homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-15


#267 2015-01-28 08:01:06

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Sa va zic povestea mea. Eu am citit mult despre alaptare si eram pe gupul Alapteaza cu mult inainte sa nasc. Dupa ce am nascut, fiica-mea nu a vrut sa suga efectiv, nu stia sa prinda sfarcul. S-au chinuit toate asistentele sa o ajute sa se ataseze si abia dupa 3 zile a reusit una dintre ele. Si am plecat din spital cu fata sugand, dar deja cu ragade ca ea deschide gurita fff putin.
Am cerut ajutor de pe grup si mi-au dat multe fete poze cu atasarea corecta, cum tre sa stea, sfarcul la nas, cat tre sa intre din areola, etc etc.
Am ajuns acasa si plangeam in hohote incercand sa-i pun sfarcul la nas si nu direct in gura si ea se agita de foame ca eu nu-i dadeam naibii sa manance, ci ma chinuiam sa fac cum aratau pozele si filmele.
Dupa o saptamana am zis fuck it, o sa manance cum poate ea si gata. Si a mancat fata mea, dar la o luna deja sfarcurile mele erau varza, curgea sange, urla efectiv de durere, ea regurgita sangele meu, plangeam cu sughituri de durere la fiecare alaptat. Intr-o noapte a stat o ora jumate la un san si cand am desprins-o ca nu mai puteam si am vrut sa o pun la celalalt, am murdarit-o de sange pe fata. Am pus-o iar la celalalt san.
Atunci am zis eu STOP. Nu se mai putea. Am plecat la farmacie si amcumparat lapte praf. Imi curgea laptele din sani. Farmacista mi-a zis nu renuntati. Eu am vrut sa o omor. Plangeam prin parcuri sa urmeaza sa renunt la alaptare. Dar am zis hai sa mai incerc. Am alaptat-o la 3 ore si o tineam maxim 40 de minute si am bagat suzeta. Ranile nu mi-au trecut decat la 4 luni, dar nu a mai fost atat de grav. Clar, lactatia mi-a scazut, pe la 9 luni am intarcat ca nu mai curgea mare lucru, dar am alaptat pana la 9 luni. , eu nu cred in alaptat pana la facultate, sa ne intelegem. Sunt mai mult decat ok cu cat am alaptat.
Concluzii: atunci cand tu ai lupta ta personala si vine cineva care nu a avut problema ta, ci poate altele si iti zice nu renunta, nu exista, asa tre sa faci, etc, te simti ca ultima ratata, poti intra in depresie,sa te urasti, sa te simti incapabila, ca nu esti in stare sa faci asta pe cand uite, celelalte femei vorbesc cu atata usurinta despre asta, sigur e usor si nu ai reusit tu ca nu esti in stare.
Nimic nu e tragic, totul se rezolva cumva. Vai, nu pune suzeta, vai nu da biberon, vai aia. Nu e batut in cuie nimic, nu e lege. Fiecare face cum POATE (atata timp cat totusi te interesezi macar de minimul de informatie referitoare la alaptat, altfel nu ai chiar nicio sansa daca nu stii macar ce e ala puseu de crestere).
Nu e un manual de alaptare si daca nu faci ceva ce scrie acolo, gresesti. Nu. Trial and error.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#268 2015-01-28 08:45:37

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

A, am chemat si consultant acasa ca nu se atasa bine. Si zice: doare cand suge? Pe atunci inca nu durea. Daca nu doare, atasarea e buna. Aha, daaa.
Cand citeam pe aici ca tre sa stai pana isi da bebe drumul, sa stai cu orele la san, plangeam de disperare ca eu nu pot.
Nu toate sfaturile sunt ok de dat, uneori nu reuseste altul daca la tine a mers. Nu merge la fiecare la fel.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#269 2015-01-28 08:59:14

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata.

Concluzie: mai bine nu ne pierdem vremea cu sfaturi ... ca in loc sa ajute, deprima.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#270 2015-01-28 09:06:11

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

A, am cumparat lapte praf dar nu am dat.
Nu. Concluzie: nu da sfatul ca pe o biblie si fiind singura solutie existenta si altfel nu se poate. Poate la unul e ok ceva si la altul ceva.
Jur ca nu inteleg ironia...

