homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere jos dreapta


#1 2014-11-07 15:29:42

Garance
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 4

durere jos dreapta

buna ziua, am si eu o problema, am 43 de ani, in luna martie anul acesta am simtit durere in dreapta. Mentionez ca nu am fost niciodata bolnava de nimic. Am crezut ca este ovarul dar ecografia (repetata de 3 ori) nu deceleaza absolut nimic. Am vazut si un gastroenterolog care mi-a dat carbune si alte medicamente care nu mi-au folosit. Durerile sunt constante. Suportabile dar constante. Ultimele analize de sange facute in iulie sunt bune.
Intre timp s-au adaugat alte simptome cum ar fi lipsa menstruatiei (daca nu iau dufaston nu mai imi vine ciclul), luare in greutate (10 kg din martie) , lombalgie dreapta, intepaturi si mai sus in dreapta unde am bila cu polipi de colesterol calcifiati. Deci ma inteapa de acolo de jos cam toata partea dreapta pana la bila. Constanta insa este numai durerea iliaca.

Am fost luni aici in Franta la o doctorita care mi-a dat sa fac un IRM (RMN) abdomino-pelvian. Cum nu am deloc incredere in medicii din Franta ca diagnosticieni si nici ca metode de investigatii (sistemul lor social costa mult si prefera sa te puna sa faci o analiza in locul a 5 necesare) si cum nu sunti nici comunicativi si se sifoneaza imediat ce ai dileme, am o

Intrebare,

va rog mult cineva care chiar stie caci vin in tara special 5 zile sa fac tot ce trebuie pentru un diagnostic

ce e mai bine sa fac? un RMN sau o tomografie? ce este cel mai concludent? La care din acestea se vede si colonul si intestinul subtire spre exemplu, pentru a avea cat mai multe informatii?

apoi, ce credeti ca ar trebui sa mai fac ca investigatie? aici ma angoasez aiurea si nu am decat 5 zile... Va rog, multumesc mult


PS - nu sunt constipata, nu am sange in scaun. Scaunul pare mai fragmentat din cand in cand si tare. urina este ok, partea renala la fel.

Ultima oara a fost editat de Garance (2014-11-07 16:19:53)

Offline

 



#2 2014-11-07 15:34:08

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: durere jos dreapta

pentru colon merita o colonoscopie, se vede cel mai bine colonul. si un consult ginecolog avizat, plus ceva analize hormonale, sa se vada daca-i premenopauza sau se instaleaza o menopauza timpurie. dar acelea se fac in anumite zile ale ciclului. poate intra cineva care iti poate da informatii mai concrete. pt colon, colonoscopia. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2014-11-09 17:02:55

Garance
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 4

Re: durere jos dreapta

multumesc

Offline

 

#4 2014-11-11 13:23:04

Garance
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 4

Re: durere jos dreapta

vad ca mi-a venit ciclul. la 46 de zile, fara sa iau vreun medicament... Oare trebuie sa iau totusi Dufaston? simt ca-i mare debandada hormonala in corpul meu si as vrea sa nu-l intoxic prea tare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.