homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Antibiotice in prima luna de sarcina!!


#1 2014-12-02 10:08:46

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Antibiotice in prima luna de sarcina!!

Buna fetele, Doctoressa, te rog poate imi dai o parere...
   Imi doream de ceva timp sa raman insarcinata cu al doilea copil (mai am un baietel de 3 ani). Acum cateva zile mi-am facut test  de sarcina (ultimul cm pe 31.10.2014)si mi-a iesit pozitiv insa nu ma pot bucura din cauza contextului si o sa va explic de ce.
     De doua luni jumatate ma lupt cu o infectie urinara cu Ecoli. In prima luna am facut o cura de 10 zile de antibiotic in urma unor analize cu antibiograma. La o saptamana dupa tratament am repetat analizele, am constatat ca nu a trecut si mi s-au mai prescris alte 10 zile cu un alt antibiotic. Cum terminam antibioticul la o saptamana imi reapareau simptomele. Am facut si ecografie unde mi-a zis ca am pietre la rinichi si rinichiul drept usor marit. Pentru a treia oara am facut analize de sange, iar e-coli si mi s-au prescris de catre un medic arab de la Pol Panduri alte antibiotice -Nitroxolin MIP de 250mg  -sunt noi aparute
                                                                                                                     -si Rowatinex capsule, ambele 7 zile cate 3/zi.
Am fost si la ginecolog pentru ca pe langa simtomele de infectie urinara mai aveam si disconfort vaginal si mi-a iesit infectie cu trichomonas. Nu am apucat sa iau nici un tratament pt asta fiindca am vazut rezultatul testului de sarcina.

Deci ca un rezumat:
-ultimul cm 31.10.2014;
-ovulatia 11.11.2014 (tin temperatura bazala pe fertilityfriend);
-intre 5-14.11.2014 am luat antibiotic Eficef;
-intre 27.11-02.12.2014 am luat Nitroxolin(antibiotic) si Rowatinex;
-test de sarcina + pe 28.11.2014

MI-am sunat doctora ginecolog pe 28.11 si ea a fost de parere ca ar trebui sa termin tratamentul cu antibiotic motivand ca in primele doua saptamani embrionul nu e afectat si m-a chemat la ecografie pe 10.12.2014. Dar problema e ca nu stiu la care doua saptamani s-a gandit ea....la primele doua sapt dupa ovulatie sau la primele doua sapt dupa ce intarzie ciclul?

Azi termin tratamentul cu antibiotic :-am sarcina de 4 saptamani si 5 zile de la ultimul cm
                                                    - sau 2 saptamani si 5 zile calculat din momentul conceptiei.
Uneori am ca niste contractii in partea dreapta senzatia cum mi se mai contracta uterul in sarcina trecuta o am acum in partea dreapta cam unde este ovarul. Mi-e frica sa nu fie sarcina extrauterina. Nu ma pot duce inca la eco pt ca doctora a zis ca nu s-ar vedea decat peste o saptamana.Voi ce parere aveti? Toate medicamentele luate vor afecta? Ms, va pup
Anexez si tabelul de pe fertility.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/1177_chartgraph_module_2.png


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 



#2 2014-12-03 14:05:00

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Antibiotice in prima luna de sarcina!!

Aveti idee, Doctoressa mai scrie pe-aici? Mi-ar fi trebuit un sfat de la ea...


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

#3 2015-01-18 16:07:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Antibiotice in prima luna de sarcina!!

Nody a scris:

Buna fetele, Doctoressa, te rog poate imi dai o parere...
   Imi doream de ceva timp sa raman insarcinata cu al doilea copil (mai am un baietel de 3 ani). Acum cateva zile mi-am facut test  de sarcina (ultimul cm pe 31.10.2014)si mi-a iesit pozitiv insa nu ma pot bucura din cauza contextului si o sa va explic de ce.
     De doua luni jumatate ma lupt cu o infectie urinara cu Ecoli. In prima luna am facut o cura de 10 zile de antibiotic in urma unor analize cu antibiograma. La o saptamana dupa tratament am repetat analizele, am constatat ca nu a trecut si mi s-au mai prescris alte 10 zile cu un alt antibiotic. Cum terminam antibioticul la o saptamana imi reapareau simptomele. Am facut si ecografie unde mi-a zis ca am pietre la rinichi si rinichiul drept usor marit. Pentru a treia oara am facut analize de sange, iar e-coli si mi s-au prescris de catre un medic arab de la Pol Panduri alte antibiotice -Nitroxolin MIP de 250mg  -sunt noi aparute
                                                                                                                     -si Rowatinex capsule, ambele 7 zile cate 3/zi.
Am fost si la ginecolog pentru ca pe langa simtomele de infectie urinara mai aveam si disconfort vaginal si mi-a iesit infectie cu trichomonas. Nu am apucat sa iau nici un tratament pt asta fiindca am vazut rezultatul testului de sarcina.

