homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor


#1 2014-10-17 12:32:19

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor

Buna! Acum un an de zile mi-am inceput viata sexuala si dupa scurt timp (aprox 2 - 3 saptamani) am inceput sa am usturimi la urinare. Mi-am facut si o analiza de urina pt a vedea daca este vorba de vreo bacterie, dar a iesit negativ. M-am dus la doctor si mi-a dat Fluomizin capsule vaginale, Lomexin crema si Viviflor ovule pt ca eu de multi ani am ciclul menstrual neregulat si dureri la menstruatie. Aparent tratamentul pt acea usturime a functionat, dar nu si cel pt reglarea ciclului menstrual. Dupa aproximativ 6 luni am avut iar usturimi la urinare si m-am dus la alt doctor care mi-a dat Macmiror Complex ovule si mi-a descoperit un ovar micropolichistic pt care mi-a dat 3 luni tratament cu anticonceptionale Belusha. Mi-a trecut usturimea, insa dupa  primele zile de anticonceptionale au inceput sa ma doara sanii, iar cand am fost la menstruatie m-a durut din nou burta (eu aveam dureri doar in prima zi de obicei, acum am avut pana in a 3-a zi), menstruatia imi venea cu cheaguri si m-a tinut 12-13 zile... Vreau sa mentionez ca inainte sa-mi vina menstruatia, cand au aparut durerile de sani m-am dus la medicul respectiv si i-am spus. A zis ca nu e nimic daca nu ma deranjeaza foarte tare sau daca nu ma doare capul...asa ca am luat in continuare si m-am dus la dansul dupa cele 3 luni. Cand i-am zis toate simptomele din timpul tratamentului a zis ca se pare ca tratamentul acesta nu era bun pt mine si ca ar trebui sa incercam altceva... Am fost tare dezamagita, ma simteam ca un cobai... Adica facea experimente pe mine? Nu exista o metoda, gen niste analize de sange sau ceva care sa ii indice ce ar fi fost "bun" pentru mine fara sa bag atatea anticonceptionale in mine? Nu de alta dar am si probleme cu stomacul de vreo 2 luni...aciditate... Ma rog, mi-a dat Yasmin. Asta e prima luna, sanii nu pot sa spun ca m-au durut ca si cu celelalte, insa la sanul drept in special daca ma ating in partea de jos ma doare... Peste cateva zile o sa-mi vina menstruatia si doctorul a zis ca daca ma doare burta sa merg la el iar... Bun, asta e una, dar de vreo saptamana jumatate(si 3 luni de la ultimul tratament) iar urinez des si am tot timpul senzatia aceea de a merge la baie, desi de usturat nu ma ustura cand urinez. Am observat ca daca tin un pic si nu merg imediat la baie am o mancarime parca in zona uretrei, inauntru, si cateodata ma inteapa, plus ca am intepaturi si la ovare. Mi-am luat 5 ovule de Macmiror Complex, dar deja am pus 3 si nu s-a ameliorat decat putin si curand trebuie sa-mi vina menstruatia. Nu stiu ce ar trebui sa fac, nu mai am incredere nici in medicul actual, dar nu mai pot continua asa, va rog din suflet da-ti-mi un sfat... sad As vrea macar senzatia asta sa dispara pt ca peste o saptamana am si nunta si nu stiu ce-o sa fac... sad Va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra!

Offline

 



#2 2014-10-18 08:54:14

daenarys
Vizitator

Re: Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor

1.eu zic ca tot faci o infectie urinara.se prea poate sa aibe legatura daca esti la inceputul debutului vietii sexuale cu excitarea care poate nu e suficienta.
incerca si produse de genul:urinal,uractiv,urinex cand apare senzatia de urinare,tinctura de merisor.
2.legat de anticonceptionale sunt normale durerile de sani in primele luni,eu personal as astepta mai mult de 3 luni ca sa le schimb.durerile de ovare inainte de menstruatie sunt normale,banuiesc ca pe ac sunt mai reduse comparand cu perioada de dinainte.

ce varsta ai?

 

#3 2014-10-18 11:52:40

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor

Nu stiam ca poti face infectie urinara daca nu te exciti suficient... va  Intepaturile ovarelor le-am avut cam toata luna aceasta, nu doar inainte sa fiu la menstruatie, dar eu sunt si foarte sensibila la frig. hmm  Ma gandeam ca poate e si din alta cauza.
Am 23 de ani.

Offline

 

#4 2014-11-06 16:39:57

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor

Buna stiu ca e tarziu, dar ai facut un "lama" , papanicolau? anticonceptionalele ti le-a recomandat medicul endocrinolog? eu cand a trebuit sa iau anticonceptionale am mers la ginecolog si la endocrinolog.

Offline

 

#5 2014-12-03 17:40:01

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Senzatie de a urina tot timpul si intepaturi ale ovarelor

Nu am facut testul papanicolau si nici o alta analiza. Medicul nu mi-a recomandat sa fac. Normal testul papanicolau era inclus in pretul consultatiei, dar cum mi-a tot dat tratament a zis ca sa nu-l fac pana imi trece ca sa nu influenteze rezultatele. I-am dat deja vreo 450 de lei pe consultatii si degeaba. Cu banii astia mergeam la o clinica serioasa si imi facea analizele de la A la Z. Acum trebuie sa imi strang iar bani si sa merg in alta parte...

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.