homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-11


#191 2015-01-26 14:18:43

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

be, eu pe D l-am dus anul trecut la ofta avea 4 ani
la pus la panou, s-a uitat cu o chestie la ochii lui, pentru fund de ochi, la pus si la un aparat, dar din cauza ca statea nemiscat nu la putut observa cum trebuie, are doar un usor strabism

pentru picioare , ortoped pediatru , dar si eu stiu tot dupa 3 ani
asa ca o paranteza, C mergea cu picioarele ca o rata si cand fugea se impiedica in ele, acum s-au mai indreptat, doar ca partea de sus sunt apropriate, merge cu genunchi foarte apropriati, dar de cand a inceput sa mearga ci pana acum se vede diferenta
ea in casa sta doar cu sosete


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#192 2015-01-26 14:30:42

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Am inteles Gibutza, mersi.
Mai citesc acum pe net si la fel vad, ptr oicioare dupa 3 ani iar probleme ar fi atunci cand doar un picior e indreptat spreinterior

Offline

 

#193 2015-01-26 14:31:04

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

eu tind sa va contrazic cu ortopedul....noi am fost la 8 luni si, si ni s-an spus clar, veniti la 3 luni dupa ce pleaca in picioare caci atunci i se stabilizeaza mersul, asa am facut si atunci ne-a dat verdictul de talg valg, care slava domnului s-a rezolvat cu ceva terapie si apoi de la sine....eu una as merge clar.

la ochi si noi trebuie sa mai ajungem, mi-am propus sa o duc anul al ochi si la stomatolog.
la ochi am fost tot asa la 8 luni si apoi la 1 an si la 2 ani, a stat cuminte de fiecare apa , si la aparat si la ce o punea sa se uite.
anul trecut am fost la stomatolog , de fapt acumm 2 ani, adica la 3.4 luni , i-a verificat toti dintitsori si i-a facut si un mic detartaj cu pasta cu argila...a stat fara probleme...
in primavara ma voi ocupa mai mult si vom ajunge si la un control oftalmologic si la unul dentar.la ortoped tocmai am fost in dec , ne mai ducem peste 2 ani pt control.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#194 2015-01-26 14:43:17

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

be, nu a vrut ea sa stea


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#195 2015-01-26 14:44:01

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Ce bine ca sta Ana, Adina.

La noi greu pune mana cineva pe ea, si sa stea nemiscata la aparat nu vad prin ce minune lol

Off cu dintii ei sunt terminata, am vazut ca dintisorii de sus sunt cariati pe interior, ma termina psihic aspectul asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2015-01-26 14:50:57

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Be, noi il ducem miercuri la oftalmolog. Am zis sa.i facem asa, de control, ca nu am observat nimic suspect.
Iti voi scrie aici cum a fost.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#197 2015-01-26 15:44:28

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

si noi ar trebui sa facem controlul de 3 ani la oftalmolog, care cica e recomandat sa se faca..dar pe el l a pus la aparat acum vreo luna cand a avut conjunctivita si de-abia a stat, cu urlete si tipetele de rigoare...asa ca il mai las putin

Ultima oara a fost editat de cmin (2015-01-26 15:44:55)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#198 2015-01-26 16:07:12

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna

si al meu a facut azi noapte un pic febra 37.2- 37.5, de dimin nu mai avea, l-am dus la cresa , sa vedem cum il iau. Oricum a tot tusit , sigur ceva are

Be, eu am incercat sa il duc la dentist , mai degraba zis s-a dus tati si l-am luat si pe el de cateva ori, am gasit o doctorita ok care l-a luat f incet , la prima vizita doar a deschis gurita si tot asa pana a vazut ca avea de fapt tartru si nu carii cum pariam eu. A facut chestia din prostia noastra ca nu l-am spalat pe dinti dupa laptele praf de seara, am tot incercat , el nu a vrut si uite asa am ajuns sa aiba maselele negre. Si eu mor de nervi pe faza asta


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#199 2015-01-26 16:22:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

'neata wave

Katey, Stefan e cu portocaliul dar dintotdeauna, n-a fost pe perioade. asta ii place lui tare-tare, si la pictat, plastilina, jucarii, orice.. nu cred ca ei asociaza negrul cu ce asociem noi. cine stie de ce i-o placea...

