homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-93


#1749 2014-11-01 18:49:12

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Atunci nu te gandi la perfuzii.

Despre vorbit, tare greu scot si eu de la Yannick vorbe, doar cu santaj. Desi spune ffff multe, si poate, tot prin batut din picioare si aratat cu degetul cere.
Cred ca ii e mult mai simplu, ori s-a obisnuit asa, nu stiu. Ca atunci cand vrea ceva cu nerabdare, nu mai sta sa ceara verbal. In schimb, imi arata spontan cu degetul chestii si imi spune si numele lor.
Dar am inceput sa ii dau tot mai putin daca nu spune verbal. Iau in mana ce vrea si ii spun sa imi spuna cum se numeste si va primi. Face figuri, dar cam in 80% din cazuri, zice pana la urma.

In schimb, ne uimeste cat de atent este si cum retine absolut orice.
Am fost acum vreo 4 sapt intr-un alt oras si avea mami de mers la o firma, pe niste stradute mici mici intortocheate sa ajunga la locatia respectiva. Acolo culmea, era o masina mica lovita in toate partile. S-a jucat pe la ea mult. Alaltaieri am mers iar, a doua oara la firma aceea. De cum a intrat mami pe prima straduta a si inceput sa zica ina poc poc(masina care a facut poc) si tot arata cu degetul ca pe acolo mergem la ina poc.
Am ramas socati, eu nu mi-am mai amintit de straduta, dar el a stiut exact ce este la capatul strazii.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-11-01 18:56:40)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1750 2014-11-01 18:51:02

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Pft! Elena, uite ca nici nu m/am gandit la faptul ca se foloseste aceeasi lingurita sad inca un motiv sa ma gandesc de 2 ori inainte de a mai merge

Anna, unde am fost noi, atat la botez cat si duminica urmatoare cand ne-au scos nasii la biserica dupa cununie, preotul a fost ft atent cand i/a dat vinul, ea mai si dormea..dar nu pot garanta ca la fel e si la biserica din apropiere...cred ca cel mai bine e sa merg cu ea de sarbatori eventual iar in rest vorba ta, putem intra dar nu neaparat si pt impartasanie


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1751 2014-11-01 19:20:17

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

iulia poti incerca o data..sa vezi cum e..cum se simte fetita, cum te simti tu, ce face preotul..vezi sa nu fe prea aglomerat de sarbatori..sau, de obicei, dupa un post

Offline

 

#1752 2014-11-01 20:10:49

glencora1
Full member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 291

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Sa ma ierte Dumnezeu,fetelor, daca vorbesc cu pacat,dar eu sunt aproape convinsa ca stomatita aftoasa a luat-o de la impartasanie. Soacra l-a dus in ziua de Sf Paraschieva si stiu eu dc o fi impartasit sau nu copiii inainte sau o fi nimerit niscavai babe inainte.


1z+ de fericire

Offline

 

#1753 2014-11-01 20:37:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

fetele, salutare!  par

B a facut laringita. Am fost mai devreme la spital, pt ca tuseste de 3 zile dar tuse usoara, seaca, fara alte simptome, fara raguseala, fara febra, fara nimic, asa ca nu stiam ca e laringita si il tineam acasa pe naturiste. Si azinoapte la 11 a avut primul episod de sufocare, apnee, am crezut ca mor langa el..... SI-a revenit in cateva secunde cu respiratia, dar a mai tusit un pic azi noapte, azi dim nu a mai tusit aproape deloc, totul bine, la somnul d epranz iar sufocare... am fugit la spital de data asta, dimineata am vb cu dr lui de familie si mi-a zis ce sa ii dau insa dupa episodul de sufocare de la pranz nu am mai stat acasa ci direct la urgente.
Acolo dexa in fund, ventolin puf pe gura si aerosoli cu adernalina. De 3 ori pe zi trebuie sa ii fac aerosolii astia.  sad  Ati patit asa ceva? Pe mine m-a speriat rau de tot, sa il vad ca nu poate sa traga aer in piept si se chinuie cu gura deschisa. E ... cumplit!  Si acum tremur  sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-11-01 20:38:30)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2014-11-01 20:54:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Da pass, am patit eu cu Yannick. Sa ai mereu fiole de dexa in casa, si cand se sufoca ii bagi una pe gat, apoi ii faci aerosoli cu dexa.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1755 2014-11-01 21:06:09

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

pass eu nu am patit, desi C face episoae de laringita dupa orice raceala
eu stiu ca trebuie scos rapid la aer rece ca i se deblocheaza caile respiratorii

sanatate multa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1756 2014-11-01 21:09:55

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Gi, de unde faza cu scosul la aer rece? Recomanda medicii? Noua nimeni nu ne-a zis asa ceva si a avut 4 episoade de laringita. Dar caile nu sunt blocate, ci inflamate, ori frigul nu a cum sa le decongestioneze in cateva secunde. Bine, gandind asa.. Dupa capul meu.
Dar ma gandesc ca daca ar fi asa usor, nu s-ar mai da dexa.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1757 2014-11-01 21:15:39

