homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mod de transmitere BTS.


#1 2014-12-20 00:24:35

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Mod de transmitere BTS.

Buna seara, stiu ca bolile cu transmitere sexuala se transmit pe cale sexuala dar mai sunt si alte modalitati de transmitere a lor?

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-01-28 18:57:34)

Offline

 



#2 2014-12-20 10:27:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mod de transmitere BTS.

NU, de asta se cheama "cu transmitere sexuala" si nu "cu transmitere de pe colacul de la wc" smile de la piscine poti lua cel mult o boala de piele (o micoza), dar nu o BTS

Offline

 

#3 2014-12-21 10:24:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mod de transmitere BTS.

Eu zic ca nu, e nevoie de contactul cu pielea infectata
dar oricum, nu te mai aseza pe colac... cand sunt in situatii din astea, eu pun multa hartie igienica pe colac si incerc sa stau astfel incat sa nu ating colacul, indoi genunchii dar nu ma asez propriu-zis

Offline

 

#4 2014-12-21 11:25:33

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Mod de transmitere BTS.

nu stiu cum sa te asezi pe colacul de la vreun wc.eu stau in picioare cam peste tot unde ma duc.nici cleanta de la usa n-o ating.chiar daca nu iei BTS uri,iei klebsiella de la stropii de apa ce sar.si trece al naibii de greu cateodata.si multe alte bacterii.ai grija!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#5 2015-02-11 00:41:28

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Mod de transmitere BTS.

Sper să nu fie de r?s dar de dimineaţa stau cu frică. Am mers la toaletă (acasă la mine) şi am avut o mică problema cu burta şi au sărit nişte stropi. M-am băgat repede ?n duş şi m-am spălat şi apoi m-am şters de jur ?mprejur cu spirt. E posibil să contactez ceva? Nu ştiu pe unde au sărit stropii cu exactitate dar puteau atinge orice zona, abia am scăpat de nişte chestii şi mi-am făcut analize o grămadă... Şi nu mai aveam absolut nimic. Nu vreau să mă mai trezesc cu ceva. Iau lactobacili de două zile ca să mentin lucrurile ?n perfecta stare... Spuneţi-mi că nu am luat nimic... sad.

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-02-11 00:43:09)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-02-11 03:15:12

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Mod de transmitere BTS.

Eu iti spun ca ai dezvoltat o obsesie. Niciodata n-ai sa te poti apara de toate virusurile, microbii, parazitii si alte lighioane,care sunt la tot pasul. Important este sa avem o igiena corecta, nu obsesiva. Iti recomand putin studiu asupra modului in care putem contacta/dezvolta o boala/infectie genitala. (Ca numai cu partea asta ai "treaba"). Exagerezi..adica, suntem atenti, dar chiar la orice..? Zic si eu smile Mai ales cu spirtul, m-ai dat pe spate de-a dreptul lol Cred ca toate am avut cel putin o infecție genitala, dar eu personal, nu m-am spalat cu spirt, nici foc la chiloti nu mi-am dat, nici nu mi-am călugărit veverița, si ce sa vezi..I'm still alive! Hai ca se poate, repara-te acu cat poti..pana nu te alegi cu o tulburare obsesiv-compulsiva. (adica, in cazul tau, frica de contaminare) Succes puss


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#7 2015-02-11 14:47:21

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Mod de transmitere BTS.

Ştiu că nu se moare din asta dar abia am scăpat de nişte probleme şi m-am chinuit luni     bune ceea ce m-a făcut să dau o atenţie excesivă la orice. Legat de modul ?n care se pot contacta infecţiile genitale m-am informat destul ?nsă doctorul mi-a zis că pot să le contactez dacă nu mă şterg corect sau dacă sar stropi şi aşa mai departe. Motiv pt care nu prea ştiu ce să fac pentru a mă păzi c?t mai bine.

Offline

 

#8 2015-02-11 19:11:29

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Mod de transmitere BTS.

1. te linistesti smile daca tot te gandesti nu e bine ...
2. tb sa ai o igiena corecta smile
3. tb sa iti refaci organismul, sistemul imunitar, flora vaginala tot. si asta inseamna in primul rand sa nu te mai stresezi...gaseste o activitate care sa iti ia gandul de la boli/paranoia


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#9 2015-02-11 20:54:43

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Mod de transmitere BTS.

Tot nu am ?nţeles dacă pot contacta sau nu ceva de la două picături. Dacă e aşa... Nu am să mai fiu sănătoasă niciodată pentru că mai merg la o toaletă publică, ating o clanţa şi nu cu ce să mă dezinfectez pe loc, se mai ?nt?mplă rareori să sara c?te un strop şi nu ştiu ce pot să fac. Sunt extrem de atentă ?n ceea ce priveşte igiena. ?mi puteţi da un link sau ceva care să-mi explice ?n detaliu cum de se instalează aceste infecţii ?
Mă mai g?ndeam la faptul că aparatul pe care ?l folosesc la epilat, mai precis lama lui o şterg doar cu spirt dar mă epilez peste tot cu ea, e ?n regulă să fac asta? Ar trebui să folosesc un aparat doar o singura dată?

Offline

 

#10 2015-02-12 08:16:24

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Mod de transmitere BTS.

eu folosesc un aparat o singura data.


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.