homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-78


#1464 2014-10-24 16:31:30

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Lil, daca ar fi ajutat suzeta i-as fi dat-o si eu lui Iustin. Dar el a refuzat-o.  Iar despre colici, de obicei tin pana pe la 3-4 luni si nu dispar orice ai face, fel de fel de picaturi nu ajuta nici ele, sunt facute pentru castigul companiilor farmaceutice, la fel si dieta nu isi are rostul, decat daca e vorba de intoleranta la lactoza sau intoleranta la anumite alimente specifice copilului. Eu o luna am tinut dieta si apoi am lasat-o balta..si nu a fost nici o schimbare la bebe. De fapt e nevoie de multa-multa rabdare.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#1465 2014-10-24 16:59:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

be_happy a scris:

Lil, renunta complet la lactate, pot fi cauza colicilor.
Ptr suzeta eunu m-as si ti deloc vi novata...

asta voiam sa spun si eu smile
fii puternica, mami   kram

Offline

 

#1466 2014-10-24 17:19:49

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

lil, dar sigur sunt colici? vad ca are 2 sapt, in jurul varstei asteia au inceput si la baiatul meu crizele de plans. fiind asa mic, nu adoarme la san? de ce zici ca ai sta in permanenta cu el la san? daca nu se strange de burta, eu cred ca mai degraba plange din nevoia de supt. daca esti convinsa ca sunt colici, poti incerca sa-i dai colief. baiatului meu i-a facut mai bine, desi eu nu cred ca a avut colici.

Offline

 

#1467 2014-10-24 17:30:55

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

mamici, care e diferenta intre apa de mare si serul fiziologic? fetita mea are niste muci care doar se aud noaptea/dimineata..ii pun ser de mai multe ori pe zi..dar scot de 1-2 ori cate un muc..in rest nu am ce..nu ii vad..bag degeaba pompita..ce sa-i fac? sad

lil, la curs mi s-a zis:
la colici(sau cel putin in timpul unei crize de colici)ar trebui sa faca si mai urat daca e pus la san..nu sa se linisteasca. masajul incearca sa i-l faci dimineata-la pranz..nu seara cand il doare burtica..ca atunci il doare si mai tare
cu foehn-ul ai incercat?

Offline

 

#1468 2014-10-24 17:45:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Anna, au aspirat-o in maternitate? Bebelusii mai au niste secretii care nu-s neaparat muci. Si la S s-au auzit, pediatra imi zivcea ca e normal, dar nu mai stiu pana la cate luni.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2014-10-24 17:46:59

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

habar nu am..dar ideea e ca 2 luni nu s-a auzit nimic..
si daca sunt doar "secretii" le las asa sau tot bag ser?mai rar/mai des?

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-10-24 17:48:26)

Offline

 

#1470 2014-10-24 18:16:16

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Eu ii bagam ser cand avea nusul infundat si nu putea sa suga.... ca e cu scandal la noi .


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1471 2014-10-24 18:27:32

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Lil, upa parerea mea sunt 2 feluri de colici. Pe de o parte, durerile de burta, date de adaptarea la mediu, iar pe de alta parte e ceva psihologic, o sensibilitate aparte a unor bebelusi. Tb sa incerci sa iti dai seama care e situatia la voi. Pt cea de a doua varianta, tinut la san, tinut pe tine, vorbit...Eu ii vorbeam mult, si il linistea. Bineinteles ca nu intelegea ce ii spun , dar cred ca il linistea vocea, etc. Dar tb sa fii pregatita si pt varianta ca nu merge nimic!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1472 2014-10-24 18:34:41

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Multumesc tare mult fetelor, ma simtisem asa vinovata ca i-am dat-o supa  Insa l-a linistit putin, prima data nu stia ce sa faca saracul cu ea dar a adormit. Acum s-a trezit si a papat titi si a adormit la loc.

