homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sexul dupa casatorie si copil


#1 2014-09-22 14:37:29

MaryTangled
Membru
Inregistrat: 2014-09-22
Mesaje: 1

Sexul dupa casatorie si copil

Buna fetelor,

Prima oara n-a mers sa postez din cauza unei erori, sper ca de data asta sa mearga. Nicidecum prima data cand am ajuns pe acest forum cotrobaind internetul, dar azi am decis sa intru mai in paine si sa si postez ceva. Nu mi se pare ca sunt multe locuri pe internet unde mai poti dezbate niste probleme personale calumea, asa ca ma bucur ca exista totusi acest forum, considerand ca Facebook-ul ce-a acaparat tot este o prostie unde toata lumea nu stie cum sa fie mai falsa decat celelalte sute de prietene si prieteni din lista.

Revenind. Sunt casatorita de cativa ani si mamica de ceva mai putini ani. Recunosc, poate m-am aruncat putin prea din tinerete la casatorie, dar el era potrivit si la momentul respectiv era cam tot de ce aveam nevoie, ba chiar, in mod frecvent, mai mult, in sensul bun. Casatoria a venit intr-un timp in care treceam prin niste probleme personale, pentru care ulterior am mers frecvent la un psihoterapeut din Bucuresti, cu ajutorul caruia am reusit sa merg mai departe. Ceva timp mai tarziu, am decis ca e timpul ideal si pentru a face un copil, ne doream amandoi in egala masura.

Toate bune si frumoase, pana ce-am trecut peste nasterea copilului. In timp ce barbata-miu isi da intr-o masura considerabila interes sa fie tatic (nu exagerat, sa fie inteles, dar se implica in mai toate activitatile in functie si de timp), dorinta de sex este aproape non-existenta. Am scapat de toate 'depunerile' din urma sarcinii, dar oricand as propune ceva legat de sex, ori nu exista chef, ori exista alta activitate mai importanta fix in acel moment, fie chiar exista interes brusc pentru copil. Culmea poate este si faptul ca propun eu, desi, evident, s-a intamplat de destule ori pe toata durata relatiei, dar in comparatie, el lua initiativa de mult mai multe ori. Am incercat sa port conversatii cu el despre asta, dar parca nu vrea sa auda. De inselat nu cred ca este vorba, a fost mereu si inca este in fel si fel de situatii o sageata dreapta.

Voiam sa stiu daca sunteti si voi cu probleme similare in relatia voastra? Ce-ati facut? Ati reusit s-o rezolvati intr-un final sau ati cerut vreun ajutor profesionist?

Offline

 

#2 2014-09-22 17:36:56

AdrianaSilver
Membru
Inregistrat: 2014-09-22
Mesaje: 3

Re: Sexul dupa casatorie si copil

cu riscul de a ma insela pare sa fi fost intr-o relatie din aia in care aveati impresia la inceput ca totul e o armonie venita de la sine si ca asa va continua pana vi se face parul alb in cap, dar nu e chiar asa. poate nici tu n-ai fost mai impunatoare si nai pus "batul" pe el cand a fost nevoie de-alungul relatiei.  despre ajutorul profesionist am auzit si bune si rele dar daca ai mai fost la un psihoterapeut in trecut poate iti poate da vreun sfat sau ceva maii apt, nu stiu, poate e timpul sa si reevaluezi

nam incercat si nu cred in psihologi, psihoterapeuti si alte cele sau poate am reusit cu propriile puteri mai bine, ce sa zic

Offline

 

#3 2014-09-22 18:02:10

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Sexul dupa casatorie si copil

Hello MaryMary, bine ai venit pe forum...te felicit ca ai avut "curajul" sa postezi...smile
nu vreau sa te simti ignorata, pentru ca nu-ti raspunde nicio fata cu "probleme" asemanatoare cu a ta...dar parerea mea e sa nu te ingrijorezi prea tare: pentru un barbat, la fel ca si pentru o femeie, cand apare un copil in familie e destul de delicat procesul de "acomodare", in ceea ce priveste sexul...si stim foarte foarte foaaarte bine ca un barbat cand vine vorba sa discute sau sa aibe conversatii despre asta, fuge cat il tin plamanii smile asa ca, nu cred ca o sa ai sanse prea mari sa rezolvi "problema" cu conversatii...
Eu cred ca cel mai bine e sa-l prinzi prin surprindere si sa?l provoci intr-un fel in care stii tu mai bine....sau, daca esti mai indrazneata si dezinhibata, un sex oral "fortat"....niciun barbat din lume nu refuza o astfel de "conversatie".... dupa aceea puteti discuta altfel depsre tot ce se intampla in viata voastra...

Paz y amor:)


fucking perfect...