Ultima oara a fost editat de Getaway (2015-01-28 09:07:48)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#271 2015-01-28 09:39:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Stii ce e ironic ? ca in loc sa se spuna: bine mersi de sfat si ca incerci sa ma ajuti pe mine, pe care nu ma cunosti, nu-mi datorezi nimic etc si ca-ti rupi din timpul tau de la copii, de la job etc ... ca sa-mi scrii experienta ta si statistici si sa cauti citate din carti si de la dr, "se sare in sus de cur" ca vai doamne din cauza sfatului se intra in depresie.

E un sfat care se vrea un ajutor, un semnal de alarma ca POATE, POATE nu procedezi bine. Nu e bun, sau nu se aplica, ok, mersi, pa si la revedere. Dar de aici si pina la a fi vinovat ca cineva se simte ratata, incapabila etc... e cale lunga.

Nu e vina mea, sau a lui Pass, sau a lui Flower ca cineva se simte incapabila, ratata etc ca nu poate, nu vrea, nu stie sau nu-i place sa alapteze, sau sa faca orice altceva.

Si atunci decat sa ni se spuna: "Fiecare mama care a alaptat crede ca le stie pe toate, aunca cu pietre in cele care nu alapteaza"  Da cu ce pietre am aruncat ? Ca am zis nu da mucilagiu de orez la un copil de 2 saptamani ?????? cu ce am gresit ?

sau

"De parca n ar fi mamw destul de bune pt ca nu au reusit."

sau

"atunci cand tu ai lupta ta personala si vine cineva care nu a avut problema ta, ci poate altele si iti zice nu renunta, nu exista, asa tre sa faci, etc, te simti ca ultima ratata, poti intra in depresie,sa te urasti, sa te simti incapabila, ca nu esti in stare sa faci asta pe cand uite, celelalte femei vorbesc cu atata usurinta despre asta, sigur e usor si nu ai reusit tu ca nu esti in stare"

pai atunci nu mai bine tacem ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2015-01-28 09:54:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata!

