homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardanella si Candida, ajutor !


#1 2014-10-05 10:57:04

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Gardanella si Candida, ajutor !

In urma unor analize mi-a iesit enterococcus care era rezistent la mai toate antibioticile de pe lista asa ca doctorita mi-a recomandat un unguient cu tetraciclina timp de 7 zile. La ceva timp mi-am facut din nou analize si surpriza: candida, gardanella, "clue cells" si flora lactobacilara absenta. Asta in situatia in care inainte de tratamentul cu tetraciclina nu aveam decat enteroccoc.

Am mers la medic si cand mi-a vazut analiza mi-a spus ca nu are incredere in analiza si ca nu prea pot avea gardanella. Mi-a dat drept tratament clotrimazol unguient (1/zi/7zile) si capsule gyniell (1/zi/7zile). Este suficient incat sa scap de candida? Mie mi se pare foarte slab.

Am intrebat-o apoi daca nu ar trebui sa iau ceva si pentru gardanella si mi-a spus ca trece cu clotrimazol insa la cat de putin clotrimazol folosesc, cum sa treaca? Plus ca am cautat pe internet si am vazut ca clotrimazolul nu are efect asupra gardanellei, ce sa mai cred?
Din ce am citit ar fi indicat metronidazolul pentru gardanella insa in acelasi timp el este antibiotic deci ma gandesc ca mi-ar intretine candidoza.

La analiza am antifungigrama (pentru candidoza) dar nu am si antibiograma (nu ar trebui sa am pentru gardanella?). Pe antifungigrama scrie ca este rezistenta la metronidazol, asta inseamna ca ar putea fi folosit si metronidazolul ca tratement? Nu e antibiotic? Va rog sa ma lamuriti.

Nu prea stiu daca ar trebui sau nu sa mai iau ceva.
Multumesc.

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-01-28 18:21:39)

Offline

 



#2 2014-10-05 11:04:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

eu as zice sa tratezi intai candida si apoi te ocupi si de gardnerella
metronidazolul e tratamentul obisnuit pentru gardnerella (nu se face antibiograma) si e nevoie sa faci si un tratament cu lactobacili pentru refacerea florei - de asta a aparut, ca tratamentul cu antibiotic ti-a distrus flora vaginala
deci fa tratamentul prescris de medic si dupa ce ai scapat de candida, daca gardnerella mai e prezenta, te ocupi si de ea

Offline

 

#3 2014-10-05 11:08:37

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

Este posibil sa dispara gardanella doar cu tratamentul asta? Si este sufucient pentru a distruge candida?
Iar legat de metronidazol, nu intelg cum stau lucrurile cu el, e sau nu e bun daca am candida?

Offline

 

#4 2014-10-05 11:09:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

nu prea cred ca dispare si gardnerella, doar daca cumva se reface de la sine flora (mai putin probabil)
metronidazolul nu are efect asupra candidozei, el se prescrie pentru gardnerella si trichomonas

Offline

 

#5 2014-10-05 11:17:11

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

Dar fiind antibiotic, daca iau metronidazol e posibil sa intretin candida?
Am gasit pe internet meclon ovule/unguent (clotrimazol+metronidazol), ar fi indicat sa folosesc dupa ce termin tratamentul actual? Sau imi poate distruge iar flora ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-05 11:19:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

nu, cred ca poti sa-l iei
acum vad ca ai ovule gyniel care sunt cu lactobacili, deci ar ajuta si la gardnerella

Offline

 

#7 2014-10-05 11:32:35

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

Mi-a spus sa vin la analiza dupa 2 luni, dar daca eu in doua luni nu ma tratez de gardanella nu se va dezvolta infectia?
Mi s-a mai recomandat si betadina pentru spalaturi, stiti daca este buna? La ce ajuta?

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2014-10-05 20:54:05)

Offline

 

#8 2014-10-06 16:14:10

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

Am vreo sansa sa imi raspunda doctoressa la postarea asta sad? Nu stiu ce sa fac pentru ca mi se pare prea slab tratamentul si nici nu am pe aici alti medici de la care sa mai cer o opinie. Pe langa asta, am inceput tratamentul si nu observ ameliorare, secretia este aceeasi ba chiar am un oarecare discomfort (poate sunt doar eu agitata).
Clotrimazolul + gyniel-ul poate ajuta la candida insa gardanella am inteles ca nu pleaca asa usor, deci cu ea ce fac? Cu betadina cate zile sa ma spal si cat de concentrate sa fie Solutia de betadina si apa ?

Offline

 

#9 2014-10-06 20:47:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Gardanella si Candida, ajutor !

CarinaCarina a scris:

Am vreo sansa sa imi raspunda doctoressa la postarea asta sad? Nu stiu ce sa fac pentru ca mi se pare prea slab tratamentul si nici nu am pe aici alti medici de la care sa mai cer o opinie. Pe langa asta, am inceput tratamentul si nu observ ameliorare, secretia este aceeasi ba chiar am un oarecare discomfort (poate sunt doar eu agitata).
Clotrimazolul + gyniel-ul poate ajuta la candida insa gardanella am inteles ca nu pleaca asa usor, deci cu ea ce fac? Cu betadina cate zile sa ma spal si cat de concentrate sa fie Solutia de betadina si apa ?

Asadar, singura ta problema e o dereglare de flora vaginala, datorata tratamentului antibiotic.
Evident e nevoie sa te ocupi de ea, nu se rezolva de la sine. Asadar, eu una as folosi ovule meclon de exemplu(se adreseaza ambelor microorganisme care au luat-o razna) timp de 6 zile, urmind ca, imediat dupa aceea sa folosesc ovulele cu lactobacili pentru a stabiliza rezultatul tratamentului si a reface flora lactobacilara.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.