Ginutza, da, vreau!

happy, eu l-am dus la oftalmolog. i-a masurat dioptriile, facut fund de ochi, s-a uitat cu un soi de microscop etc. el avea o usoara blefarita care ii provoca jena si tot strangea din ochi. in rest e bine. a decurs foarte ok controlul la noi, aparatul de citit dioptrii era un mare zambarici, a actionat intr-o secunda, la celalalt aparat a stat la mine in brate si a durat foarte putin oricum... n-au fost probleme.
ortoped,da. ortoped de copii. majoritatea sunt chirurgi. poti merge, cum nu...

la stomato inca nu am fost desi avem probleme sad

Offline

 

#200 2015-01-26 16:32:47

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Happy imi pare rau ca treceti prin asa de multe probleme. Sanatate multa! Noi am dus-o pe C. la stomatolog de la 1 an si jumatate. Mergem la fiecare 9 luni pt curatare. Referirtor la carii - din cat am inteles de ma medicul lui C. copii trebuie spalati pe dintisori seara cu un pic, cat un bob de mazare, cu pasta de dinti cu flor. Numai florul intareste zmaltul dintisorilor. Poate este si ceva genetic la voi.

Carra de ce antibiotic? Este virus sau bacterie? Sanate multa N!

Reina copilul meu are 5 ani. Niciodata, dar niciodata, nu am spalat-o pe dinti dupa latele de seara pe care il bea in pat cat noi ii citim. Daca as scula-o din pat sa se spele pe dinti ii sare somnul, iese din rutina...dintii ei sunt perfecti! Si nu neaparat ca sunt ingrijiti ci pentru ca seamana cu sotzi si nu cu mine,  Slava Domnului. Asa ca nu te mai blama degeaba.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#201 2015-01-26 16:40:36

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Posibil flow dar nici gene bune nu are , eu de cd ma stiu sunt cu vizitele la dentist, sotul cam la fel, de asta zic , mai multa grija ar tb sa avem. Asta ne-a zis doctorita , ne-a intrebat daca bea lapte praf , l-am intarcat la 1 an si 4 luni, atunci dintii erau perfecti albi, apoi la 1 an si 8 luni deja maselele negre, de dulciuri nu stie. De detartraj inca nu putem vb .

Ultima oara a fost editat de Reina (2015-01-26 16:43:05)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#202 2015-01-26 17:31:10

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Trebuie sa gasesti un stomatolog bun, Reina. Parerea mea este ca puiul tau este prea micut pentru a avea carii (scuza-ma daca spun prostii, nu ma pricep deloc in acest domeniu dar am mai citit pe ici colo). Poate daca gasesti un medic bun o sa ti se dea niste sfaturi in legatura cu ce sa fai, cum ai putea sa ii intaresti dintisorii.
Ei au drepate ca laptele ii amcereaza dintii dar depinde si de genetica. Eu sunt la pamant, am dintii pusi in partea de sus. Sotul meu in schim are o dantura absolut fantastica.


Fetelor
Nu mai stiu ce sa fac cu senzatia asta de greata. Ma apuca si dimineata si tine toata ziua (nu vomit) dar am momente cand seara se invarte casa cu mine. Sa nu vad mancare sanatoasa smile gen salata verde. Nici nu stiu ce as manca ca la toate imi vine sa o iau la fuga. Mai manac struguri fara probleme dra nu-i suficient.
Miercuri am ecograful de 12 sapt. Si testele de sange plus teste gentice (inafara de amiocenteza) pt ca am optat pt ele. Sa mananc ceva inainte de ecograf si aceste teste sau nu?

