homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?


#1 2014-10-09 22:25:35

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Buna ziua, am sa postez ceva in legatura cu sora mea.
De aproximativ 2-3 luni se plange de dureri in partea dreapta in zona apendicitei si a ovarului. Din pacate, momentan, locuieste intr-o tara in care nu este asigurata medical, in noiembrie sau de sarbatorile de iarna intentioneza sa se intoarca in tara.

Simptomele de care se plange sunt: ciclu neregulat,  dureri si intepaturi in partea dreapta , am inteles ca nici atunci cand este impreuna cu sotul ei nu ii este prea comod- deci act sexual dureros, durerile apar la aproximativ fiecare 3-4 zile, foarte rar dupa urinare o doare in partea dreapta, ea o decrie ca pe o durere suportabila, dar derajanta( nu este constanta) Nu face febra, nu ii este greata. nu ii este rau si nu are secretii abudente sau mirositoare, nu este insarcinata, ultimele analize au fost acum aproximatic 7-8 luni care i-au iesit ok din cate zice.

Imi este frica ca nu cumva sora mea sa aiba o apendicita si Doamne fereste sa dea in peritonita, desii din cate am citit la apendicita sunt si alte simptome.

Ce se poate intampla cu ea? ce ar putea avea? ce analize sa faca ?

Va multumesc anticipat


P.S are 28 de ani, nu are copii, nu ia AC.

Ultima oara a fost editat de ioana aziza (2014-10-09 22:28:43)

Offline

 



#2 2014-10-10 11:20:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

o echografie abdominala poate sa faca
apendicita nu se  manifesta asa, e o infectie acuta, cu dureri foarte mari, febra, nu poti sta cu ea luni intregi... mai degraba o anexita as zice

Offline

 

#3 2014-10-10 14:07:36

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Multumesc mult de raspuns, sper sa nu fie apendicita, desii ma gandesc ca nu cumva sa fie una intr-o stare incipienta, recunosc ca asta ma sperie cel mai mult, mai ales ca e acolo si in caz de ceva nu prea are cine sa o ingrijesca in caz de operatie.

Ma gandeam si eu la anexita, dar in acelasi timp ma gandesc ca in cazul asta nu ar fi durut-o numai in partea dreapta, sau poate gandecs eu gresit in lipsa de informatii Sa fie un chist ceva?
Stiu ce a greu de pus un diagnostic asa pe internet, dar mi se pare foarte ciudat, secretii nu are, durerea este suportabila dar care isi face simtita prezenta o data la cateva zile, CM ca si durata si cantitate nu s-a schimbat

Inca o data, multumesc.

Offline

 

#4 2014-10-10 16:13:20

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Nu stiu daca se poate sa fie coincidenta dar iti povestesc intamplarea mea.
Cand eram mai mica la fel... mergeam la 2-3 luni ca ma doare apendicele .Medicul imi facea analize .. nimic!
Si tot asa pana m-am convins eu de fapt sau plictisit sa tot merg.
Dupa ani de zile ..am observat ca pe langa durere si cand aveam relatii -in anumite zile-eraderanjat si ma intepa si atunci
Tin sa-ti spun ca numai in partea dreapta.
Asa... ca dupa ani de zile cand am inceput sa "cautam" un bebe ...si de acolo luarea temperaturii,ziua ovulatiei, etc etc... mi-am dat si eu seama ca "durerile de apendicita" sunt de fapt -DURERI DE OVULATIE- lol .
Acum rad dar mare mirare a fost cand am descoperit eu dupa atatia ani de ce ma durea pe mine smile .
Nu aveam in fiecare luna dar de exemplu din 6 luni ,mai mult de 4 , in fiecare luna aveam.

Multa sanatate si sa o rogi sa tina cont de ciclul mentru al si sa vada daca e de 28 de zile (de ex.) ..la 14 zile ar cam fi ovulatia...deci cu cateva zile inainte incep durerile....stiu ca sunt foarte deranjante.Eu si cand ma asezam pe scaun parca imi intra un cutit .Iar daca e... acestea sunt durerile.. sunt normale.. Adica sunt femei care la ovulatie au dureri ... poate dura pana la 3 zile , depinde de femeie.

Hai ca am scris , dar sper sa fi ajutat! smile


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#5 2014-10-10 20:44:28

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Foarte interesant ceea ce imi zici Cristina. Acum am citit pe internet despre durerile din timpul ovulatiei.
I-am trmis si cateva articole surori mele, astept sa intre pe internet sa vad ce imi zice, nu m-ar surprinde sa fie asa cum zici tu, pentru ca in timpul mestruatiei nu are nici o durere, iar apendicita..ma gandesc ca se agrava de atunci(cat poate sta in stare incipenta?smile )
Multumesc ptr raspuns!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-10 20:52:37

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Nu ai pentru ce , ma bucur sa fi putut ajuta .
Ca o completare... nu sunt operata de apendicita  lol .Deci durerea asta iti dais eama daca era ca eram si operata si ma dadeam si in peritonita.Nu sunt medic dar tind sa cred ca nu e nici la ea- asta daca nu tin durerile toata luna ci ..cateva zile (depinde de femeie)

Sanatate!