Sunt sigura ca-s colici, Anca, se strange rau si se facea la fata tare rosu. Si se scremea asa, se vedea ca il durea. supa

Anna, masajul il fac si dimineata si la pranz ca am inteles ca-l ajuta mai spre seara. Si am zis ca se linisteste la san ca dupa atata timp de plans i se face foame. Mananca ce mananca si apoi da drumul la titi si iar incepe sa se stranga...apoi plangea de durere si cand se linistea putin cauta iar...apoi tot asa. SI mesele lui s-au dat peste cap, din cz ca-l doare nici nu mai mananca sa se sature si cere mai des. Eu ii dau cand vrea el insa uneori nici nu stiu daca plange de durere sau daca ii e foame. Cand am crezut odata ca-i e foame nici nu a vrut sa primeasca sanul...plangea in continuare supa  Mai insist cu masajul si folosesc si suzeta la nevoie. Cu foehn-ul nu am incercat pana acum, uite ca la asta nici nu m-am mai gandit. Daca in noaptea asta il doare iar ca pranz ii pun aerul acela caldut pe burtica. Imi trebuie multa multa rabdare insa cand il vad asa as vrea sa ma doara pe mine supa

Rose, crede-ma ca u mi-a tacut gura o clipa azi...ii cantam, vorbeam cu el, il tineam pe burtica...cand avea crizele alea de durere nu mai functiona nimic.
Am observat ca si ieri dupa ce i-am dat p[icaturile se linistise putin, pana pe la vreo 3  dimineata. Acum s-o fi linistit de la ele? Folosim biogaia, nu gasim acele picaturi de care mi-ati zis ca nu locuim in Ro.

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-10-24 18:40:32)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1473 2014-10-24 18:38:25

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

uf lil te cred sad multa bafta si putere..si sa nu-l mai doara pe bb mic si frumos puss

Offline

 

#1474 2014-10-24 18:42:10

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Si eu as vrea sa nu-l mai doara, avea numai lacrimute la ochisori... off, si eu asa sensibila sunt, nu pot sa-l vad plangand asa supa Multumesc Anna puss

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-10-24 18:42:40)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1475 2014-10-24 18:52:21

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Lil kram


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1476 2014-10-24 19:40:32

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Lil, Biogaia sunt printre cele mai bune. In ro se cheama protectis, si noi am folosit. Biogaia e producatorul. La noi au fost singurele care au functionat.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1477 2014-10-24 19:51:30

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Rose, si eu tind sa cred ca functioneaza pt ca i le.am dat pe la 4 si azi si ieri si dupa ele a dormit bine, chiar si acum doarme si se vede cat de linistit e.  Nu garantez 100 % ca e de la picaturi dar au ajutat. Pacat insa ca doza pe zi e de 5 picaturi, insa nu ma plang, ma bucura enorm ca nu.l mai doare acum. rugaciune

Ele puss

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-10-24 19:52:06)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1478 2014-10-24 20:30:48

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

face_tree Merci, fetelor puss
Garga.
Asa i a spus, ca echografic e de 5 sapt si 4 zile
Dar nu bag mana in foc ...era paralela
Daca nu i a zis nici ca e despins pe acolo ceva si a torturato efectiv..
Acu spera sa ajunga in in Sp ca sa mearga de urgenta si sa vada daca s a dezvoltat bebi
Ea asa zice ca a ovulat tarziu..
Nu mai are sperante saraca, a sangeram destul.. Camd se opreste cand incepe
Fara cheaguri..
Acu s a dus la tara si n are semnal de net si stau si nu stiu nic de ea
A mai avut si accident  de masina cand venea de la Bucuresti
Merci mult puss
Lil, tin sa cred ca nu sunt colici, daca incep nu mai dispar, tipa asta de care va zic, ficsa a plans pana la 4 luni, intruna, nu va puteti imagina, plangea cate 5 ore odata
Poate are gaze, fai masaj la burtica, pe E il ajuta..
puss

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-10-24 20:34:02)

Offline

 

#1479 2014-10-24 20:45:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici puss

Multumesc tare mult de urari, sunteti tare scumpe!