Deci ca un rezumat:
-ultimul cm 31.10.2014;
-ovulatia 11.11.2014 (tin temperatura bazala pe fertilityfriend);
-intre 5-14.11.2014 am luat antibiotic Eficef;
-intre 27.11-02.12.2014 am luat Nitroxolin(antibiotic) si Rowatinex;
-test de sarcina + pe 28.11.2014

MI-am sunat doctora ginecolog pe 28.11 si ea a fost de parere ca ar trebui sa termin tratamentul cu antibiotic motivand ca in primele doua saptamani embrionul nu e afectat si m-a chemat la ecografie pe 10.12.2014. Dar problema e ca nu stiu la care doua saptamani s-a gandit ea....la primele doua sapt dupa ovulatie sau la primele doua sapt dupa ce intarzie ciclul?

Azi termin tratamentul cu antibiotic :-am sarcina de 4 saptamani si 5 zile de la ultimul cm
                                                    - sau 2 saptamani si 5 zile calculat din momentul conceptiei.
Uneori am ca niste contractii in partea dreapta senzatia cum mi se mai contracta uterul in sarcina trecuta o am acum in partea dreapta cam unde este ovarul. Mi-e frica sa nu fie sarcina extrauterina. Nu ma pot duce inca la eco pt ca doctora a zis ca nu s-ar vedea decat peste o saptamana.Voi ce parere aveti? Toate medicamentele luate vor afecta? Ms, va pup
Anexez si tabelul de pe fertility.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … dule_2.png

stiu ca e relativ tirziu fata de momentul intrebarii si probabil ai deja raspunsul. tratamentul antibiotic inainte de testul de sarcina pozitiv nu afecteaza fatul nicicum. apoi, uneori infectia netratata face mai rau sarcinii decit un antibiotic. ginecologul stie foarte bine ce si cind poti lua, asadar eu zic sa mergi pe mina lui. succes.
a...nr. meu de telefon e pe site, chiar daca nu intru citeva zile la rind pe forum smile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2015-01-30 09:51:27

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Antibiotice in prima luna de sarcina!!

Doctoressa, te rog, mai am nevoie de o parere...
Am 13 saptamani acum, si de la 11 saptamani jumate am o scurgere maronie nu foarte abundenta. Am fost internata in spital 3 zile, am facut eco, analize de sange, bebe pare ok, colul e bine, placenta nu are dezlipiri sau probleme, mi-au facut no-spa injectabil si iau de atunci utrogestan de doua ori/zi.  Mentionez ca iau de 3 zile si antibiotic cefuroxima de 500, 2/zi pentru o infectie urinara recurenta cu Ecoli. Totusi sangerarile continua si nimeni nu pare sa stie o cauza exacta. De ieri in secretia sau sangerarea maronie am vazut uneori si niste firisoare lungi, ca niste chegulete si am si o durere de burta si de spate ca la menstruatie, dar mai slaba in intensitate.
Doctora mea m-a vazut acum 3 zile si sus pe masa si la un ecograf si a zis ca pare ok, nu stie de la ce pot fi sangerarile, sa iau tratamentul si sa ma duc la spital doar daca imi curge mai abundent sau am contractii. Doar la eco a observat ca uterul are o vascularizare mai abundenta, dar problema asta am avut-o tot timpul dupa ce am nascut primul copil (care are 3 ani jumate).
Eu totusi citesc pe net ca exista fete care au avut aceeasi problema si dupa 2-3 saptamani au pierdut sarcina sau alteia i s-a depistat anticoagulant lupic, pe alta au pus-o sa faca analiza pt toxoplasmoza. Eu nu am facut decat analizele uzuale de sange.
Aveti idee dvs care poate fi cauza sau ce investigatii as putea face. Nu ma multumesc cu ridicatul din umeri a doctorei mele, mai ales ca stiu ca am luat antibioticul acela interzis intre sapt 4-5 de sarcina. Ma gandesc sa nu fie de la niste anomalii de dezvoltare sau genetice ale fatului. Ce ma sfatuiti?


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.