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#7 2014-10-11 16:20:15

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Din pacate durerile apar si inafara perioadei de ovulatie sad.
Mi-a mai zis ca  uneori are si cate o scurta intepatura si cand iese cu scaunul (cand se forteaza un pic big_smile scuze de detalii big_smile)
Stiu ca e tare dificil sa se puna un diagnostic pe intenet, fara sa mergi la medic...
S-a hotarat sa vina in tara luna viitoare, sa speram ca pana atunci nu se va intampla nimic grav..

Offline

 

#8 2014-10-13 09:10:57

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

s-ar putea sa fie colonul. Am si eu problema asta uneori, la fel credeam ca e ovarul sau ceva de genul. Nu am fost nici eu la medic pentru asta (deh, femeie nebuna -NU FACETI CA MINE), dar sunt aproape sigura ca e colunul (cel putin la mine). Am efectiv zile in care ma inteapa oarecum; nu e durere mare sau ceva de genul, doar ca e sacaitor uneori; si nu ma tine decat cateva minute si apare cand cum; uneori nu ma dare sapramani intreg, alteori ma doare cam 1 data la 2 saptamani; ideea e ca de multe ori dejanici nu mai realizez. Si da ar trebui sa merg la medic sa-mi fac macar o eco, dar deh...urasc spitalele (repet! nu faceti ca mine).

Ah, diagnosticl e at dematusa cae e medic si i-am expicat in detaliu cum ma doare si cand - e ca la sora ta- ... cica nu  grav, dar tot ar trebui sa merg sa-mi fac ceva analize, sau macar o eco (promit, urmeaza sa merg). Asa ca samearga la medic si sa zica ca credeca e colunul; de-acolo o sa stie mdicii -SPER- ce analize trebuie sa-i faca.

Ultima oara a fost editat de Corinusha (2014-10-13 09:13:00)


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#9 2014-10-16 16:23:22

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Grea e viata printre staini! mama lor de bani !
fac un update:
Acum cateva zile a racit si acum i-a venit si menstruatia. In prima zi de mesntruatia a avut dureri foarte mari in partea dreapta, iar incepand cu a doua zi a inceput sa o doara tot abdomentul inferior( nu numai partea dreapta)  o doare foarte tare atunci cand tuseste. Mi se pare ciudat cum de inainte sa ii vina menstruatia cand stranuta sau tusea nu o durea, cum cand a venit mens. durerile au aparut nu numai in partea dreapta.

P.S Cand va merge la medic voi face un alt update cu ceea ce zice medicul

Offline

 

#10 2014-10-16 16:44:13

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Ioana, chiar daca nu e asigurata medical, in urgente poate merge fara retineri. Daca e o durere ce o supara tot mai tare, sa mearga la camera de urgenta ca nu o refuza nimeni!
E normal oricum sa aiba dureri cand ii vine menstra, se contracta uterul. smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#11 2014-10-17 07:22:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

ioana aziza a scris:

Grea e viata printre staini! mama lor de bani !
fac un update:
Acum cateva zile a racit si acum i-a venit si menstruatia. In prima zi de mesntruatia a avut dureri foarte mari in partea dreapta, iar incepand cu a doua zi a inceput sa o doara tot abdomentul inferior( nu numai partea dreapta)  o doare foarte tare atunci cand tuseste. Mi se pare ciudat cum de inainte sa ii vina menstruatia cand stranuta sau tusea nu o durea, cum cand a venit mens. durerile au aparut nu numai in partea dreapta.

P.S Cand va merge la medic voi face un alt update cu ceea ce zice medicul

Sa sti ca de la anexita, la o suferinta a colonului pina la o criza de lumbago poate fi orice.Deci mersul la medic e obligatoriu, pentru diagnostic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2014-10-18 09:25:06

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

Multumesc pentru raspuns!

Offline

 

#13 2014-10-21 23:22:39

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Dureri de ovare sau apendicita? ce analize?

update: D
A fost la ginecolog, a facut o ecografie si ii s-a spus ca are ovare micropolichiste, ovarul stang pana in 30 mm iar cel drept 35, cel drept fiind mai jos.
Medicul ginecolog a fost retinut in a zice daca este sau nu o apendicita, a pus'o sa ridice piciorele la piept, iar la ecografie cand ajungea in partea dreapta o durea fosrte tare cand apasa, a ramas sa astepte rezultatele analizelor pentru saptamana viitoare

De ce ar avea ovarul drept mai jos? o fi apendicita care apasa pe el, o fi mai lasat pentru ca e mai mare? din pacate nu s-au inteles foarte bine ( nu vorbeste extrem de bine lb). A ramas ca atunci cand va merge dupa rezultate si interpretare sa intrebe din nou cu speranta ca va intelege de data asta.

care ar fi cauzele pentru care ar fi ovarul mai jos, avand in vedere ca la ecografiile din tara nu i-a zis nimeni ca ar avea aceasta problema?

Ultima oara a fost editat de ioana aziza (2014-10-22 21:10:28)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.