homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-70


#1312 2015-05-13 11:08:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Reina dau o bere dupa ce terminam cu nascutul, alaptatul si ne permitem o pauza de 10 min macar. Vroiams a sun medicul astazi desi nu am nici o sansa sa ma duc sa ma vada ca-i bolnava C. Meditam cu sotzi aseara ca prin oct-nov o sa fie bolnavi amandoi ca ne aduce C. virusi de clasa a1a  lol


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#1313 2015-05-13 12:21:02

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna puss
voi va enervati mai repede de cand sunteti insarcinate? de exemplu, ieri stateam la rand la receptie (inainte sa intru la doctora trebuie sa trec pe la receptie sa-mi faca o foaie si cand ies sa mai stau o data la rand ca sa platesc - merg la un spital privat).

stateam deja de vreo 15 minute si cand imi venise si mie randul, au intrat vreo 3 doamne mai la vreo 60 de ani (dar cred ca erau mai in forma decat mine  lol ) si s-au bagat in fata mea, fara ca macar sa ceara voie. Le-am rugat frumos sa stea la rand smile

Apoi m-am dus si la banca. Acceasi poveste. Alta persoana care s-a asezat in fata mea la rand de parca eu nici nu as fi existat.

Dar momentul care mi-a pus capac a fost la manastire. Eram mai multe persoane care asteptam la rand si iar au venit vreo 5-6 persoane care ne-au ocolit si au intrat in fata. La manastire nu e prima data. Mai grav e cand se aseaza cineva si sta 10-15 minute sa se roage cu toate ca a intrat in fata. Si totusi eu cred ca nu sunt chiar atat de mica, am 1.72 inaltime

Incerc sa nu ma enervez ca sa nu-i fac rau lui bebe...dar e atat de greu cand vezi ca nu prea mai exista respect

Offline

 

#1314 2015-05-13 12:47:58

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ralu eu cred ca sunt hormonii dar si nesimțirea oamenilor
Si eu am adormit tare greu aseara. Simțeam o greutate in capul pieptului si nu imi gaseam locul   deloc


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1315 2015-05-13 13:06:36

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

zic su eu ca Alexandra


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1316 2015-05-13 18:05:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Raluca nu trebuie as fii insarcinata sa te enerveze faze din astea  rotfl2

Dincolo de situatii de acest fel, da, m-am enervat ft tare la inceput de sarcina si nu stiu din ce cauze. acum sunt foarte zen. Oricum nu am ce altceva sa fac, cu sau far anervi tot aia este. Aseara insa am simtit ceva stari aiurea dar le pun pe seama ca am copilul racit.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1317 2015-05-13 20:32:33

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna fetelor.

Alexandra, am vazut ca ziceai intr-un post anterior ca ai luat 5 kg. Ti-a zis ceva medicul? eu tot 5 kg am luat si m-a cam certat si de atunci am ramas "setata" pe ce sa fac sa nu mai ma ingras  cesafac . Mi-a zis ca ce fac daca continui in ritmul asta? ajung un balon?? M-am simtit cam prost dupa faza asta si am incercat sa fac mai  multa miscare: mers 1 ora pe si zi de 2 ori pe sapt ma duc la piscina - 45 de min.
Aseara am fost cu o prietena insarcinata cam la fel ca mine la un curs de Aqua Gym. Mi-a placut mai mult ca la inot dar de atunci ma cam doare burta, jos de tot.  O simt tare si ma cam inteapa. Aseara ma durea si mai tare. Parca era un bolovan.  E posibil sa fi facut prea mult efort ieri in apa...cu toate ca eu zic ca n-am exagerat supa  Nici nu stiu ce sa fac  nustiu  Voi mai aveti dureri dintr-astea? Sunt normale sau sunt eu mai sensibila la efort ?

L. E - am uitat sa spun ca nu mananc in exces. Mananc normal, la fel cum mancam inainte de sarcina. Ba mai mult, am renuntat la sucuri, la cafea, dulciuri cat mai putine, mananc mai multe fructe, etc.  Nu am pofte deloc, prajit mananc ff rar, paine doar la masa de pranz (2-3 felii  )si nici atunci mereu - depinde de mancare.