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Pai frigul descongestioneaza, in general...de asta se pun comprese reci...Mai auzisem si eu pe cineva ca ducea copilul sa respire la frigider...As vrea si eu sa stiu.
Pass, poate intrebi tu medicul de familie , daca tot sunteti in situatia asta. (Sanatate multa lui B!)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1758 2014-11-01 21:23:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Stiu si eu asta rose, dar nu in cateva secunde cum e urgenta data de apneea in laringita. Pai e nevoie atunci, in 5 sec sa respire, nu in cateva minute. Oricum, nu stiu cine ar putea fi atat de tare incat se se bazeze pe asta si sa piarda secunde pretioase cand se sufoca copilul. Eu am trecut cu al meu pe acolo, e horror sa vezi asa ceva live, in mainile tale, eu una daca Doamne fereste se va mai intampla nu ma voi increde in metode babesti.
Depinde si cum se sufoca, al meu s-a trezit din somn, pe intuneric a tusit latrator si cand am auzit tusea am aprins lumina, era deja vanat la buze si pamantiu la fata, si abia dupa cateva secunde am vazut ca incepe sa nu mai respire, se agata cu manutele disperat de hainele mele si se invinetea tot mai tare.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1759 2014-11-01 21:33:57

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno am citit pe diverse situri, nu forumuri sau bloguri
acu nu stiu sa zic dc este asa sa nu


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1760 2014-11-01 21:44:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

deno, cam asa se agata si B de mine. Nu mai vreau sa imi amintesc pt ca oricum de cateva ore tremur fara oprire. Nu era cianotic insa nu reusea sa inspire, era blocata respiratia. Este infiorator, mi se pare chiar cosmarul cel mare, nu stii cum sa actionezi, cum sa il ajuti sa respire. Eu nu am dexa in casa. I-au facut una la spital la ora 18. Cred ca e acoperit pana maine, nu?    rugaciune 
\Doamne, nu credeam ca ajung la asta

Offline

 

#1761 2014-11-01 21:50:06

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Pass nu stiu cat e acoperit, cert este ca eu faceam cu randul noaptea cu sotul si stateam treji langa el, nu a dormit deloc fara sa fie supravegheat urmatoarele nopti. Oricum a fost nevoie doar de o doza atunci, nu s-a mai sufocat dupa acel episod, dar eu i-am dat si antibiotic. Nu stiu cata relevanta are.

Cu siguranta aveti farmacii deschise non-stop, poate reusiti sa faceti rost de 1-2 fiole. Eu le aveam in casa multumita lui janis, care ne-a zis pe forum de dexa cu muuuult inainte sa se sufoce copilul meu. Era mic mic atunci cand ne-a zis si episodul a fost la 1 an si 4 luni. Dar nu-mi lipseste din casa dexa si diazepam desitin desi nu vreau sa chem piaza rea, dar mai bine sa le am, ca la noi nu sunt farmacii non-stop.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1762 2014-11-01 22:01:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Bună seara!

Ginuta, ce zici tu e pt accese de tuse, nu pt apnee. Am citit şi eu pe la americani.

Noi nu am păţit chiar aşa, dar c?nd ?ncepe să tuseasca facem direct aerosoli nu aşteptăm să vedem dacă trece cu altceva.

Irina, eu doar de Pasti am dus-o pana acum, din aceleasi motive.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1763 2014-11-01 22:35:06

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna,

Noi nu am avut niciun episod de acest gen , doamne fereste. Dexa nu i-am dat vreodata insa adrenalina am tot facut , o sg data i-a trecut tusea doar cu adrenalina .de 2 zile am inceput sa ii fac iar aerosoli , sper sa scapam si de data asta , fara antibiotice. Oricum , multi raciti per asta, nu vb doar de copii, peste tot unde mergi nu se poate sa nu tuseasca unul in Buc asta infect
Sanatate multa!


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1764 2014-11-02 00:38:05

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Si aici recomanda aerul, si cam are dezbracat si afara cu el smile
Inainte sa i bagi fel dd fel de pastile

Offline

 

#1765 2014-11-02 00:40:00

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Jaq, aerul cand se sufoca? Sau la febra? Sau cand?
O sa intreb si eu dr cand mai merg, ca mi-ar prinde bine sa stiu in caz de va mai fi nevoie.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1766 2014-11-02 00:45:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno, sigur nu c?nd se sufocă, păi cum l-ar ajuta dacă oricum nu-l poate trage ?n piept?!

Eu de "croup" am citit că se recomandă să-l infofolesti bine şi să-l scoţi la aer rece, dar c?nd ajunge la apnee mă ?ndoiesc că mai ajută. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1767 2014-11-02 01:07:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna seara!

rose, cum a fost dupa plimbare? sper ca nu s-au agravat mucisorii. eu de cand ma stiu, daca ies afara cand e frig, imi curge putin nasul.
nici baietelul meu nu a avut complicatii de la polipi. nu a tusit niciodata, nu a fost racit (exceptand o saptamana cand a avut mucisori, fara alt simptom), o singura data a facut otita si nu cred ca de la polipi.
insa respira numai pe gura cand e treaz si doarme rau din cauza lor. de cand s-a nascut se trezeste des noaptea. noi si acum avem nopoti cand doarme in reprize de 20 min si trebuie la fiecare trezire sa-l iau in brate si sa-l plimb prin dormitor sa adoarma la loc. nu e vorba de lipsa de odihna, cat de faptul ca nu se oxigeneaza bine si risca sa dezvolte o fizionomie deformata din cauza ca sta in permanenta cu gura deschisa sad. medicul orl la care am fost pana acum, ne-a spus sa-l operam daca pana la un an jumate nu se amelioreaza. e posibil sa mai scada polipii odata cu varsta, insa in cateva luni nu prea avem sanse sa vedem miracole. eu inca sper si vreau sa ma interesez de homeopati buni, sa incercam intai asa...

adina, stii cumva vreun homeopat bun? nu conteaza orasul.

deno, pass, of ce povestiti voi sad. pass, multa sanatate!

reina, ce face bb mic? totul bine, da?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.