homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie ciudata


#1 2014-09-29 19:35:22

nonameme
Membru
Inregistrat: 2014-09-29
Mesaje: 3

secretie ciudata

salut,

Am o problema si as aprecia mai multe pareri asupra ei. O sa descriu in amanunt ceea ce mi se intampla.

Am avut o infectie...nedeterminata. Mi s a spus, de catre medicul de famile ca a fost o infectie urinara. S-a manifestat cu: stare subfebrila (37 si putin), greata, ameteli. Leucocite usor crescute in hemograma, 100 de leucocite in urina, 5 proteine in urina si frisoane. Am tratat-o, la sfatul medicului cu augmentin de 1 g la 12 ore, timp de 5 zile. Simptomele au disparut dar... aici e problema smile
Am dezvoltat ceea ce am crezut ca este candida. Eu nu am facut decat odata pana acum candidoza si am tratat-o. De atunci am luat multe feluri de antibiotice, inclusiv tetraciclina, si nu am mai avut probleme cu ea.
Acum, singura modificare este ca am o "secretie" care imbraca vulva, dar nu pateaza chilotul. Secretia este alba. Nu se formeaza de seara dupa baie pana dimineata, dar se formeaza de dimineata pana seara (stiu ca suna comic). Nu ma ustura, nu ma mananca, nu are miros...nu face nimic. Pielea de pe vulva, dupa baie, cand e curata, are alta...textura se simte astfel de parca ar fi proaspat exfoliata ( din lipsa de alta comparatie.
Ce am facut pentru asta:

Am mers la gineco si am facut (la 8 zile dupa ultimul tratament): Cultura col, cultura fungi col, lama, urocultura. Culturile au iesit foarte bine. Mentionez ca au fost recoltate exclusiv de pe col, desi am mentionat ca as dori secretie vaginala...
Lama evidentia leucocite si celule epiteliale.
Am facut tratament cu: Initial clortimazol crema .... nici o imbunatatire. Apoi Macmyror ovule (6 zile) + Fluconazol 100 mg (5 zile). In timpul tratamentului secretia nu a mai aparut. La 24 de ore de la intreruperea lui... a aparut iar.
Singurul simptom care il mai am este ca am senzatia de usoara (f usoara) apasare deasupra osului pubian. Partea interesanta este ca de cand am problema asta (3 saptamani), secretia mea normala a disparut in neant...adica nu mai am nici un fel de secretie vaginala.
Folosesc numai sapun alcalin si nu fac (ever) dusuri vaginale. Lenjerie intima numai din bumbac.
Alte analize: Chlamidia negativ, mycoplasma, ureaplasma - negativ.
Partenerul sexual constant.
Metoda anticonceptionala: prezervativ.

Stiu ca asta e un post lung, dar m as bucura daca as afla o parere pe tema asta...

Ultima oara a fost editat de nonameme (2014-09-29 20:07:36)

Offline

 



#2 2014-09-30 10:42:09

daenarys
Vizitator

Re: secretie ciudata

eu as incerca sa imi echilibrez flora vaginala.se gasesc produse cu lactobacili in farmacie sau mai ieftin instilatii cu iaurt facute de tine acasa smile

 

#3 2014-09-30 16:05:19

nonameme
Membru
Inregistrat: 2014-09-29
Mesaje: 3

Re: secretie ciudata

O sa incerc instalatiile cu iaurt saptamana viitoare, dupa menstra. Dar totusi... exista posibilitatea sa am ceva (bacterie/ciuperca) chiar daca nu a crescut nimic la culturi?

Offline

 

#4 2014-09-30 16:20:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: secretie ciudata

daca nu a crescut nimic, si tinand cont de faptul ca nu ai mancarimi / usturimi / disconfort, eu zic ca nu ai nimic
si secretia normala se mai modifica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.