homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri gat ... vorbit cu dificultate


#1 2014-11-10 10:28:20

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

dureri gat ... vorbit cu dificultate

Povestea mea e cam asa:

- asta vara: raceala puternica care a debutat cu nas infundat - am pus apa de mare la greu, exercitii de repiratie , in doua zile nasul se desfunda - incepe sa ma usture gatul - la inceput nu dau atentie, dupa o zi ma ustura din ce in ce mai rau, iau strepsils si nurofeniar dupa doua zile ... era atat de umflat si ma durea atat de rau ca .. nu mai puteam vorbi - am mers la ORL disperata la Regina Maria - laringita acuta - mi-a dat Bioparox si vitamina A (picaturi sa pun in nas si pastile sa iau) - in 3 zile timp in care nu am vorbit deloc m-am facut bine ... dar am ramas cu o tuse seaca (tuseam asa rau ca aproape imi dadeam si stomacul afara) care a trecut in 10 zile cu extract de coacaze negre (cel mai probabil a fost alergie la Bioparox)

- intre timp, la o luna de la acest episod mi-am facut un exudat faringian si lingual (cultura bacterii si fungi) si a iesit negativ

- totusi ma mai trezeam dimineata cu uscaciune in gat, durere in gat etc.

- mentionez ca lucrez intr-un departament de comunicare si mai sunt si trainer deci vorbesc mult

- regimul alimentar e unul echilibrat nu mananc rahaturi din principiu ...

- iau anticonceptionale Logest

- am mai fost la un medic ORL cu problema uscaciunilor si a dureriii din unele dimineti care mi-a zis ca mi se pare mie si ca nu am nimic (medic care avea reputatie de foarte bun)

- acum am racit iar ... de data asta, cu precautie, mi-am luat un repaos vocal inca de cand a inceput sa ma doara gatul ... dar tot la spray am ajuns ca tb sa ma fac bine repede ca am training vineri si sambata. de data asta am pus Hexoral si e mai decent decat Bioparox in sensul ca nu ma mananca cerul gurii si nici nu ma apuca tusea. acum pot vorbi dar cu dificultate

- pentru ca am fost deja la 2 medici ORL si nici unul nu a fost in stare sa imi rezolve problema pe termen lung am decis sa ma documentez singura si sa iau problema in maini

Deci, s-a mai confruntat cineva cu chestia asta? cum ati dres-o?


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 



#2 2014-11-10 11:38:36

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

pai intre episoadele de boala inteleg ca te deranjeaza gatul doar dimineata, nu dormi cumva cu gura deschisa si te trezesti cu gatul iritat? ca asta e de-obicei explicatia. poate e aerul uscat in camera in care dormi.
cat despre sensibilitate, eu cred ca e generata si de suprasolicitare avand in vedere faptul ca iti folosesti mult vocea la munca. incearca pe cat posibil sa respecti repaosul vocal, eventual incearca si Homeovox sau Homeogene in functie de simptome.
am avut si eu acum multi ani o perioada in care raguseam destul de des, fara alte simptome insa. a trecut cu repaos vocal respectat cu sfintenie.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#3 2014-11-10 12:20:13

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

alinda a scris:

pai intre episoadele de boala inteleg ca te deranjeaza gatul doar dimineata, nu dormi cumva cu gura deschisa si te trezesti cu gatul iritat? ca asta e de-obicei explicatia. poate e aerul uscat in camera in care dormi.
cat despre sensibilitate, eu cred ca e generata si de suprasolicitare avand in vedere faptul ca iti folosesti mult vocea la munca. incearca pe cat posibil sa respecti repaosul vocal, eventual incearca si Homeovox sau Homeogene in functie de simptome.
am avut si eu acum multi ani o perioada in care raguseam destul de des, fara alte simptome insa. a trecut cu repaos vocal respectat cu sfintenie.

initial si eu am crezut ca e din cauza ca poate dorm cu gura deschisa ... dar prietenul meu zice ca nu e asa  (el se culca tarziu in general) ... pai si inainte imi foloseam vocea mult dar nu aveam pb asta ... pb au inceput de la acea raceala de asta vara ... o sa incerc ce ai zis tu.

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-11-10 13:01:31)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#4 2014-11-10 12:57:55

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

am gasit ca o posibila cauza ar putea fi un dezechilibru al florei bucale si ca tb sa iau probiotice


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#5 2014-11-10 15:59:18

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

atata timp cat exudatul a fost ok eu una nu inteleg despre ce dezechilibru al florei ar putea fi vorba. de fapt, nici n-am auzit de dezechilibru al florei bucale, nu vad in ce ar putea consta.
acum probioticele nu-ti strica dar nici nu cred ca iti ajuta in situatia asta. tare mi-e ca e o gaselnita de marketing neutral

Ultima oara a fost editat de alinda (2014-11-10 15:59:39)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-11-10 17:48:06

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

uite de exemplu, aici zice ca http://www.probiotic.org/lactobacillus-salvarius.htm te protejeaza de agenti patgeni la modul general


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#7 2014-11-11 09:10:06

daenarys
Vizitator

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

ciresica,pauza de la vorbit smile

si poti sa iei homeovox,homeogene,isla cassis pt problemele de la nivelul gatului.
nu cred ca e nevoie de probiotice smile

 

#8 2014-11-16 14:58:08

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

m-a ajutat mult homeovox si mi-am luat si probiotice ... vreau sa zic ca de cand le-am luat nu mai simt ca am gura uscata, am si eu saliva in gura ca inainte de acea raceala! si am facut pauza de vorbire 5 zile (nu am scos aproape niciun cuvant big_smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#9 2014-11-16 15:01:54

daenarys
Vizitator

Re: dureri gat ... vorbit cu dificultate

ma bucur ciresica smile

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.