homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34-65


#1217 2014-12-18 12:40:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

medicii calculeaza in saptamani  smile
pentru a face o echivalare intre luni si saptamani sunt tot felul de variante, asa cum ai constatat si tu, tocmai pentru ca nu se poate face o echivalare perfecta si se face prin conventie. la fel si la trimestre.
mie cel mai logic mi s-a parut sa calculez lunile calendaristic. daca ai ultima menstruatie 15 ianuarie sa zicem, pe 15 februarie vei avea 1 luna, pe 15 martie 2 luni etc

Offline

 



#1218 2014-12-18 12:44:32

rmdmiss
New member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 28

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Mdaaaaa. Asa ziceam si eu, insa m au debusolat n variantele de pe net si din carti smile multumesc big_smile

Offline

 

#1219 2014-12-18 15:44:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

cu placere. aici poti vorbi cu alte gravidute: http://www.forum.anticonceptionale.ro/t … ci-42.html

Offline

 

#1220 2014-12-18 16:25:22

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Nu simtiti ca va iese inima din piept cand ii vedeti la serbare? CE frumos este la voi ca vine Mosul la sfarsit - sper sa vina la biserica (pe 21 se face slujba de Craciun caci in ziua de Craciun este inchis centrul unde se afla "biserica").

Adina i-am spus de bb. M-a intrebat daca sunt sigura si cum de stiu. I-am aratat testele si i-am spus ca astept ca sa ma duc la medic si sa aflu mai multe. Pentru prima oara in viata ei a impartit un cookie cu ciocolata la 4, pt fiecare (inclusiv bebe) cate o bucatica. Au venit 5mii de intrebari: daca are patut, daca avem scutece, daca face pipi pe "scaunsaul albastru"=olita...si evident a ales si numele: Nicholas daca-i baiat si Stella Ramona daca-i fetita. Pana aflam bebe o sa fie Stella. Am incercat sa o mituiesc sa schimbam Stella dar nu a mers. Si eu cu tati strigam prin casa Steeeeeeellaaaaaaaaa lol. Parca vad ca asa o sa ramana numele.

NU imi vine sa cred ca stiu de o saptamana ca-s insarcinata si nu m-a vazut un medic pan acum smile. Sper sa se faca bine medicul de fam si sa vina azi la serviciu sa imi dea trimitere la gineco.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1221 2014-12-18 16:29:30

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

rotfl frumos Stella smile

bafta flow.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1222 2014-12-18 17:32:15

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Nu inteleg de unde a scos Stella, de ce Stealla si nu Ena (Ina)??? La ora 1 la mine am programare la medicul de familie care o sa ma trimita la ginecolog, finally.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1223 2014-12-18 17:44:46

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

tinem pumnii si sa ne zici ce ti-a spus.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1224 2014-12-18 21:09:00

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

De ce este atat de liniste pe aici? smile.

Carra saru' mana; am fost, am facut teste de sange si astept rezultatul in 3-5 zile lucratoare. Am facut test de urina si sunt "officially pregnant". SI mi-a zis ca am tensiunea mica (nu mai beau cafea cu cofeina). Astept rezultatele si saptamana ce vine imi face referral la spitalul unde vreau eu sa nasc.


Voi cand faceti curatenie de Craciun ce anume faceti? Ca ma innebuneste lumea pe aici (romancele) ca muncesc de rup pt curatenia de Craciun dar mie nu mi se pare nimic spectaculos in asta. Mereu fac curatenie la sange, fiecare coltisor sters. Acum, ca vine Craciunul, nu vad ce as putea sa fac in plus (nu pot sterge geamurile caci ingheta).


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1225 2014-12-18 21:45:32

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

buna fetelor,

flow felicitari pentru bebe
nici eu nu le inteleg cu curatenia de Craciun si Paste, probabil ca ele fac doar pe deasupra si acum in preajma sarbatorilor fac smotru sa nu vada neamurile mizeria lol

D a avut azi serbare, a fost f incantat, nu va zic ce viteza are la spus poeziile, o zice pe toata dar creierul meu reuseste sa proceseze doar inceputul si sfarsitul
am gasit logoped si din ianuarie il duc , poate reuseste sa-l faca sa vorbeasca mai rar
are momente cand vorbeste atat de repede ca nici nu intelegi ce spune si nici nu respira cand vorbeste


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1226 2014-12-18 22:00:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Ginuta puss
Damian  seamana cu soacra-mea, mama ei si toate matusile ei - eu si dupa 12 ani de cand le stiu nu pricep ce spun (si cu mine de fatza slow down). Damian are multe de spus, se grabeste omu'.

Asa cred si eu referitor la curatenie. Mai trag si eu un smotru diseara si maine si marti seara in bucatarie caci am un feeling ca o sa se faca mizerie mare de la copt si facut mancare.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2014-12-18 22:18:16)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1227 2014-12-18 22:02:06

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

hello

flower, sa traiesti, sa fii sanatoasa si sa ai sarcina usoara si le termen! kram

Am avut si noi serbarea, A. foarte timid si-a spus poezia cu un sfert de glas, desi acasa turuie continuu de-ti sparge timpanele. A fost frumos la serbare, am jelit nitel caci mi-au venit in cap primele clipe impreuna si apoi mi-am vazut baiatul la prima serbare... ce repede trece totul!!!

