homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!


#1 2014-10-04 00:35:12

untold
New member
Inregistrat: 2014-10-04
Mesaje: 19

Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Bună! Am 18 ani şi mi-am ?nceput viaţa sexuală din ianuarie, anul acesta. Metoda pe care o folosim este  prezervativul şi ?ncercăm să fim c?t mai atenţi, pentru că niciunul dintre noi nu vrea o sarcină nedorită.
Cu toate acestea, pentru că suntem tineri şi curioşi, s-a ?nt?mplat ca el să mă penetreze de c?teva ori fără niciun fel de protecţie ( nu s-a ?nt?mplat nimic nefericit ), iar mie mi-ar plăcea să pot continua ?joaca? asta plăcută.
??n urma unui control medical şi a unor analize ? din cauza faptului că am menstruaţie neregulată, ?n principiu ? medicul ginecolog mi-a recomandat să iau anticoncepţionale Milligest .

Acum, problema mea e următoarea: mi-aş dori să pot avea contact sexual fără prezervativ, şi pe l?ngă anticoncepţionalele orale pe care le iau, mă g?ndeam la a folosi ceva spermicide (ovule sau gel), ca să fiu sigură...
Ce spuneţi despre asta, ce sfat ?n puteţi da?

Vă mulţumesc!

Offline

 



#2 2014-10-04 09:11:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

luate corect, anticonceptionalele iti ofera protectie 100%, nu e nevoie sa mai folosesti alta metoda

Offline

 

#3 2014-10-05 22:24:27

untold
New member
Inregistrat: 2014-10-04
Mesaje: 19

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Mulţumesc pentru răspuns, heimdall.

Ştiu că ?n mod normal nu ar trebui să mă ?ngrijorez, ?nsă sunt puţin confuză şi ceva mă face să nu cred 100% ?n asta. Din c?te ştiu, anticoncepţionalele se iau prima oară, din prima zi a ciclului menstrual. Din cauza unei programări făcute prost, eu am ?nceput să le iau abia din a V a zi, iar doamna doctor mi-a zis să le continui aşa, fără să mai ţin cont de nimic. 21 de zile, apoi 7 pauză. Ştiu că poţi ?ncepe să le iei oric?nd ?ntre ziua 1 şi 5, av?nd aceeaşi siguranţă. Dar aş vrea totuşi ?ncă ceva, şi nu prezervativ. Plus că nu mă ?ud? suficient de tare, iar ceva lubrifiere nu ar strica. De asta şi pentru siguranţă mai vreau ?ncă ceva...

Offline

 

#4 2014-10-05 23:10:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

in cazul in care le-ai inceput asa trebuie sa te protejezi suplimentar in primele 7 zile doar (cu prezervativ), apoi esti protejata

Offline

 

#5 2014-10-06 08:06:54

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

pentru lubrifiere recomand...lubrifianti...

Si daca iei corect anticonceptionalele esti sigur protejata (prin corect se intelege: aproximativ la aceeasi ora luate, daca iei antibiotic te protejezi suplimentar pe prioada tratamentului plus inca 7 zile dupa tratament, fara gref si suc de gref, fara alte medicamente care interactioneaza cu AC, fara vomitat si diaree in primele 4 ore dupa ce au luat AC etc). Gaisesti aici pe forum tot ce tine de anticonceptionale, medicamente care interactioneaza etc.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-06 18:39:10

untold
New member
Inregistrat: 2014-10-04
Mesaje: 19

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Biiine, vă mulţumesc foarte mult pentru lămuriri!
Să aveţi o zi bună!

Offline

 

#7 2014-11-07 21:20:30

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Aditional, pe langa anticonceptionale, puteti sa o faceti cu terminat infara.

Important: nu folositi metoda de terminat inafara fara anticonceptionale luate corect pt ca nu e sigura. Cred ca iintr-o relatie in care nu se doreste un copil, prezervativul e cel mai bun.

In spermicide nu as avea incredere, nu au rata prea buna.

A folosi meotda cu terminat in afara ca singura metoda e buna doar in casatorie cand nu ai o problema daca apare si un copil.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-07 21:28:37)

Offline

 

#8 2014-11-24 23:14:44

untold
New member
Inregistrat: 2014-10-04
Mesaje: 19

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Ştiu că răspund cam t?rziu, dar ?ţi mulţumesc pentru răspuns, Spiriduş! Am luat la cunoştinţă şi aşa am să fac. Să ai o seară bună!

Offline

 

#9 2014-11-27 19:29:40

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

spiridus7 a scris:

Aditional, pe langa anticonceptionale, puteti sa o faceti cu terminat infara.

Important: nu folositi metoda de terminat inafara fara anticonceptionale luate corect pt ca nu e sigura. Cred ca iintr-o relatie in care nu se doreste un copil, prezervativul e cel mai bun.

In spermicide nu as avea incredere, nu au rata prea buna.

A folosi meotda cu terminat in afara ca singura metoda e buna doar in casatorie cand nu ai o problema daca apare si un copil.

nu are de ce sa termine afara! mai, metoda asta are riscuri foarte mari pentru el ... nu e ok deloc, ca atunci cand e excitat mai mult sa il pui sa o scoata! ori prezervativ ori anticonceptionale ... ambele folosite corect sunt safe!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#10 2014-12-10 12:25:51

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Nu cred ca exista urmari negative a sanatatii daca o scoti ca sa termini afara.

E ca si cum ai zice: nu te oprii deloc in timp ce faci sex ca sa mai prelungesti actul ca e daunator. Sau nu schimba pozitiile ca tre sa o scoti si e daunator.

Dezavantajul e ca se pierde din placerea orgasmului, insa daca sti sa o faci cum trebuie "pierderea" de placere e mai mica.

In plus, terminatul afara cred ca e mai sanatos pt femeie.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-12-10 12:29:06)

Offline

 

#11 2014-12-10 13:26:32

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Ba exista efecte secundare: http://sanatate.bzi.ro/coitus-interrupt … ndare-1555
Nu e acelasi lucru cu ce zici tu, schimbarea pozitiei sau o pauza in timpul actului sexual. Pe termen lung, efectele secundare sunt de la tulburari psihice pana la impotenta. Si nici nu e o metoda asa sigura.

Offline

 

#12 2014-12-12 21:17:32

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

Stiam de articole de genu. Parerea mea e ca nu e adevarat. Parca era un medic pe forum, oare ce parere are ?

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-12-12 21:17:45)

Offline

 

#13 2014-12-12 21:34:00

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

E treaba ta ce crezi si ce nu. smile Eu ti-am aratat un punct de vedere, cu sursa. Poti sa nu crezi asta pana la proba contrarie, adica atunci cand/ daca vor aparea aceste efecte secundare.

Offline

 

#14 2014-12-14 20:11:48

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Vreau sex fără prezervativ - un sfat, vă rog?!

poti sa mergi de asemenea la un medic de planing (consultatia e gratuita) si iti va explica!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.