homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Usturimi la contactul sexual


#1 2014-12-03 17:33:40

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Usturimi la contactul sexual

Buna ziua! Am si eu o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta. Acum vreo luna am fost la ginecolog pentru ca aveam usturimi la contactul sexual, in interiorul vaginului si mai simteam si un discomfort cand ma stergeam dupa ce urinam. Doctorul mi-a spus ca poate e vreun microb anaerob si ne-a dat tratament pt 7 zile la amandoi cu Metronidazol, si in plus mi-a dat mie avule de Polygunax  pt 12 zile. Dupa terminarea tratamentului, la primul contact sexual aceeasi usturime. Precizez ca nu am secretia vaginala urat mirositoare sau alte simptome. Stie cineva ce poate fii sau ce ar trebui sa fac? Va multumesc!

Offline

 



#2 2014-12-03 17:39:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Usturimi la contactul sexual

De la inceput ar fi trebuit sa faci un examen de secretie inainte de a primi tratament, ca sa vezi ce provoaca infectia
Il poti face tu la un laborator, sau mergi la alt medic

Offline

 

#3 2014-12-03 17:46:47

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Usturimi la contactul sexual

Am fost cred ca de vreo 4 ori la medicul asta si am cheltuit o gramada de bani pe consultatii si tratamente date astfe: "hai sa incercam cu asta sa vedem cum merge". Niciodata nu mi-a zis hai sa luam analiza si sa vedem despre ce e vorba, mai ales ca am tot avut probleme. A fost si testul papanicolau inclus in consultatie, dar de 4 ori cat am fost niciodata nu mi l-a facut. Ma rog, sunt foarte suparata, dar nu pot sa fac altceva decat sa merg in alta parte...cand o sa am bani... sad

Offline

 

#4 2014-12-03 19:19:38

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Usturimi la contactul sexual

heimdall a scris:

De la inceput ar fi trebuit sa faci un examen de secretie inainte de a primi tratament, ca sa vezi ce provoaca infectia
Il poti face tu la un laborator, sau mergi la alt medic

Cum pot sa fac eu singura analiza? Cum o prelevez? Si cu ce?

Offline

 

#5 2014-12-03 19:39:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Usturimi la contactul sexual

deeaangel a scris:

heimdall a scris:

De la inceput ar fi trebuit sa faci un examen de secretie inainte de a primi tratament, ca sa vezi ce provoaca infectia
Il poti face tu la un laborator, sau mergi la alt medic

Cum pot sa fac eu singura analiza? Cum o prelevez? Si cu ce?

Nu poti sa faci tu singura analiza. Poti insa merge la un laborator care recolteaza sa o faci, la cerere, contra cost(in Bucuresti stiu eu ca face Micomi dar si Medas...poate si alti)
Depinde din ce localitate esti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-12-03 21:13:33

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Usturimi la contactul sexual

doctoressa a scris:

deeaangel a scris:

heimdall a scris:

De la inceput ar fi trebuit sa faci un examen de secretie inainte de a primi tratament, ca sa vezi ce provoaca infectia
Il poti face tu la un laborator, sau mergi la alt medic

Cum pot sa fac eu singura analiza? Cum o prelevez? Si cu ce?

Nu poti sa faci tu singura analiza. Poti insa merge la un laborator care recolteaza sa o faci, la cerere, contra cost(in Bucuresti stiu eu ca face Micomi dar si Medas...poate si alti)
Depinde din ce localitate esti

Eu sunt din Alba Iulia. O sa incerc sa vad daca este aici un laborator care recolteaza astfel de analize.

Mai am o problema. Eu am de mult timp ciclu neregulat si dureri foarte mari la menstruatie, fara un calmant gen aulin sau indometacin supozitoare nu pot sa stau nici in picioare, ba chiar am varsaturi. E normal asa ceva, nu se poate face ceva in sensul asta? Medicul la care am fost pana acum mi-a spus ca am un ovar micropolichistic si mi-a dat prima data tratament cu anticonceptionale Belusha timp de 3 luni, dar durerile au persistat si au inceput sa ma doara si sanii. Apoi mi l-a schimbat si mi-a dat Yasmin dar a fost la fel, asa ca nu le-am luat decat prima luna. Dupa aceste tratamente mi-au ramas dureri ale sanilor la palpare. E normal? Va multumesc!

Offline

 

#7 2014-12-09 13:41:12

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Usturimi la contactul sexual

Nu-mi mai raspunde nimeni? sad

Offline

 

#8 2014-12-09 23:23:25

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Usturimi la contactul sexual

Deea cum te mai simți?mai ai asa dureri la menstruație?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#9 2014-12-11 21:34:15

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Usturimi la contactul sexual

Dalia-Adina89 a scris:

Deea cum te mai simți?mai ai asa dureri la menstruație?

Din pacate da, mai rau e ca ma doare un san mai rau dupa acele tratamente cu anticonceptionale si nu stiu de ce sau la ce medic ar trebui sa merg... Aici nu mi-a mai raspuns nimeni...

Offline

 

#10 2014-12-14 15:49:04

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Usturimi la contactul sexual

Imi pare rău..si eu am chist de 5 cm endometriotic..am dureri la menstruație si ca tratament doar anticonceptionale.Acum sunt in Căutare de alt medic chiar daca e in alt oraș..nici macar nu stiu daca ar trebui sa ma operez sau nu...sunt in ceata totala..Doctora la care tot am mers zice k nu voi putea ramane insarcinata daca nu il operez si ca cu endometrioza nu e de joaca plus ca mi-a iesit si 117 la analiza CA-125 pt.markeri tumorali..


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#11 2015-01-23 22:06:09

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: Usturimi la contactul sexual

Buna, am luat canesten ovule 3 zile, joi vineri si sambata, iar duminica seara am avut contact, insa la al doila contact tot duminica am simtit o usturime in vagin, m am spalat si a trecut cam in 10 min max. A doua zi am avut alt contact insa nu am mai simtit nimic... Sa fie de la canesten usturimea aceea de la contac?

Offline

 

#12 2015-01-31 14:14:23

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Usturimi la contactul sexual

Eu nu cred ca e de la canesten..Cine stie ce ai patit..oricum daca nu ai avut si a doua oară durerea nu cred ca e nimic grav.Poate nu ai fost tu atat de umeda si te-a durut apoi.Eu am patit..Dar pt,ce ai luat canestenul?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#13 2015-02-02 11:27:13

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: Usturimi la contactul sexual

pai mi a aparut iar candida, iar acum am observat ca ma ustura putin dupa contact, ma deranjeaza un pic, dar a trecut pana dimineata...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.