homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-35


#647 2015-03-25 17:38:08

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Fetele

Este treaba voastra ce vreti sa faceti sau nu; nu inteleg insa de ce evitati testele intre 11-13 sapt? Bi-testul acela? Va poate salva viata copilului vostru si pe a voastra si spun asta din propria-mi experienta.

Raluca bine ai venit! Sarcin ausoara si mii defelicitari! Cam cand nasti?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#648 2015-03-25 17:43:39

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flower eu am facut bitest cu Amina,acum am intrebat doctorita tre sa fac obligatoriu,a zis NU,tinand cont ca sunt plecata la socri in saptamanile alea,de asta nu mai fac.Ce face bebica ?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#649 2015-03-25 17:56:48

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow eu stiu ca sunt statistice  si bi test si triplu test. Poate iesi risc de down si bebele sa fie f bine,  de asemenea poate iesi ca nu ai risc si totusi bebe sa se nască cu down.  Eu cunosc cazuri din ambele situatii. Bine mai conteaza si varsta si.antecedentele medicale....
mie dr mi-a zis sa numai fac triplu pt ca dublul a iesit bine....


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#650 2015-03-25 18:24:33

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

cel mai probabil mie o sa-mi recomande toate testele, am 36 de ani....am facut si bi si tri test la prima sarcina desi aveam 29 de ani!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#651 2015-03-25 18:36:11

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Hello fetelor. cea mai mare acuratete o are dublutestul. se poate opta in locul lui la drytest care mai da niste info utile. in caz de suspiciuni se recomanda triplutestul care conform datelor are acuratete mult scazuta fata de dublu. mai exista ceva test combinat unde proceseaza datele insumate din dublu si triplu. nu stiu daca la noi se face. daca dublu iasa bine se poate opta doar pt analiza Alfa-feto proteina pt a vedea riscul de anencefalie, spina bifida, boala Langdon. si daca iarasi apar suspiciuni se opteaza pt quadruplutest. sau se trece direct la test NIFTY, PANORAMA unde se analizeaza ADN fetal din sangele mamei (pt rezultate extra se utilizeaza si saliva tatalui-inca nu m-am lamurit la ce ajuta saliva lui care nu contine ADN fetal). singurul test de precizie ramane insa amniocenteza. restul sunt de statistica.
sanatate, sarcini usoare fara prea mult stress.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2015-03-25 19:03:27

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Just exista teste de 99% acuratete --amiocenteza este 100%--si eu le-am facut pe acestea. Nu stiu daca sunt in tara. SI nu stiu cat de scumpe sunt. Aici sunt imens de scumpe daca nu ai deducere din asigurarea de sanatate.

Voi faceti ce credeti si simtiti voi dar, din prorpia-mi experienta, va spun ca este bine sa faceti acest dublu test. Nu am vocabularul si cunostintele lui Just ca sa va lamuresc la fel de bine ca si ea, dar acest dublu test poate as depisteze si alte chestiuni pe langa SD, triso.....In cazul meu, cu a doua sarcina, m-a ajutat imens acest test. Fara el cine stie ce necaz se putea intampla si nu ma vorbesc de defecte genetice pentru ca nu este cazul (in cazul meu analizele genetice au iesit 100% perfecte).
Mai mult de atat nu vreau sa discut.
Da, Alina care a fost pe forum acum multi ani, a fost suspectata ca baietelul ei ar avea SD (sind. down) si a ales sa faca amio ca sa fie sigura ca este okay. Copilul este perfect norma, frumos si destept. Daca ai o sansa pe care avansul medicinii ti-o da ca sa afli detalii despre copil sau despre tine de ce sa nu o fructifici? Inca o data spun si cu asta inchei discutia pentru ca nu vreau sa dau detalii: daca eu nu faceam acest test se putea sa fie foarte, foarte rau cu mine sau cu baietelul meu. That's it!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#653 2015-03-25 19:13:34

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

da, astea sunt in tara, Nifty, Panorama si inca vreo 2 denumiri. costa de la 2600 lei in sus. dar si astea sunt cu probabilitate. da, ei spun ca sunt 99%, dar daca iti apare o oarecare probabilitate mica de-o trisomy ti se face amnio. (stiu caz concret, acum recent la Nifty, care-I cel mai nou cica in domeniu, I-a aparut o probabilitate mica de T18, lucru confirmat din pacate 100% la amnio). cum o dai tot la amnio ajungi. asa ca, parerea mea, daca e o suspiciune ecografica, dublutest prost, direct amnio la un doc cu experienta, rezultat 100% sigur si pt mai mult chestii, plus un cost mai mic.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#654 2015-03-25 19:15:38

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ai dreptate, Just! Asa mi-au zis si mie aici, ca daca iese o mica, mica suspiciune de ceva ma trimit la amio..nu este cazul.