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2015-05-13 20:42:00)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#1318 2015-05-13 21:05:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Mie 5kg la 5 luni de sarcina mi se pare de vis. Dr astia nu stiu de unde scot vorbele astea. Mi se pare normal sa iei in greutate. Corpul sustine o greutate, arderile sunt altele, la fel ca si nevoile.
Cris, eu zic sa renunti la inot daca te doare burta.mai bine mergi pe jos.

Offline

 

#1319 2015-05-13 21:28:53

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Chrys mi-a zis ca e ok. Mi-a dat voie sa iau maxim 15 kg in total dar acum daca or fi 16-17-18 nu o sa fie foc. eu mananc cat imi cere corpul. ma ia cateodata o foame de simt ca lesin daca nu mananc. sa nu faci prostia sa te infometezi. eu cred ca e normal sa iei putin mai mult in greutate fata de o sarcina unica. tu ai 2 bebei care papa dublu fata de unul singur. eu am mancat de toate, mananc fructe, legume, lactate dar si cartofi prajiti si pulpite prajite. defapt mananc cam orice big_smile . de cateva zile beau zilnic suc facut la blender din 2 mere si 2 morcovi...dimineata cate un ou de tara fiert...
aaaa da si merg cat pot de mult pe jos mai ales ca am scapat de durerea de spate si profit pana intru in trim 3 cand cred ca va reveni. si eu zic ca ionela sa renunti la inot. pt durerea de burtica ia un no-spa

ziceai de paine....pfaiiiii pai daca nu am paine nu ma satur. aseara am mancat doar eu jumatate de borcan de zacusca facuta de mama cu paine. nu stiu cate felii ca au fost fara numar big_smile

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-05-13 21:35:29)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1320 2015-05-13 22:06:12

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Cristina la 19 saptamani ai luat numai 5 kg? SI cu gemeni? Wow! Ce sa spun inafara de bravo ca ai reusit. Pun si eu o intrebare ca omu' circumspect: cum  cresc baietii tai?
Mie mi se pare putin 5 kg si lasarcina cu gemeni dar medicii stiu mai bine.

Ai grija cu atata miscare. Este recomandat sa fii activa dar tu ai doi copii si para o ora zilnic de mers pe jos mi se pare mult in conditiile in care asum ca mai faci cate cev asi prin casa.

Cum stai cu colul uterin?

Eu nu mai zic cate kg aveam la 19 saptamani ca de "bat" de 5X3  bang Dar asa m-am facut si la prima sarcina si am si gandul acela ca daca n umananc nu-mi creste bb.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1321 2015-05-13 23:35:22

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Am actualizat  semnatura. Luni am facut 20 de sapt de sarcina.

Mananc bine, nu ma infometez dar nici nu exagerez. D-aia zic ca mie nu mi se parea ca m-am ingrasat mult. In afara de sutiene si 2 perechi de pantaloni cu burtica nu mi-am luat nimic. Inca am haine care ma incap: tricouri, bluze, chiar si unii pantaloni cu talie joasa.

La ultima ecografie, pe 24 aprilie, bebeii erau bine. Si la ecografiile anterioare erau chiar mai maricei decat saptamanile de sarcina.  Pe 19 aflu mai multe ca am morfologia de trimestru 2.

Am mai vorbit cu alte gravidute de aici si am aflat ca la toate le face observtie in privinta kilogramelor. Luna trecuta aveam in plus 2400 gr fata de inceput si mi-a zis ca daca nu erau 2, eram grasa si atunci  box , dar luna asta n-a mai tinut faza cu 2 bucati de bebelusi.  lol  Cum sunt o groaza de spanioloaice obeze...eu cred ca sunt "speriati" de chestia asta big_smile . Mi-a zis ca mai tarziu, daca au mult in greutate o sa apara probleme cu tensiunea si toate cele...

O sa iau un non-spa. Bine ca am fost inspirata si i-am zis bunicii sa-mi trimit o cutie. N-am luat pana acum nici una. Aici nu-ti dau nimic  cesafac

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2015-05-14 01:26:28)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#1322 2015-05-14 00:55:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna, fetelor!

Chryss, stai cumintica si fa miscare moderat. Stai ft bine cu greutatea.
In prima sarcina am mers la un curs de dans pana la 15s cand dupa ultima sedinta m-a durut burta di am sangerat. De atunci, numai mers pe jos am mai practicat. Acum, nici atat cesafac, doar cat ma solicita cel mic.

