homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie-leucocite?


#1 2014-09-22 20:18:45

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

examen secretie-leucocite?

Buna! Mi-am facut un examen de secretie si azi mi-a venit rezultatul. In cateva zile plec din tara si vreau sa stiu daca are rost sa ma mai incurc sa merg la medic sa imi interpreteze rezultatul sau nu. Mi-a iesit asa:

Flora bacteriana                         Normala (predomina flora lactobacilara) Rari bacili Gram negativ.    
Celule epiteliale poligonale         relativ frecvente    
Celule epiteliale rotunde         absente    
Celule cu aspect de "clue cell"     absente    
Leucocite                                  relativ frecvente !    
Trichomonas vaginalis                  absent    
Levuri                                   absente    
Hife, pseudohife                           absente

Doar la "leucocite e trecut cu rosu. Daca nu mi-a iesit nici o bacterie, de ce am leucocite crescute? Am nevoie sa ma duc sa mi se dea tratament?

Multumesc anticipat.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 



#2 2014-09-22 20:58:44

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: examen secretie-leucocite?

Culturi ai facut? leucocile pot aparea si de la o infectie cu e coli, stafilococ auriu, etc, de exemplu.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2014-09-22 21:01:55

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: examen secretie-leucocite?

nu stiu, sincer. eu i-am zis ca vreau sa fac un examen de secretie, atata tot. deci ar trebui sa ma duc sa imi mai fac si cultura?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#4 2014-09-22 21:04:33

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: examen secretie-leucocite?

eu fac tot timpul examen de secretie plus culturi cu antibiograma sau antifungigrama, ce-i nevoie in caz de ceva. cand am avut infectie cu stafilococ auriu doar in culturi a iesit


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#5 2014-09-22 21:08:48

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: examen secretie-leucocite?

eu vroiam sa fac un control asa, inainte sa plec din tara. si medicul a zis ca nu crede sa am ceva ca arata ok secretia. o sa sun maine sa ma programez din nou, sa vad ce mai am de facut, daca e posibil sa am o infectie.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-09-22 21:17:00

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: examen secretie-leucocite?

la infectia cu stafilococ nu aveam niciun simptom, eram la controlul anual de rutina. am primit antibiotic conform antibiogramei si a trecut. nu lasa neinvestigate si netratate micile probleme din sfera genitala. sanatate


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#7 2014-09-23 21:18:56

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: examen secretie-leucocite?

Am fost si mi-a zis ca atata timp cat am flora normala si nu e bifata nici o infectie din cele enumerate, nu inseamna nimic. Si ca leucocitele pot indica o inflamatie post-menstra (eram la doua zile dupa ce mi s-a terminat). Sper asa sa si fie si nu am alte probleme. Mersi de raspuns!


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#8 2014-09-24 09:11:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examen secretie-leucocite?

cel mai probabil asa e


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2014-09-24 11:46:13

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: examen secretie-leucocite?

Multumesc pentru raspuns! "Probabil"? Sa inteleg ca este posibil sa nu fie asa? Ar mai fi trebuit sa fac o alta investigatie?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#10 2014-09-24 15:48:17

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: examen secretie-leucocite?

"probabil". deoarece numai in urma unei secretii+ culturi poti spune cu certitudine ca n-ai nimic. ti-am explicat mai mult ca sunt specii care de multe ori nu dau semnale, dar sunt prezente si apar doar la culturi si netratate pot duce in timp la infertilitate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.