homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mit sau adevar? cand expira medicamentele?


#1 2014-10-18 09:14:43

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Mit sau adevar? cand expira medicamentele?

Buna, tocmai am citit un articol pe internet care suna ceva de genul : "Foarte multe dintre pastile ?şi păstrează eficienţa ?ncă o perioadă după depăşirea termenului ?nscris pe ambalaj. Din precauţie, producătorii de medicamente fixează de obicei un termen de valabilitate ceva mai mic dec?t cel real, constatat ?n urma unor studii specifice.
Cel mai mare studiu de acest fel a fost publicat ?n anul 2006, de Agenţia Americană pentru Controlul Medicamentelor şi Alimentelor (FDA) şi spunea că 88% din tratamentele păstrate ?n Rezerva Naţională Strategică ?n eventualitatea unor situaţii de urgenţă ar avea o valabilitate cu cel puţin un an mai mare dec?t cea ?nscrisă pe ambalaj. Printre medicamentele aflate ?n această rezervă se numără analgezice, antibiotice, antivirale şi antimalarice. ?Dacă sunt depozitate corespunzător, multe medicamente pot fi administrate după data expirării", se arată ?n studiul publicat de ?Revista de Ştiinţe Farmacologice"

Tind sa cred ca nimeni nu risca sa ia medicamente expirate, dar spre exemplu: daca ar fi un atibiotic care expira in 1-2 luni l-ati administra? aceiasi intrebare si in cazul analgezicelor, ativirale etc.

Eu recunosc ca daca e un paracetamol, ibuprofen, etc si expira in 1-2 luni nu prea ma ingrijoreaza, dar in cazul atibioticului sunt mai sceptica. Imi este frica sa il iau daca expira in 1-2 luni, mai ales sa fie si expirat!

Ultima oara a fost editat de ioana aziza (2014-10-18 09:32:21)

Offline

 



#2 2014-10-18 12:04:15

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Mit sau adevar? cand expira medicamentele?

Daca mai sunt 1-2 luni PANA la expirare, de ce sa nu il iei? Eu stiu ca medicamentele sunt la fel de eficiente cateva luni bune dupa data de expirare. Mie mi se intampla sa mai iau si medicamente expirate de cateva luni (nu mai mult de 6). Da, stiu, ce inconstienta pe capul meu etc...

Offline

 

#3 2014-10-18 14:49:28

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Mit sau adevar? cand expira medicamentele?

medicamentele sunt bune pana la 6 luni de la expirare.asta mi-a spus sora mea,care e medic.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#4 2014-10-20 08:10:19

babaladla123
Membru
Inregistrat: 2014-10-20
Mesaje: 1

Re: Mit sau adevar? cand expira medicamentele?

Numarul de telefon pentru programari este: 021.211.53.50
Consultatia este gratuita, pentru elevi, studenti si persoane care pot aduce adeverinta de salariat(adica persoane asigurate, care pot face dovada in acest sens)...in afara acestor situatii costa 50 de lei.


adil

Offline

 

#5 2014-10-20 08:31:21

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Mit sau adevar? cand expira medicamentele?

huh? aia demai sus e o reclama la nusestiece?!


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.