homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi


#1 2014-10-02 16:23:18

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Buna ziua, am nevoie de puțin ajutor. Mi-am ?nceput pilulele contraceptive Cerazette, substanța activa fiind cred desogestrelum in a 12a zi a ciclului menstrual, in loc de prima zi. prima intebare este dacă efectul si-l fac pastilele de abia peste 7 zile? Pt ca am avut contact neprotejat 3 zile de la ?nceperea blisterului dar am luat pastila de a doua zi , pt a ma asigura , continu?nd pastilele in mod normal. As vrea sa știu in ce fel as fii afectată si dacă dupa 6 -7 zile in care am luat anticoncepționalele corect sunt protejata . Multumesc

Offline

 



#2 2014-10-02 18:44:50

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Un raspuns va rog?

Offline

 

#3 2014-10-03 10:03:18

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Buna,

esti protejata abia dupa 7 zile, bine zici.

Dupa 7 zil esti protejate daca nu uiti vreo pastila, daca nu ai varsaturi si dcaun apoase  in 4 ore dupa ce le iei; in principiu, daa sunt luate corect, dupa cele 7 zil esti protejata. Si esti protejata inclusiv in cele 7 zile de pauzaintre blistere.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#4 2014-10-03 12:07:10

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Multumesc de rasp . As mai vrea sa știu care ar putea fi efectele combinării pastilei de a doua zi cu anticoncepționalele zilnice. Si dacă ar trebuii sa mai i-au o data pastila de a doua zi dacă am avut contact sexual in a 6 a zi de c?nd am ?nceput blisterul.  Multumesc

Offline

 

#5 2014-10-03 14:17:35

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Sincer, nu stiu ce sa iti zic... deja ai luat o pastila de a doua zi, de ce nu te-ai protejat in acea a 6-a zi suplimentar?
Eu personal n-as mai lua acea a doua pastila pentru ca mi-as pune intrebarea daca nu cumvrea cantitatea de hormoni e muuult prea mare. Sincer, nu stiu sa iti raspund exact, pentru ca nu stiu cum te pot afecta cantitatile prea mari de hormoni. In orice caz, bine nu cred ca fac. Poate te ajuta altcineva cu un sfat mai pertinent.

Eu nu am luat niciodata pastila de a doua zi, pentr ca n-am fost nevoita, deci nu stiu ce sa iti spun...

Te rog, pe viitor, daca iei antibiotice sau se inampla oice altceva ce poate inflenta efectul anticonceptionalelor zilnice (diaree sau varsaturi in primele 4 ore de la inghitirea pastilei) sa te protejezi suplimentar.
In cazul antibioticelor, aia inseamna pe parcursul tratamentului plus inca 7 zile dupa terminarea tratamentului.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-03 19:21:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

mirela.mirela a scris:

Multumesc de rasp . As mai vrea sa știu care ar putea fi efectele combinării pastilei de a doua zi cu anticoncepționalele zilnice. Si dacă ar trebuii sa mai i-au o data pastila de a doua zi dacă am avut contact sexual in a 6 a zi de c?nd am ?nceput blisterul.  Multumesc

Uite cum sta treaba: daca ai ciclul menstrual intre 28 si 34zile, esti foarte la risc sa fi ramas gravida avind in vedere balmajeala nemaivazuta pe care si facut-o cu pastilele alea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2014-10-03 20:02:06

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Ok..deci voi lua iar pastila de a doua zi, in speranța de a nu-mi afecta prea mult fertilitatea pe viitor. Asta ar fii singurul lucru care ma ?ngrijorează. Si voi continua cu anticoncepționalele in mod corect . Sper sa fiu de acum ?ncolo măcar protejata.

Offline

 

#8 2014-10-03 20:18:10

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

?mi puteți spune va rog , dacă supradoza aceasta de hormoni ma poate afecta pe termen lung , in special dacă ?mi poate afecta fertilitatea? Si dacă pot controla dereglările hormonale cauzate prin continuarea pilulelor anticoncepționale ? Adică, dacă continui in mod corect nu mai sunt riscuri de sarcina , nu?

Offline

 

#9 2014-10-03 22:01:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

mirela.mirela a scris:

?mi puteți spune va rog , dacă supradoza aceasta de hormoni ma poate afecta pe termen lung , in special dacă ?mi poate afecta fertilitatea? Si dacă pot controla dereglările hormonale cauzate prin continuarea pilulelor anticoncepționale ? Adică, dacă continui in mod corect nu mai sunt riscuri de sarcina , nu?

da, iti poate creea probleme acest exces....nu pastilele dau dereglari hormonale ci utilizarea lor incorecta si abuziva.
primul contact sexual despre care ai facut vorbire il banuiesc a fi fost in plina perioada fertila.
pastila de a doua zi blocheaza ovulatia, asta e principalul ei mecanism contraceptiv...de care ma tem ca tu nu ai beneficiat deloc. suplimentar, cu eficienta mult mai mica, prin scaderea relativ brusca a dozei de progesteron la citeva zile de la utilizarea ei, se produce eliminarea endometrului, deci menstra...al doilea efect contraceptiv al pastilei de a doua zi de care sigur nu ai beneficiat deoarece tu ai avut grija sa pastrezi nivelul de progesteron in limite ridicate prin utilizarea zilnica a contraceptivelor.
Concluzia mea: fara suparare, ai facut destule greseli pina acum, nu insista! NU MAI LUA INCA O DOZA DIN PASTILA DE A DOUA ZI!
Oare am fost destul de clara????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2014-10-04 00:35:53

mirela.mirela
New member
Inregistrat: 2013-02-27
Mesaje: 10

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

Da, multumesc ați fost clară. Ce nu ?nțeleg eu este de ce este recomandata pastila de a doua zi in cazul in care se uita sa se ia anticoncepționalul zilnic? In cazul asta nu se poate petrece același lucru ? Ideea este ca cu at?t mai mult nu ?mi doresc acum o sarcina , asa ca ?ntrebarea mea este dacă i-au pastila de a doua zi si ?ntrerup anticoncepționalele pana la ciclul următor , ar scădea șansele sa se instaleze sarcina?   Sunt f speriata , as prefera o dereglare hormonală datorită abuzului de pastila de a doua zi dec?t o ?ntrerupere de sarcina mai t?rziu . Va rog spune-ti-mi varianta cea mai buna, lu?nd in considerare ca mai sunt 24 din cele 72 de ore dupa contactul sexual din ziua 6 . Multumesc

Ultima oara a fost editat de mirela.mirela (2014-10-04 00:53:00)

Offline

 

#11 2014-10-04 13:43:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticoncepționale ?ncepute in a 12a zi

contactul sexual din ziua a 6a nu prea e la risc...daca ma intrebi o opinie personala as zice ca nu e deloc la risc....la risc a fost cel din ziua a 3a caruia nu ne. mai putem adresa...am crezut ca am lamurit deja aspectul asta.
nu se recomanda pastila de a doua zi daca uiti sa iei un comprimat din cele pentru utilizare zilnica! nu stiu de unde ai desprins informatia asta insa mi se pare din ce in ce mai evident ca nu folosesti sursele potrivite de informare sad


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.