homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-90


#1692 2014-10-31 11:36:16

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Time rau suntem, n-am cum sa ajung la medic, dupa-amiazza cand ma poate duce cineva nu mai e nici med de fam nici pediatra ei, doar la urgente unde nu-i de mers.

Are limba plina de bubite, probabil si in gat, pe picioare e plina si pe maini, dar nu pe talpi sau palme. Ma tot gandesc sa nu fie altceva. Rubeola nu e ptr. Am citit ca simptomele sunt usoare. La rujeola nu se aplica partea cu tusea, rinoreea, conjunctivita, varicela sigur nu ptr ca n-au lichid.

Acu doarme mititca, ma tot gandesc ce sa fac.

Deno daca e gura-mana-picior se transmite usor la gravide dar in ult trim nu e periculoasa ptr fat

Offline

 



#1693 2014-10-31 11:58:46

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

imi pare rau Be

Deno kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1694 2014-10-31 12:13:28

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna, fetelor.
Happy, da telefon la medicul ei pediatru si vezi ce iti spune. Sanatate multa! Oribila boala...

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2014-10-31 12:20:59)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#1695 2014-10-31 13:18:16

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

am reusit sa ajungem la medic. zice ea ca nu e rujeola/rubeola/scarlatina/varicela. nici ca lamana gura-picior nu arata. ar putea fi ceva viral. dar sa urmarim./

f neplacut e ca nu mai poate manca nimic, a papat dimineata un mar copt si lapte iar acum ceremancare dar orice baga in gura dupa doua linguri incepesa planga

Offline

 

#1696 2014-10-31 13:32:10

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Of happy... Da-i tot lapte, nu o lasa flamanda. Eu asa fac cu yannick cand il doare ceva si plange cand baga mancare in gura. Ii dau lapte si macar nu rabda foame.

Timi puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2014-10-31 13:36:41

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna fetelor,

be, sanatate multa

referitor la vaccinuri
pe D l-am vaccinat-schema clasica, nu a avut niciun fel de reactie

la C, cele facute in maternitate si pe cel de la 2 luni pe care la facut la 4 luni si a avut o reactie urata, scaun cu sange si febra 38.2  pana in 38.5 o saptamana, i-am facut analize, medicii nu au scris nici unul negru pe alb ca din cauza vaccinului, dar asta au spus din cauza vaccinului a facut aceasta reactie, cu recomandarea , atentionarea ca la urmatoarea doza este posibil sa faca o reactie mai urata, chiar pana la moarte
asa ca am stabilit ca nu i le vom mai face
acum , anul asta doctora venise ca sa ii dam nu stiu ce pastila care acopera vaccinurile nefacute,, sincer, mi-a fost teama si am zis nu
dupa acel episod are alergii, mi-a facut la antibiotic, cu toate ca mai luase
muscaturile de insecte sunt carne vie din cauza ca se scarpina, la mancare nu am observat nimic
acum nu pot sa zic ca este de la vaccin, ca era mica cand la facut si nu fusese muscata de ceva pana atunci ca sa pot compara, dar noi nu suntem alergici la nimic

oricum, fiecare face cum considera


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1698 2014-10-31 13:36:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ii dau Deno, dar greu il bea si pe asta.
Incerc cu supa strecurata, mai ia cate 3-4 lingurite

Offline

 

#1699 2014-10-31 13:45:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Happy, exact asa ne-a zis si noua, ca nu poate pune diagnostic de mana, gura, picior, dar sigur e ceva viral. sad

N a mancat in perioada aia: lapte, supica strecurata, piure de cartofi, iaurt si biscuiti inmuiati in ceai.

Ce tratament v-a dat?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1700 2014-10-31 13:52:12

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Antitermice, Isoprinosine, Tantum Verde si antihistaminic ( i-am zis ca-i dau Aerius si a zis sa continuu cu el). Sa vedem cum evolueaza pana maine seara.

Offline

 

#1701 2014-10-31 13:53:10

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna fetelor

legat de vaccin, eu nu am citit bloguri de mamici & co, ci procese castigate in america pe tema asta, in fine nu vreau sa creez polemici, ideea era acolo ca nu vaccinul in sine provoaca ci o compoeneta a sa, mai exact mercurul din el...las mai jos articolul citit:
?n linişte şi fără prea multă fanfară, Programul Federal de Compesare cu privire la Leziunile provocate de vaccinuri (VICP) din SUA (o instanţă neoficială, al cărei scop principal este să apere industria vaccinurilor de responsabilitatea cu privire la leziunile provocate de produsele lor), a recunoscut că vaccinurile provoacă autismul.