Am avut o zi cum nu se poate mai urata lol dar bine ca a trecut.
Am fost la dentist, evident. Inca o data profesionalismul cadrelor medicale in romania lasa de dorit si la privat unde lasi cate o caruta de bani.
Am vorbit la telefon cu cea care mi-a facut programare si am explicat situatia noastra, ca nu este un copil cooperant, mai venim si 100 km si eu mai sunt si gravida ple ultima suta de metri, deci mi-e greu sa ma deplasez, am rugat-o sa ne programeze in asa fel si la asa medic incat sa nu plecam nerezolvati. Mi-a spis ca desigur, in sedinta asta se rezolva tot.
Mda.. S-a rezolvat fix nimic. Abia s-a uitat la copil, l-a tot prostit pe acolo cu albinuta si bondarelul sa gadilim dintisorii, vorbea cu el ca si cu un copil de 6-7 ani. Evident ca nici nu a deschis gura de buna voie. Fugitiv s-a uitat cat a putut si a vazut ca nu are carii, doar coloratii. Unde acuza ca il doare, are o pustula/afta de fapt.
Ca sa mai venim de 3-4 ori sa se obisnuiasca cu cabinetul si apoi daca nu si nu, sa incercam cu inhalosedarea, care ne ajunge peste 5 mil si nu prea functioneaza nici la prescolari, care inteleg.
Si pentru sedare, e complicat, si ei nu l-ar seda, bla bla.
Deci sa mai merg de 3-4 ori sa dau bani ca sa stea el prin cabinet, apoi sa dau 5 mil sortiti esecului, ca e clar ca nu va sta, si apoi sa mai dau vreo 10 sa-l adoarma si eu sa nasc pana atunci de 5 ori si copilul tot cu problema nerezolvata, iar eu cu si mai putin timp la dispozitie.

Am vomat toata ziua si m-a luat cu lesin, m-am pus jos in strada atat de rau m-am simtit azi sad pana la urma mi-am revenit cat de cat sij am reusit cu greu sa fac si ultimele cumparaturi de care aveam nevoie.
Dar azi m-am simtit aproape ca la inceputul sarcinii cand nu eram in stare sa fac 2 pasi, sunt si nedormita de multe nopti sad

Lil si eu mi-am facut procese de constiinta cu suzeta, dar numai dupa ce s-a innecat de la ea sad rau de tot, de nu a mai respirat. A fost vina mea ca i-am dat una cu forma orthodontica si isi facea greata de la ea, iar eu nu mi-am dat seama la timp. Insa cand am descoperit-o pe cea dreapta si am vazut cat de mult il linisteste, si ce fericit e cu ea, m-am felicitat vorba lui katey.
Asa ca daca el e fericit si se calmeaza cu ea, fii si tu bucuroasa.

Timi puss ce demisie, asa tare te-a necajit? Sper ca e totul bine pana la urma!
La multi ani si lui tati puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1480 2014-10-24 21:02:31

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno, la multi ani. citeste articolul asta: http://citynews.ro/eveniment/foto-primu … generatie. daca dai pe google ajungi si la ce investigatii fac. imogen se numeste.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1481 2014-10-24 21:36:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

just, duce nicaieri pagina; si pe mine ma intereseaza subiectul, am impresia ca sunt probleme la 4 maselute.

Deno, imi pare rau ca n-ati rezolvat si ca te-ai simtit rau sad
la DE 4 Kids ati fost?

Offline

 

#1482 2014-10-24 22:12:52

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

http://citynews.ro/eveniment/foto-primu … -generatie

incearca acum. dar nu e pt masele. e vorba despre cercetari a adn-lui, de la fat la adult,  fragmentarea lui, cauzele aparitiei autismului de ex, boli pe care nu le depistezi usor sau nu stiu doctorii ce sunt, etc.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.