Alex, ca si Reina, eu stiu ca tns-ul se face in ultimele sapt. La prima sarcin, dr mu-a zis sa-l fac saptamanal dupa 37s. Tie ti-a fost recomandat de pe acum? Se masoara bataile inimii copilului (se face ca o electrocardiograma), se monitorizeaza miscarile lui si se masoara nivelul contractiilor uterine. In timpul travaliului ma puneau ft des la tns. Sper ca n-au stresat si copolul, ca pe mine da smile.

Offline

 

#1323 2015-05-14 09:32:33

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata smile
crystinna sunt perfect de acord cu fetele, 5 kg este mai mult decat ok, cred ca dr tau exagereaza
eu la prima sarcina am luat vreo 15 -16 kg, si nu am exagerat cu mancatul, dar important a fost ca eu si bebe am fost ok
acum la 14 sapt am luat 3 kg, asa ca nu lua in seama vorbele dr tau


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1324 2015-05-14 10:03:32

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Neata fetelor,
Crish...la gemeni mi se pare chiar putin 5 kg.
Eu am luat 7 si nu am gemeni.
Am fost la cardiolog si m-a cam speriat. A zis ca o sa ajung sa nu mai pot sa merg in sarcina asta cu cat o sa crească. Abia pe la 6 luni are voie sa ?mi dea autoblocante. Bine ca nu am nimic la inima dar pulsul este tot ridicat. Am o ?ntrebare la voi...mi-a dat sa iau magne B6 de doua ori pe zi. Dar eu iau elevit si am văzut ca si ele contin magneziu. Credeti ca e vreo problema?l

Offline

 

#1325 2015-05-14 11:03:42

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

zburlici, dar i-ai zisca iei si elevit?ce doz de magneziue in elevit, DZR?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1326 2015-05-14 11:34:56

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

anca nu mi-a recomandat sa fac tns. ma documentam eu big_smile

neata !


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1327 2015-05-14 12:11:04

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Samy...i-am zis ca iau elevit vitamine prenatale si ca sigur contin si magneziu dar a zis ca e obligatoriu sa iau si separat. Acum ieri am luat doar una de magneziu..azi o sa iau la fel ca mi teama. O sa mă uit cat contine elevitul magneziu.

Offline

 

#1328 2015-05-14 12:29:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna!

zburlici, imi pare rau pt vestile proaste de la cardiolog sad. in afara de disconfort, nu e nici un pericol pt sarcina sau pt inima ta?
ia linistita magneziu atat cat ti-a recomandat. femeile insarcinate au mare nevoie de magneziu si suplimentele prenatale contin doze ft mici.
eu iau natalvit si scrie ca are 50mg Mg, insemnana 14% din doza zilnica recomandata.
m-am uitat pe prospectul elevit si au 100mg Mg, deci 28% din DZR, tot e putin. e loc de supliment.
magne b6 are si el 100 mg Mg/pastiluta, deci inca 28%. cu 2 pastilute si elevitul ajungi la 3 x 28% = 84% DZR.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-05-14 12:31:31)

Offline

 

#1329 2015-05-14 13:26:20

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Iti multumesc mult, Anca pentru toate aceste detalii. Atunci o sa iau linistita magneziu.
Nu mi-a zis ca e pericol pentru sarcina doar pentru mine ca nu o sa mai pot sa merg av?nd in vedere ca retin si apa . Si ca in aceste conditii se ?ntreba cum mai merg la lucru. Eu tot ii explicam ca sunt abia in 5 luni. Voi de la cate luni o sa ramaneti acasa?
Va imbratisez

Offline

 

#1330 2015-05-14 13:46:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nu ai pt ce. suna-l pe ginecolog si verifica cu el, sa poti sta linistita.
daca nu te simti in stare sa mergi la munca, iti poti lua concediu medical pana la prenatal. prenatalul se poate lua cu cel mult 126-42=84 zile inainte de data probabila a nasterii.
la primul copil, eu am mers pana la 36s la munca, dar ma simteam bine si aveam un servici usor, fara efort, fara stres. as fi mers si mai mult, dar imi era frica sa nu mi se rupa apa pe acolo smile.
acum cred ca intru din concediul de crestere direct in prenatal si probabil nu voi avea indemnizatie la al doilea copil pt ca n-am mai lucrat de 2 ani hmm.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.