Deci, fetili smile, faceti testul asta pentru linistea voastra si viitoarul celor mici.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#655 2015-03-25 19:46:55

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

multumesc fetelor.

flowerpot, cam la sfarsitul lui octombrie ar trebui sa nasc. o sa ma duc din nou la eco saptamana viitoare ca sa ne asiguram ca e totul bine.
stiu ca nu sunt bune multe ecografii la inceput de sarcina, dar nu au durat mai mult de 2-3 minute. sper sa nu-l afecteze pe bebe.

Offline

 

#656 2015-03-25 19:53:03

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Raaluuk, sarcina usoara. cu trombifiliile ce-ai mai facut?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#657 2015-03-25 20:38:46

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow ai dreptate in ceea ce spui. Din pacate la noi sunt inca multe femei neinformate sau care nu au suficienti bani.  Am o ruda care toata sarcina nu a mers deloc la nici un control. Inconstienta si neinformare. Si un pic de lipsa de educatie. Si eu voi face toate analizele posibile sa ma asigur ca bebe e bine.

Seara buna burtici!


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#658 2015-03-25 21:06:27

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

multumesc just_me29. se pare ca nu am nici o mutatie, dar totusi mi-a adaugat azi si un aspenter pe zi pana in saptamana 36. saptamana trecuta imi daduse 3 utrogenstan de 200 pe zi. e mai micut cu cateva zile, dar sper sa recupereze repede.

Offline

 

#659 2015-03-25 21:11:05

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ce agitatie pe aici 😊
Ionela ce frumoasa burtica ai 😊  Si a ta Alex 😊  Ce slabute sunteti voi.
Eu ..ufff 😊  Tot mai tare ma ingras...o sa il rog pe doctor sa mai ?mi reduca din vitamine...sa nu le mai iau zilnic.
Ioana...sa te faci bine .
Raluca , felicitari 😊
Flow si mie mi-a zis doctorul de dublu test si triplu test. Mi-a zis ca pot sa nu le fac dar trebuie pe semnatura. Oricum am de g?nd sa le fac.
Va pup

Offline

 

#660 2015-03-25 21:43:42

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ralu ai facut toate analizele de trombo si ti-au iesit toate neg? waw, esti o pasare rara smile


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#661 2015-03-25 22:09:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Raluuuu, felicitări!


Just, dar anencefalia şi spina bifida nu se văd şi la eco? Mai ales prima?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#662 2015-03-25 22:46:57

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

daca are doctorul ochi sa le vada se vad lol. acum fac haz de necaz. un doctor bun vede spina bifida la eco. o anencefalie cred ca as vedea si eu....eu le zisesem fetelor teoria cu testele si ordinea lor. marea majoritate se opresc dupa dublutest.

ps: eu am un corrector, nu-mi dau seama ce am, dar de cand am laptopul asta imi corecteaza mesajele intr-un fel f agramat. scuze

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2015-03-25 22:48:28)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#663 2015-03-25 22:58:17

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Pai asa ma gandeam si eu...
Ma rog, posibil sa se vada prea tarziu la eco, in fine, nici nu vreau sa ma gandesc, brrr...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#664 2015-03-26 01:27:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

ioana, imi pare rau de criza de fiere sad. esti bine acum? multa sanatate!
eu nu cred ca fac bitestul, nu l-am facut nici la prima sarcina.

kuky puss, mult succes atunci, sa vina exact cand va doriti! goodluck

flower, poate pe acolo e mai avansata medicina, dar impresia mea era ca bolile descoperite la dublu, triplu test sunt incurabile. prin urmare, daca iese probabilitate mare, nu-ti ramane decat sa alegi intre a pastra sau nu copilul.
un medic din tara mi-a spus ca aceste teste sunt indicate femeilor peste 35 ani, riscurile fiind mici sub aceasta varsta.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-03-26 01:29:28)

Offline

 

#665 2015-03-26 08:10:55

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Anca, la noi in tara 80% din cazurile de Down, nascuti la termen sunt in cazul familiilor tinere, tocmai datorita atitudinii doctorilor care nu indruma parintii spre un dublutest macar pe principiul lasa ca sunteti tineri si sanatosi...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.