Huffington Post a prezentat cazurile a ?ncă doi copiii care au dezvoltat autism, ?n urma unor vaccinări de rutină. Părinţii acestor doi copii au primit milioane de dolari care să ?i ajute să ?şi plătească ?ngrijirea specială de care au nevoie pentru toată viaţa.

Primul caz a implicat un băiat de zece ani, pe nume Ryan, din California, care a ?nregistrat un regres rapid ?ntr-o tulburare din spectrul autismului (ASD), ?n urma unor vaccinări de rutină pe care le-a făcut ?ntre 2003 şi 2005, mai exact ?n urma combinaţiei dintre vaccinul rujeolic, rubeolic (MMR) şi cel pentru oreion. ?nainte de a fi vaccinat, Ryan era un băiat perfect sănătos, chiar mult mai avansat dec?t alţi copiii de v?rsta lui. ?nsă, după ce a primit vaccinul MMR pe 19 decembrie 2003, acesta a dezvoltat destul de rapid encefalopatie, adică o inflamaţie cerebrală serioasă.
eu ror-ul nu l-as mai face ,dr mea la facut in aceelasi timp cu vaccinul de 1 an, eu nu citisem nimic, trebuia lasata macar 1 luna intre ele.Familia şi prietenii lui Ryan au depus mărturie ?naintea instanţei neoficiale spun?nd că efectul cumulat al vaccinărilor multiple la care a fost supus băiatul ?ntre 2003  şi 2005 l-au făcut să sufere de ?disfuncţii mediate neuroimunologice sub forma astmului şi ASD?, o declaraţie pe care guvernul federal a validat-o ?n cele din urmă, c?ţiva ani mai t?rziu. Familia lui Ryan a primit ?n cele din urmă despăgubiri financiare pentru ?prejudiciile create de vaccin?, dar detaliile pertinente ale cazului au fost ţinute departe de opinia publică.

Ryan a primit o sumă forfetară de 969.474,91 de dolari, pentru a acopri ?pierderile de venit viitoare (648.132,74 de dolari), durere şi suferinţă (202.040,17 de dolari) şi cheltuielile de ?ngrijire a vieţii ?n primul an de boală (119.302 de dolari)?, plus 20.000 de dolari pentru cheltuielile de p?nă la acel moment. O altă sumă confidenţială, c?teva milioane de dolari, vor fi investite ?n anuităţi pentru a acoperi costurile anuale pentru viaţă, care ar putea ajunge la peste zece milioane de dolari. Aproape 80.000 de dolari au fost alocaţi pentru terapia ABA a autismului.
?n mod asemănător, o fetiţă pe nume Emily a dezvoltat o tulburare de convulsii şi o formă de ASD, cunoscută sub numele de tulburare de dezvoltare omniprezentă, după ce a fost vaccinată ?mpotriva difteriei, tetanosului şi tusei convulsive, precum şi cu MMR, HIB (gripă hemofilică de tip B) şi Prevnar (vaccin pneumococic conjugat), atunci c?nd avea 15 luni.

Potrivit dosarului lui Emily, fetiţa a făcut febră de 40,9 grade Celsius după ce a fost vaccinată, dupăa care au urmat convulsii, episoade de tremurat şi o erupţie cutanată de tip rujeolic.

Iniţial, guvernul a ?ncercat să nege faptul că leziunile lui Emily au fost cauzate de vaccinuri. Inculpaţii au ?ncercat chiar să nege că Emily era ?ntr-adevăr bolnavă. ?nsă, ?ntr-un final, medicii au confirmat că Emily a dezvoltat ASD, iar guvernul s-a hotăr?t să soluţioneze cazul, acord?nd familiei o despăgubire financiară pentru leziunile induse de vaccinare. ?n cazul lui Emily, instanţa nu a recunoscut direct că vaccinurile au fost cauza leziunilor fetiţei, dar faptul că a renunţat la apărare nu are nicio altă explicaţie logică.Emily a primit o sumă forfetară de 1.030.314,22 de dolari ?pentru pierderile de venit viitoare (739.989,57 de dolari), durere şi suferinţă (170.499,77 de dolari) şi cheltuieli de ?ngrijire a vieţii pentru primul an (119.874,88 de dolari), plus 190.165,40 de dolari pentru cheltuielile de p?nă atunci?. O parte din aceşti bani vor fi alocaţi pentru terapia ABA a autismului.