Offline

 

#4 2014-09-23 16:13:48

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Sexul dupa casatorie si copil

hei Mary,bine ai venit printre noi,fosta mea relatie seamana cu  a ta , spun fosta, pentru ca la noi,el a plecat pana la aparitia copilului,si poate ca e mai bine asa,decat singuri in doi,si sa mai chinuim si un copil...asa a fost si la noi cu vesnice scuze ca nu are chef azi de sex,nu are nici maine,ba ma doare capul,ba ca tu vrei tot timpul, dar in schimb era vazut prin diferite blocuri la foste colege de facultate ,cam urat si batator la ochi daca au ajuns oamenii sa ma opreasca pe strada sa-mi spuna ca sotul merge des la o anumita adresa...sper sa nu fie si la voi tot asa, la noi pana la urma a fost de neevitat divortul.Ca si tine si eu am avut niste probleme personale,si a ales sa plece cand eram mai rau,netinand cont ca daca era om putea sa plece cel putin cand eram stabila dpdv al sanatatii,deci sa sti ca poate fi si mai rau, bine macar ca e alaturi de tine,te-as sfatui sa fi mai rabdatoare cu el poate el chiar are nevoie de o perioada mai lunga de acomodare.

Offline

 

#5 2014-10-04 14:00:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sexul dupa casatorie si copil

MaryTangled a scris:

Buna fetelor,

Prima oara n-a mers sa postez din cauza unei erori, sper ca de data asta sa mearga. Nicidecum prima data cand am ajuns pe acest forum cotrobaind internetul, dar azi am decis sa intru mai in paine si sa si postez ceva. Nu mi se pare ca sunt multe locuri pe internet unde mai poti dezbate niste probleme personale calumea, asa ca ma bucur ca exista totusi acest forum, considerand ca Facebook-ul ce-a acaparat tot este o prostie unde toata lumea nu stie cum sa fie mai falsa decat celelalte sute de prietene si prieteni din lista.

Revenind. Sunt casatorita de cativa ani si mamica de ceva mai putini ani. Recunosc, poate m-am aruncat putin prea din tinerete la casatorie, dar el era potrivit si la momentul respectiv era cam tot de ce aveam nevoie, ba chiar, in mod frecvent, mai mult, in sensul bun. Casatoria a venit intr-un timp in care treceam prin niste probleme personale, pentru care ulterior am mers frecvent la un psihoterapeut din Bucuresti, cu ajutorul caruia am reusit sa merg mai departe. Ceva timp mai tarziu, am decis ca e timpul ideal si pentru a face un copil, ne doream amandoi in egala masura.

Toate bune si frumoase, pana ce-am trecut peste nasterea copilului. In timp ce barbata-miu isi da intr-o masura considerabila interes sa fie tatic (nu exagerat, sa fie inteles, dar se implica in mai toate activitatile in functie si de timp), dorinta de sex este aproape non-existenta. Am scapat de toate 'depunerile' din urma sarcinii, dar oricand as propune ceva legat de sex, ori nu exista chef, ori exista alta activitate mai importanta fix in acel moment, fie chiar exista interes brusc pentru copil. Culmea poate este si faptul ca propun eu, desi, evident, s-a intamplat de destule ori pe toata durata relatiei, dar in comparatie, el lua initiativa de mult mai multe ori. Am incercat sa port conversatii cu el despre asta, dar parca nu vrea sa auda. De inselat nu cred ca este vorba, a fost mereu si inca este in fel si fel de situatii o sageata dreapta.

Voiam sa stiu daca sunteti si voi cu probleme similare in relatia voastra? Ce-ati facut? Ati reusit s-o rezolvati intr-un final sau ati cerut vreun ajutor profesionist?

Adesea dupa aparitia copilului partenerul mamei nu o mai vedea pe aceasta altfel decit ca facind parte din binomul mama-copil. Din pacate nici femeile nu ramin in urma nasterii ca niste fotomodele ceea ce contribuie la indepartarea partenerului. Va fi greu sa iti reconstruiesti relatia de cuplu insa te sfatuiesc sa incerci. Merita sa apelati la ajutor specializat.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-11-05 07:25:52

nomi
Membru
Inregistrat: 2014-11-05
Mesaje: 1

Re: Sexul dupa casatorie si copil

Daca observi din modul in care te saruta si te mangaie ca e cam brutal, sau prea stangaci, probabil nu e omul potrivit ca sa te dezvirgineze. E una sa simti o mica durere, e alta sa te simti ca la abator.

Dupa ce ai luat hotararea de a-ti incepe viata sexuala, gandeste-te (mai bi

Offline

 

#7 2014-11-05 09:22:23

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Sexul dupa casatorie si copil

Ce dezvirginare, daca au deja copil? rotfl

Offline

 

#8 2014-11-06 16:24:48

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Sexul dupa casatorie si copil

Incercati karezza . Poate va ajuta, nu stiu smile

Offline

 

#9 2014-11-06 17:02:47

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Sexul dupa casatorie si copil

karezza=sex cu mangaieri fara sa atingi orgasmul...smile


fucking perfect...

Offline

 

#10 2014-11-07 21:52:09

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Sexul dupa casatorie si copil

Exact.

Am deschis si un topic pe aceasta tema, dar nu a lasat nimeni vreo parere.  http://forum.anticonceptionale.ro/t4129 … enial.html

Tind sa cred ca suna bine in teorie, dar aproape imposibil de pus in practica.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-07 21:52:38)

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.