Curatenia de Craciun si eu o faceam ca o maniaca si nu ca ar fi gemut casa de jeg (desi in ultimi 2 ani , oricat as face, e mare jale peste tot), ci pt ca asa am fost crescuta, sa iau fiecare locsor si sertar la mana si sa puric totul. Daca nu fac asta, am asa o stare de murdarie , nu stiu cum sa explic. Anul asta nu stiu ce-oi reusi sa fac...
si ca veni vorba de facut curat, ieri am ajuns acasa si barbata-miu spalase perdele si draperiile, le calcase si le pusese la loc, spalase covorul din sufragerie si cel de pe hol, frecase cada. M-a scutit de-o gramada de timp! Nu stiu unde s-o fi lovit, mi-as dori sa aflu, doar sa-l mai fac si alta daca sa faca chicot

Cine este GM pe fb? mi-a dat add si habar n-am de unde s-o iau acum? (am 2 pahare de bere la activ, caci maine incep la 10 munca big_smile )

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-12-18 22:03:45)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1228 2014-12-18 22:12:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Flow, mie ?mi place Stella. smile Zii merci că n-a ales Starr. tongue

Smartuc, nu e Cmin? (Cmin, scuze dacă te confund! )


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1229 2014-12-18 22:14:00

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

smart
............., eu is
eu va mai ghicesc dupa poze

pe mine nu ma deranjeaza ca vorbeste repede, ca-l inteleg
dar am senzatia ca ceilalti copii il ocolesc din cauza ca nu-l inteleg

eu de Craciun am scapat de mancare, vin ai mei si face mama salaa boeuf, sarmale si aduce si carenea de gratar
eu fac niste prajituri

sa ma mai vait ca nu ma ascult D absolut deloc, ii zic sa nu faca ceva de 10 ori si tot face, am inceput sa-l pedepsec dar parca nu are nici o valoare pt el
il aud vb cu C si ii zicea ei sa nu mai vorbeasca cu mine si ca mami este o faina lol, altadata i-a zis ca sunt nesimtita
si azi ca sunt cea mai buna mama

Ultima oara a fost editat de ginutza (2014-12-18 22:26:09)


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1230 2014-12-18 22:17:27

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Cred ca ai dreptate, Katey ! Multam.

Cmin, sanatate lui Alex kram

Ginuta, nu esti tu, cred ca pe tine te am. E alt prenume. Poate e mai bine sa editezi, poate Cmin nu vrea sa-si vada numele pe aici.

Ma bag si eu in pat. Noapte buna!

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-12-18 22:30:52)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1231 2014-12-19 06:37:52

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Neata

Smart eu eram puss  cum mai este A cu racelile?

Si noi avem azi serbare.
Eu anul asta nu am de gand sa ma spetesc prea tare. Anul asta va conta mai mult sa fim impreuna decat sa avem cine stie ce pe masa sau curatenie bec. Tin minte ca anul trecut smotruiam amandoi de zor si eu in ajun nu reuseam sa termin cu mancarea incat tipam unul la altul de oboseala si nervi....si pt ce? Oare Craciunul nu inseamna altceva? O sa facem ce putem, tinand cont ca o sa lucram pana pe 23. Mai mergem pe la ai meibsi ai lui si asta e.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1232 2014-12-19 08:31:36

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Neata

Cata dreptate ai Cmin.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1233 2014-12-19 09:21:09

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Buna mamici,
A avut careva trichomonas in sarcina? Eu am 7 saptamani. Pe langa asta mai am si o infectie urinara recurenta cu ecoli(dupa 3 tratamente cu antibiotic dupa antibiograma).
Ce ati luat in sarcina pt astea?


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

#1234 2014-12-19 09:24:47

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Neata

Ginutza, nici Sara nu mai intelege ce zic cu vorba buna uneori. Ii zic de 5 ori sa nu traga de x lucru ca-i vine in cap, se uita la mine si trage. pana nu ridic vocea nu inceteaza. si imi pare asa de rau..ii tot explic dar imediat face la fel.

Fetelor, bebe mic se ineaca daca plange. Face de doua-trei ori "oa-oa" si se ineaca efectiv. Pana zilele trecute ea n-a prea plans, deci abia acum am observat treaba asta. Ma intreb de ce.

Nici eu nu ma omor de sarbatori. Prajituri imi trimite mama si mai fac eu un snickers. Si o sa fac o friptura, piftie, o ciorba si cam atat.
de curatenie nici nu poate fi vorba. Acu fac, acu e dezastru lol

Offline

 

#1235 2014-12-19 09:50:14

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

neatza

nici eu nu am timp cand sa iau fiecare coltisor la smotru, nu pot cu ana calare pe mine, si sa o las la desene non stop ca sa sterg fiecare colt exclus, o sa fac asa in general, oricum plecam.

de gatit , gatesc probabil duminica, luni si marti printre drumuri diverse gen posta si cadouri si jucat,lucrat cu ana (sotul va lucra).trebuie sa fac piftie, cozonac, fursecuri de 2 feluri si o prajitura cu visine.Salata de beouf fac impreuna cu nepoatele miercuri la fieni, si restul face cumnata.Eventual mai fac o supa cu galusti in zeama in care fierb legumele pt salata.

da sunt super emotioante serbarile, pe mine primele efectiv ma emotionau pana la lacrimi, cu greu reuseam sa ma abtin, acum am fost ceva mai degajata, ma bucura bucuria si nevinovatia lor, ma bucura zambetul lor , ma bucura fericirea lor cand intra in sala si ne vad pe noi parintii si ne fac cu mana.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.