homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-11


#191 2015-01-28 14:45:11

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Gandeste in continuare fericita rotfl
In mod sigur NUMAI de haine va avea nevoie rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 



#192 2015-01-28 14:58:54

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

poate va sta pe olita direct lol.
eee, noi sa fim sanatosi ca trec toate si apoi ne e dor de perioada asta.
dar chiar imi doresc din suflet sa fie grasut, sa aiba par si sa nu aiba colici big_smile

Offline

 

#193 2015-01-28 15:09:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Burtici puss


ionela a scris:

dar chiar imi doresc din suflet sa fie grasut, sa aiba par si sa nu aiba colici big_smile

Ce scumpa esti. big_smile

Eu zic sa nu iei lp decat dupa ce nasti daca chiar vrei sa ai in casa. Daca cumva ii va da in maternitate, sa intrebi de care si din ala sa iei in prima faza, apoi vezi tu daca ai nevoie de el sau nu.
Ideal ar fi sa nu-l iei deloc ca sa nu te tenteze. big_smile

Eu m-am pacalit cu hainutele, la eco imi tot zicea ca va fi un bebe mare si nu am luat de nou-nascut si pac! a venit N cand a avut ea chef, cu 2 kg jumate si 48 cm si inota in toate hainutele.

Daca are cine sa-ti coasa, poti sa iei finet, din 11 m mi-au iesit 10 scutece.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#194 2015-01-28 15:13:27

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

ionela eu mi-am planificat si cumparat in fiecare luna cate ceva ca sa nu ma aglomerez cu cheltuielile la sf sarcinii.mie mi-au fost mai utili pantalonasii decat salopetele,si de schimbat,si daca voma...dar fiecare mama cum se simte comod.poti sa mai astepti cu patutul ca s-ar putea sa doarma in pat cu tine sau voi si la fel cu carutul daca vrei sa il porti in wrap/sling.pampersi multi,bephanten eu am folosit,servetele umede daca o sa folosesti,paturici....sunt destule...insa poti sa le cumperi si dupa ce vine bebe....

Offline

 

#195 2015-01-28 15:18:01

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

katey, puss
crezi ca in maternitate nu-l va infunda cu lapte praf? eu am impresia ca le da si glucoza. ai auzit copii tipand in maternitate? eu nu, si toate prietenele mele ziceau ca era o linsite de nedescris. si cum au ajuns acasa cum au inceput tipetele.
dar e o idee buna, sa iau dupa ca sa am un reper din spital.
eu chiar nu stiu ce marimi sa iau. cred ca am sa ma limitez la strictul necesar, si asa va fi vara si cald, si apoi am sa iau pe masura ce il vad cum creste. ca nici n-as vrea sa umplu un dulap cu haine si sa nu le nimeresc pe marimi/ sezon.

pisi, chiar imi doresc sa doarma in patut. nu are nimic a face cu dragostea ce i-o port, pur si simplu asa simt.
DAr eu cred ca afirm cam multe dinainte, cine stie ce va fi dupa...

Ultima oara a fost editat de ionela (2015-01-28 15:19:33)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2015-01-28 15:20:08

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

eu am zis cazul meu, dar clar sansele de a avea un bebe asa mare (ma refer mai degraba la inaltime) sunt mai mici.
Oricum la prima sarcina normal ca iti vine sa cumperi ca nu stii cum te vei descurca dupa.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#197 2015-01-28 15:23:23

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Mi-am amintit ce mi-a fost mie f necesar: baveticile.
Ionela, dar ai aspiratii f mari rotfl Noi avem niste prieteni care cand au facut primul copil , ii stia tot pamantul ce greu e, eu dupa ce am nascut, ma intreba ea daca nu cumva am ajuns la disperare si i-am zis rece ca nu, ca nu e chiar asa greu cum spun toti(si sincer nu mi s-a parut si nici in continuare nu mi se pare greu). Acum ea l-a nascut pe al doilea si dupa discutia cu mine, imi pove cat de usor e acum. Ca e parfum si radeam cu al meu si ii spuneam ca la noi, al doilea o sa ne trezeasca intr-o dimineata si o sa ne spuna ca se duce sa se nasca, o sa mearga din prima la wc si o sa ne lase si mncare la payt rotfl2) Asa ai fost si tu cu olita rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#198 2015-01-28 15:30:04

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Blue, eu is convinsa ca va fi greu, dar ca va fi normal ce se va intampla. de asta is eu relaxata. si chiar nu imi doresc sa ma stresez ca stiu din alte experiente ca nu ma ajuta la nimic.

Offline

 

#199 2015-01-28 15:41:33

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ionela, lp depinde, ca daca ti-l aduce in salon si va suge la san n-au de ce sa-i dea lp.
Dar glucoza da, le da imediat dupa nastere, am vazut cand mergeam sa stau cu N. Asta era "ritualul": adus de sala de nasteri, spalat, infasat si siringa cu glucoza.

Eu am si intrebat copilul meu de ce nu plange si a ras doc neonatolog de mine a zis ca ei lucreaza cu "materialul clientului" daca asta am nascut, asta am. Nicio grija ca a recuperat mandra mea acasa. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#200 2015-01-28 15:49:32

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

deci e adevarat cu glucoza. ii calmeaza si cand ajungi acasa nu stii ce se intampla. dar de fapt e f normal. anormal era in spital.