Si...voi ati avut o usoara acnee in sarcina? eu am pe frunte si in viat amea nu am avut asa ceva, nu este mult dar este.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#203 2015-01-26 18:17:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna, mamici!

rose, multumesc pentru sugestie!

bubu, gradinitele acelea au si crese?

happy, eu am intrebat un oftalmolog de la ce varsta il pot duce si mi-a spus ca peste 2 ani, sa se poata intelege cu el.

adina, bine de stiut cu cele 3 luni.

flow, fluorul este neurotoxic, din pacate. se spune ca si argila ajuta la remineralizare.
eu am avut pana pe la 14 sapt o greata tare urata. nu puteam sa vars (n-am varsat nici macar o data), aveam un nod in gat in permanenta si greata constanta. ma ajutau merele si... chipsurile rodnar, pufuletii, crontonelele sarate. am mancat multe prostii din astea in primul trimestru, dupa ce multi ani inainte nu ma atinsesem de ele. incearca si tu ceva sarat. eventual niste saratele preparate in casa.
au trecut aproape 2 ani de atunci si inca mi se face greata la mirosul de fum de la cosurile caselor iarna si la cel de... primavara (aerul acela frumos, caldut, care anunta primavara) va. stiu ca suna dubios, dar sunt mirosuri care m-au marcat puternic negativ in sarcina si am ramas cu sechele de nici acum nu le suport.

Offline

 

#204 2015-01-26 18:33:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca asa sunt si eu: am senzatia de voma dar nu vomit. Mananc niste covrigi uscati cu anise (am uitat cum se spune in romana), biscuitei sarati...pana acum cateva zile mancam paine, acum sa nu o vad (si am mancat cate o paine pe zi, eu care nu m-am atins de paine ani de zile). Mere mai manac si eu. Nu suport detergentii, parfumurile. Am fost la o parfumerie ieri si si=a dat C. cu Chanel no.5 pe geaca. Am zis ca mi-a dat cu ceva in cap.
Vineri am fost la o petrecere la un rest. chinezesc si culmea este ca am putut sa mananc niste peste prajit pe care il inmuiam intr-un sos de curry. Astazi insa am trecut pe langa un restaurant japonez si mirosea a mancarea lor...nu-mi mai iese din cap mirosul ala; imi vine sa plang de la great ape care mi-o provoaca. Sper sa scap repede de senzatia aceasta atat de urata.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#205 2015-01-26 18:39:49

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

ar trebui sa fie mai usor din trimestrul al doilea, deci in cateva saptamani. posibil sa persiste greata declansata de unele mirosuri, dar sa te lase cea constanta. bafta, sa nu te mai chinui mult!
eu n-am avut nici o problema cu mirosurile de mancare, insa cele de cosmetice erau oribile. imi venea sa plang sub dus ca nu gaseam cu ce sa ma spal sa nu miroasa. imi tineam respiratia, respiram pe gura si tot mi se facea rau. pana si gelurile "fara miros" imi pareau ca miros a ceva.

Offline

 

#206 2015-01-26 19:01:12

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

bebe are 2sapt. are reflux si ala ma omoara cel mai tare dar doar dupa biberon ca la san nu prea face reflux(o alimentez mixt)
nu prea sunt multumita nici cum mananca
a mancat azi la san (o data la unu , o data la unu) si dupa a mancat de 2 ori cate 20ml (si dr mi-a zis ca ar trebui sa manance la o masa 40-60ml la varsta asta/sigur nu am asa mult intr-un san=am scos 40ml din 2 sani cand m-am muls), acum sper sa se trezeasca ca sa manance ca ma dor sani 
in plus azi a mai iesit destul de moale afara , mi-a zis pediatra sa ii dau ceai de menta.Ma gandeam sa ii dau muciulagiu de orez dar cred ca e prea mica sa bea zeama din aia de orez

sincer sunt un pic atinsa de depresie dar cred ca v-ati dat seama , off pana ma acomodez


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#207 2015-01-26 19:28:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

nico kram

Offline

 

#208 2015-01-26 19:33:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nico, eu ţi-am mai zis că nu e relevant c?t iese la muls. nustiu

E mică pt mucilagiu şi nici ceai nu ar trebui să-i dai dar mă rog...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#209 2015-01-26 20:18:22

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

flow am scris ca dr ne-a zis ca nu sunt carii de fapt petele de pe maselute ci tartru , daca ar fi carii l-ar durea la cum arata , momentan nu avem ce face ca nu sta locului nici sa te uiti in gura lui dar sa ii mai faci ceva 
si pe mine m-au tinut greturile si starea de rau pana pe la 14-15 sapt, groaznica perioada.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.