homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Risc de transmitere hiv ginecologie


#1 2014-10-29 14:09:53

mellanie422
Membru
Inregistrat: 2014-10-29
Mesaje: 3

risc de transmitere hiv ginecologie

Buna ziua,
Am si eu o intrebare care poate parea putin stupida, dar sunt o fire anxioasa..
Luna trecuta am fost la un centru de planning familial pentru recoltrea unui test Babes-Papanicolau , centrul respectiv fiind in cadrul Spitalului Judetean din orasul meu.
In timpul recolatrii am sangerat din cauza exocervicitei pe care o am. Doctorul mi-a aratat speculul si intr-adevar asa era. Intrebarea mea este: Se poate transmite vreun virus infections precum HIV, Hep C, daca acel instrument a fost folosit inainte la o persoana infectata si nu a fost nesterilizat corespunzator, avand in vedere ca a intrat in contact cu sangele meu ?!
Nu prea am cum sa-mi dau seama daca a fost contaminat sau nu, doar intreb acum ipotetic..
Am ceva dubii cu privire la procedurile de sterilizare, pt ca tatal meu a contactat virusului Hep C in spital, de aceea sunt putin speriata. E nevoie sa ma testez pt hiv si hepatita C?
Va multumesc!

Offline

 



#2 2014-11-16 15:07:37

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: risc de transmitere hiv ginecologie

HIV și Hepatita C se pot lua de pe instrumentarul nesterilizat ... riscul exista chiar si daca nu ai fi sangerat. tu ai fost la un spital care se presupune ca respecta normele sanitare de igiena si sterilizare a instrumentelor, eu una nu mi-as face grii ... acum ce sa zic, eu ma uit inainte sa mi se recolteze orice daca doc isi pune manusi noi, daca are masca, daca scoate instumentele dintr-o cutie din aia speciala/daca instrumentele sunt sigilate etc dar ce e ins pate Dumnezeu stie!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#3 2014-11-22 01:49:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: risc de transmitere hiv ginecologie

mellanie422 a scris:

Buna ziua,
Am si eu o intrebare care poate parea putin stupida, dar sunt o fire anxioasa..
Luna trecuta am fost la un centru de planning familial pentru recoltrea unui test Babes-Papanicolau , centrul respectiv fiind in cadrul Spitalului Judetean din orasul meu.
In timpul recolatrii am sangerat din cauza exocervicitei pe care o am. Doctorul mi-a aratat speculul si intr-adevar asa era. Intrebarea mea este: Se poate transmite vreun virus infections precum HIV, Hep C, daca acel instrument a fost folosit inainte la o persoana infectata si nu a fost nesterilizat corespunzator, avand in vedere ca a intrat in contact cu sangele meu ?!
Nu prea am cum sa-mi dau seama daca a fost contaminat sau nu, doar intreb acum ipotetic..
Am ceva dubii cu privire la procedurile de sterilizare, pt ca tatal meu a contactat virusului Hep C in spital, de aceea sunt putin speriata. E nevoie sa ma testez pt hiv si hepatita C?
Va multumesc!

Un risc sa ne cada tavanul in cap exista oricand. Nu cred ca este insa cazul sa te ingrijorezi pentru recoltarea de care spui.

Daca nu ai facut vreodata un test hiv si hepatita C, e o idee buna sa le faci. Nu pentru recoltarea asta, in general, ca sa stii ca esti bine.

Sanatate!

Offline

 

#4 2014-11-24 15:51:20

mellanie422
Membru
Inregistrat: 2014-10-29
Mesaje: 3

Re: risc de transmitere hiv ginecologie

Multumesc pentru raspunsuri.
Testele sunt in regula, le fac anual atunci cand merg sa donez sange.

Offline

 

#5 2014-11-27 00:36:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: risc de transmitere hiv ginecologie

mellanie422 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.
Testele sunt in regula, le fac anual atunci cand merg sa donez sange.

Off topic, desi e bine sa donezi sange si pentru tine si pentru cei ce au nevoie, nu privi asta ca o testare in sine. Adica, in cazul in care ai cea mai mica banuiala ca ai fi putut sa fii infectata, nu neaparat cu hiv, cu orice fel de boala infectioasa, fa analizele pentru asta separat.

On topic, nu iti face griji, nu ai de ce!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.