp cu tine.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#87 2014-09-09 15:37:38

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Time asta mi-a spus si pediatra sa o implic in tot, schimbat pampersi, pregatit hainute, baie etc, asta cu mainile goale nu stiam dar mi se pare logic si super bun sfatul. Multu  puss . Eu i-am tot vorbit de surioara, bebe etc dar nu baga ea prea mult in seama ce spun, iar in rarele momente in care pare interesata spune ca il uraste pe bebe  si nu se joaca cu el wow . Ea nici afara nu e atrasa de bebelusi ci de copii mai mari, am o nepotoica de 6 ani si nu are nicio problema cu ea cand o tin in brate sau o pup desi ea este foarte posesiva si cu un simt al proprietatii prea dezvoltat chiar (dar aici ma regasesc pe mine). Imi este groaza sa nu o fac sa sufere, doar gandul asta si ma intristeaza foarte tare.  supa  Sunt constienta ca asta ar fii fost situatia indiferent de varsta ei dar parca acum e prea mica si chiar daca intelege multe lucruri nu intelege ca un copil de 5 - 6 ani.

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-09 15:38:04)

Offline

 

#88 2014-09-09 15:41:12

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna fetele,

Ioana am sa incep eu

in primele 2 sapt am avut ajutor sotul si mama,asta ca sa am timp sa ma odihnesc dupa nastere si sa ma obisnuiesc cu cei doi
mi-am cumparat wrap-nu l-am folosit decat de doua ori
Pe la 2 luni mi-am luat un leagan electric unde o puneam sa doarma la  pranz
dar per total m-am descurcat destul de bine cu amandoi, am noroc ca stau la casa si imi este usor sa ii scot afara , daca se murdarea unu il puteam baga repede in casa sa-l schimb fara sa ma car dupa mine cu ceva
altceva nu stiu ce sa iti mai scrium dar cu siguranta te vei descurca

implicarea celui mare in toate treburile este esential

Ultima oara a fost editat de ginutza (2014-09-09 15:44:47)


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#89 2014-09-09 15:51:05

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna smile

ce fac fetele ?

Ioana, mai pe sleau asa : depinde de firea ei cum o sa fie . gelozie o sa fie, si bebe mic o sa mai ia niste bobarnace, dar ai sa vezi ca dc se ia cineva de bebe mic, are de-a face ci BIG SISTER rotfl 

in timp, pe masura ce se leaga de cel mic, o sa il iubeasca si nu il va mai gelozi . tu trebuie sa nu uiti de ea, dar nici ed cel mic, care din start nu primeste aceasi atentie pe care a primit-o number one smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#90 2014-09-09 15:53:30

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ginutza multumesc frumos  puss , nici nu ma gandesc la cat de greu sau usor imi va fii, cu siguranta nu e deloc usor. Sper sa fie un copilas mai linistit decat Anastasia care nu dormea decat foarte rar si doar la san iar in rest statea doar in brate ca altfel urla.
Eu acum ma gandeam la fetita pe care o am deja si cum sa fac sa nu o afecteze venirea unui alt copil in casa
Geo, mereu m-am gandit ca primii copii nascuti sunt sacrificati datorita nestiintei noastre si a fricilor pe care le avem. Desi este mult mai atent supravegheat si gadilat din alte puncte de vedere sunt mai oropsiti. Eu am avut mare noroc ca fetita mea are o personalitate foarte puternica pentru ca altfel la cum m-am purtat eu cu ea (ca mi-era frica si sa respir langa ea la inceput) ar fii trebuit sa fie o fiinta firava, retrasa si prinsa de fusta mamei.  chicot

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-09 16:02:19)

Offline

 

#91 2014-09-09 16:05:31

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ioana, da, e adevarat, primii sunt nitel .. cobai big_smile. pe la al patrulea cica esti zen rotfl2

dar acum zau : la primul - din timpul sarcinii nu faci altceva decat sa ii vorbesti, il gadili, te minunezi la primul partz, etc .
la al doilea, da esti mai relaxata,  dar desi e total alt copil, tu il vei compara mereu cu primul ... vei lua tot timpul din timpul lui ca sa aloci pentru cel mai mare, el nu te are niciodata numai pentru el . eu compar gelozia primului nascut pe fratii mai mici cu gelozia sotului pe copil . amandoi abea asteapta minunea, dar cand vad cata galagie face .. ar mai bag-o nitel la loc rotfl


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#92 2014-09-09 16:08:19

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

exact Geo, acum ca ai mei au crescut cine crede-ti ca primeste bataie cea mica il bate pe cel mare rotfl2
se cearta , se impaca , se joaca f frumos impreuna, este greu cand sunt amandoi asa mici , dar mai bine asa , ca au varstele mai apropiate


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#93 2014-09-09 16:17:57

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Geo al patrulea  wow ,eu i-am spus sotului in gluma ca data viitoare o sa fac cumva sa nu mai fiu insarcinata vara si a facut o fata de am ras 2 zile  rotfl
Fetelor inteleg ca la voi sunt deja maricei de puteti rade asa cu pofta  big_smile

Offline

 

#94 2014-09-09 17:10:44

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

ioana, eu nu o am decat pe N deocamdata big_smile dar am doi frati .. sunt la mijloc .. adica le-am vazut pe toate !

fratele meu mai mare avea 7 ani cand m-am nascut eu . la baita mea de mir s-a bagat sub pat de nervi ca nu il baga pe el in cadita rotfl2


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#95 2014-09-09 21:36:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Hello fete,

Deno, serios, asa bine a mers recuperarea la baietelul respectiv? se poate?? Doamne ajuta!

Garga, noua nu ni se parea devreme la 2,3 ani .. deci e devreme? mamica are mari reprosuri ca nu s-a dus si mai devreme cu ea .. sad
Terapia a inceput-o deja, si fata a invatat 2 cuvinte, dar nu stim daca a fost doar pe moment..

Like, nu merg in parcul ala, ca eu stau dincolo de pod si nu as putea veni pe jos, asa ca merg in parcul de langa metrou.

Fetita de care vorbesc face parte din familie...de cand am vazut-o weekendul asta, si am vazut si durerea parintilor care sunt printre cele mai dragi persoane din viata mea, am un mare gol in suflet si efectiv nici nu ma mai pot bucura de evolutia fetei mele care a inceput sa vorbeasca. Este atat de greu...

Smart, te cred ca iti e greu, mai ales daca e asa dependent de voi. Si pe mine ma apuca un sentiment ciudat cand ma gandesc la gradinita, desi mai avem pana acolo. Stiu ca ar invata multe, dar tot asa gandesc si eu, ca va sta intre straini toata ziua..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.