?n funcţie de plata din primul an, o sumă estimată la nouă milioane de dolari va fi investită ?n anuităţi pentru cheltuielile anuale de-a lungul vieţii, care pot ajunge şi p?nă la 50 de milioane de dolari.
?n 2008, Curtea Federală SUA a recunoscut că vaccinurile, şi ?n special cele care conţin conservantul pe bază de mercur Thimerosal, pot determina dezvoltarea autismului. O fetiţă, a cărei identitate este ţinută secretă pentru protecţia familiei, a primit compensaţii după ce o serie de vaccinuri au determinat dezvoltarea unor simptome grave de autism, inclusiv pierderea capacităţii de vorbire, inhibarea oricărui răspuns la mesajele verbale şi imposibilitatea unui contact vizual, printre alte lucruri.

?n anul anterior, un băiat pe nume Bailey a primit compensaţii financiare, deoarece a suferit o convulsie şi a dezvoltat Encefalomielită Diseminată Acută (ADEM), după ce a fost vaccinat ?mpotriva rubeolei. Familia lui Bailey a primit despăgubiri pentru leziunile copilului, pe care instanţa le-a recunoscut, cu reticenţă, ca fiind urmări ale vaccinului.
ca o concluzie si termin : sa ne rugam sa fie toti sanatosi indiferent ca sunt sau nu vaccinati.

happy multa sanatate sarei...

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-10-31 13:54:09)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1702 2014-10-31 14:05:37

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

happy sanatate sarei


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1703 2014-10-31 15:05:46

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Multumesc fetelor puss

Katey cu ce i-ai pulverizat albastrul de metil in gurita?

Acu n-a mai putut sa inghita nici laptele, ma tem sa nu se deshidrateze

Offline

 

#1704 2014-10-31 15:19:20

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Care e schema clasicaaa?

Offline

 

#1705 2014-10-31 15:19:54

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

jac ce mai face prietena ta?


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1706 2014-10-31 15:41:21

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Cmin, v am zis ca are gemeni
Si luni tre sa mearga sa vada daca traiesc..a fost luni si erau acolo..
sad

Offline

 

#1707 2014-10-31 15:55:32

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Happy, dar mai face febra? Daca nu afce febra si nu vomita/diaree nu se deshidrateaza asa usor, dar daca da, trebuie hidratare suplimentara sa nu o dati in altele. Nici cu paiul nu vrea sa bea lichide? Ca mancarea nu e i portanta acum, dar lapte, apa, ceai, sucuri de fructe, orice lichid accepta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1708 2014-10-31 15:58:51

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna ziua!

Happy, nasol ca nu stiti exact ce are Sara. Insanatosire grabnica, imi pare rau de micuta.

CAt despre vaccin, sotul meu era sa moara de la vaccinul de 6 luni ca era gripat in timp ce i l-au facut si a facut nu stiu ce fel de soc... De Craciun era la spital si dr. i-au zis soacrei ca nu stie daca il pot salva. Si cu toate astea l-am vaccinat pe Iustin dupa ce am citit infirmatiile pro si contra vaccin si am luat o decizie. A fost o decizie buna? Nu stiu . Dar asa mi s-a parut mie ca trebuie sa fac..


In alta ordine de idei, am scobit ieri un dovleac trasnet cu sotul, l-a dus azi la serviciu partydance

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-10-31 16:01:07)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1709 2014-10-31 16:02:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

da Deno, face febra cam la 3.5 ore de la antitermic. a baut 100 ml lapte...

Offline

 

#1710 2014-10-31 16:03:55

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici puss

happy sanatate , cred ca e f greu cu ea bolnavioara , sa va reveniti repede

elena , dc i-a facut vaccinul cd nu era sanatos tun, normal sa riste complicatii , nu stiu cum i l-au facut asa .Si eu am citit o gramada de vaccinuri si i-am facut pe lg schema clasica si pe cel pneumococic care in afara e obligatoriu dar la noi e prea scump sa fie introdus .


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.