Offline

 

#201 2015-01-28 16:33:42

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Eu habar n-aveam de glucoza lol La noi in spital se da doar Aptamil si stiu ca de cate ori ma duceam la alaptat, daca intarziam putin, o gaseam in niste cantari de mama focului acolo rotfl Si erau alte tipe disperate ca nu le da suficient lp copiilor si ca le tipa de foame si ele nu alaptau. In schimb ce vedeam eu, ca stateam f mult acolo, ca-mi parea rau sa plec si s-o las, dupa ce plecau mamicile, unde nu era consumat lp, asistentele incercau sa le mai bage pe gat sa vada daca vor si daca scuipau laptele sau plangeau, ii lasa asa, unde inca cereau, li-l dadeau. La mine tin minte ca mi-a zis una dintre ele cand a vazut al cui e copilul, ca tot timpul trebuie sa arunce laptele ca i-l refuza lol Era si normal, ca ei dadeau 30-40 ml lp, iar eu scoteam lejer 70 ml la un san atunci, era a mea ca greierele tot tp rotfl2

Ionela, sa fii convinsa ca nimic nu va fi anormal din ce se va intampla puss


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#202 2015-01-28 16:37:58

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Blue, de asta is eu zen acum. Ca totul va fi normal. Va fi un pui mic care va plange pentru ca altfel nu va sti sa-si spuna nemultumirile si durerile. Si daca eu voi fi suficient de inteleapta sa le pricep bine, daca nu...se va lasa cu serenade smile.

Offline

 

#203 2015-01-28 16:38:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Blue, eu asta am vazut. nustiu
Am vazut in prima zi la niste bebei adusi de la sala si am intrebat daca si la a mea tot glucoza ii dau si au zis ca nu, acum papa lp.

Lui N ii dadeau cu siringa lapte muls, dar cum eu mulgeam cu mana si nu scoteam mare lucru iar ea ar mai fi mancat, primea si lp tot cu siringa. Cam 10 ml lm si inca 20 lp. In prima zi i-au dat doar lp pt. ca avusesem anestezie generala si cica nu era bine sa-i dau lm.

Dar nu cred ca a mea de la glucoza dormea tot timpul, ami degraba de la icter, glucoza a primit doar la nastere si in spital am stat 6 zile.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#204 2015-01-28 16:52:47

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

O sa intreb si eu daca la noi asa e. Dar poate doar la inceput dadeau, la restul le dadeau asa pana la externare?? Oricum, cred ca depinde si de spital, cate bordeie, atatea obicee. Noua ne-au cerut 2 biberoane pe care ni le-au dat inapoi, ca sa ii hraneasca, nu le dadeau cu siringa. Eu tot cam in a 3a zi am alaptat-o, pt ca la noi copiii sunt tinuti la neonatologie, care e la etaj si eu eram la ATI si nu puteam urca scarile, a doua zi cand am fost la ea, nici macar nu stiam ce sa fac cu ea, nici cum s-o tin in brate, gandul de alaptat era departe de mine, parca nici nu auzisem vreodata ca, copilul trebuie hranit lol Plus de asta m-a dus dr meu de mana acolo si a stat langa mine intre toate tipele de alaptau lol ar fi fost si culmea sa imi scot o tzata pe acolo si sa-i spun ca vreau sa alaptez de fata cu el, in situatia in care tot tragea de mine sa ma duca inapoi, ca-i era naspa ca statea acolo intre femei rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#205 2015-01-28 17:03:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Doar la inceput, Blue, asa am zis. Imediat dupa nastere.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#206 2015-01-29 19:45:38

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna fetelor!
Am o intrebare... la eco pt sarcina e la fel ca cea generala in sensul ca nu trebuie mancat nimic? si baut multe lichide?
Stiu ca unele din voi au maine eco...succes si sa veniti cu vesti bune

o seara buna!


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#207 2015-01-29 20:52:14

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

bafta maine la eco alexandra si ionela
alexandra poti manca, nu-i problema! de baut..habar nu am.nu iti face eco pe burtica deci ma gandesc ca poti sa bei o cantitate normala de apa, nimic exagerat

Offline

 

#208 2015-01-29 21:07:46

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alexandra este primul tau ecograf?

Daca iti face vaginal, nu este nevoie sa bei apa multa. Daca ins aiti face si abdominal atunci trebuie sa bei 1 l de apa cu o ora inainte de ecograf ca sa fie vezica plina. Mie mi le-a facut pe amandoua odata: mai intai abdominal dupa ce am baut apa; m-a trimis la baie, m-am intors si au continuat cu abdominal-ul si apoi vaginal.

Sa vii si sa ne spui daca ti-ai vazut samburelul si ce emotii ai avut! Bafta multa!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#209 2015-01-29 21:31:21

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow am făcut acum 2 sapt eco vaginal unde s-a vazut sacul embrionar si un bob de orez in sac big_smile. Maine sper sa ii aud inimoara si sa vad c?t a mai crescut. O sa măn?nc ceva lejer dimineață si o da beau lichide. Mulțumesc,  va tin la curent!


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.