daca tu nu reusesti sa urmezi sfatul, iti e greu, nu poti, nu merge asa cum trebuie, nu vrei etc., asta nu inseamna ca acel sfat nu este o "biblie". In alaptare, treaba e clara!
Si ghidul acela, fie ca va plac sfaturile pe care le da medicul, fie ca nu, chiar este cartea de capatai a alaptarii. e cea mai complexa culegere.
si mai e atitudinea asta de "eu am avut sangerari si mastite si furia laptelui"... de parca toate cele care am alaptat am fluierat relaxate cand alaptam. si noi am avut. unele mai rau ca voi, altele mai putin.
Aveti dreptate toate, nu e treaba nimanui cu ce isi hraneste cutare copilul, dar cand vii pe un forum PUBLIC si ceri ajutorul si ti se dau sfaturile bune pt reusita, apoi vin inca 16 fete si spun ca nu e domle chiar asa, ca nu toate au, ca daca ai virusi nu poti alapta  yikes   si alte baliverne care nu ajuta alaptarea ci din contra, o ingreuneaza, sfaturi gen "da-i completare si nu fii suparata ca nu ai lapte!" desi par BINE intentionate si incearca sa ajute mamica sa nu faca vreo depresie, FAC RAU procesului de alaptare.
fetelor, daca nu stiti, nu sfatuiti. trimiteti sa caute sfaturi in a;lta parte. e simplu. vreti sa ajutati dar de multe ori faceti rau. cel mai decent este sa recunoasteti mamicii respective ca voua nu v-a iesit alaptarea, si sa caute sa se informeze de unde trebuie, nu de pe forumuri unde 90% sunt pe lp. pt ca in felul asta o derutati mai mult.
Nu inteleg deloc de ce spuneti ca cele care alapteaza au atitudine agresiva si sunt superioare pt ca au alaptat.  wow PERSONAL ma simt jignita de afirmatii d-astea. Eu spun cat m-am chinuit eu ca sa alaptez, iar voi automat va ganditi ca eu spun asta pt ca nu consider ca voi ati facut suficient. Aici nu e vina mea daca se ingterpreteaza diferit, in baza experientei personale. NU MA LAUD ca am alaptat, nu e o lauda, nu. E o alegere personala. Cu asta nu ma laud. Asa am ales. Pt mine e ca si cum ai compara un red bull cu un fresh de portocale. Pt mine laptele praf nu exosta in ecuatie atata timp cat iese un strop de lapte matern. Fie ala si doar un singur strop! Eu personal ma sacrific si fac totul pt stropul ala. Nu dorm. Nu exista somn, nu exista confortul meu, nu mai exista nimic, exista doar gura copilului meu si sanul, atat, stau cu el asa si o luna, fara sa imi intind corpul pe pat pt ca el sa aiba laptele meu si nu unul de vaca.
Nici vorba. fiecare face cat POATE, cat rezista fizic si psihic, dar nu mai spuneti ca e ok asa, recunoasteti unei mamici proaspete care trece prin chinul vostru ca NU ati facut suficient pt ca nu ati putut si incurajati-o pe ea sa continue, trimiteti-o sa se informeze unde trebuie. Nu ii ziceti ca e bine si doar 2 picaturi de lapte matern, apoi 200 ml lapte praf. Asa nu e ideal. Vreti sa stiti cum a procedat cea mai tare pediatra din Buc cu mine cand m-am dus acum 4 ani si 2 luni bocind in cabinetul ei ca nu am suficient lapte si sa imi recomande o formula, ceva, ca bb plange fara oprire?
"Ridica-ti bluza! Stoarce sanul drept. Aaa, bun, a iesit o picatura de lapte. Ok, acum stoarce sanul stang. A, vad ca si acolo iese o picatura miiiica si anemica de lapte. Bun. Acum du-te acasa. La revedere. Ai lapte, nu ai voie sa ii dai lapte praf"   Pediatri care recomanda marci de lapte praf sunt din start neinformati si din pct meu de vedere trebuie schimbati. Nu va ajuta, nu va sustin, nu veti reusi daca mergeti cu incredere pe sfatul lor.
Parerea mea si am incheiat, chiar nu am de ce sa ciontinuu asa pt ca deja discutia NU mai este constructiva pt nimeni. Doar suparare, nervi, sfaturi prost intelese. Nu, mersi. Cine doreste cu adevarat  sa alapteze, o va face.
Anca, personal cunosc ff multe mamici. Nu stiu niciun caz real de intrerupere a alaptarii. Doar baliverne gen "sa mai plec si eu 3 ore de acasa, sa ii dea buni biberon cu praf" "ma doare tzatza nu mai vrreau sa ii dau ca au crescut si cu lp altii" sau "mi se lasa sanii" sau " nu doarme legat 2 ore"  Pai fetelor, cand ii zic femeii ca e normal ca unii alaptati sa nu doarma legat, a zis Pai e sunt dusa cu capul sa ma rastignesc asa? Ii dau biberon si cat lapte matern  o fi, o fi.  cand nu, exista lapte praf.
I rest my case.  neutral

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-28 10:04:21)

Offline

 

#273 2015-01-28 10:00:45

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata cascat


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#274 2015-01-28 10:03:34

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Time, eu inteleg bine ce zici tu.
Dar atunci cand nasti si nu stii la ce sa te astepti si el plange si urla tot timpul si tu nu dormi deloc si te sperie fiecare sunet pe care il scoate copilul, mintea ta nu poate discerne corect. Intervine si eventual un baby blues si exacerbezi ce ti se intampla si orice informatie citita si primita.
Alaptatul, ca si orice alt lucru, nu e alb sau negru. Daca tu ai stat cu copilul la san 15 ore intr-o zi, uite ca eu nu am putut face asta. Si sunt multe exemple de genul. Nu zic ca nu e ok sa dai sfaturi, sa ajuti, dar cand spui: doar asa se face, poate proaspata mamica extenuata, speriata de reflux, cu rani pe sani, etc etc care vede ca nu poate face cum zici tu, se simte depasita si incapabila.
Nu da suzeta ca o sa intarci! Nu da biberon cu lm ca o sa intarci! Nu alapta la program ca o sa intarci! Nu exista sa nu poti alapta! Toate femeile pot alapta! Chiar daca se aplica poate la 80% din cazuri, exista un procent la care nu se aplica. Eu am dat suzeta si nu a refuzat sa suga. Altcineva a dat alternativ biberon si san fara probleme. Eu am ales sa alaptez la program ca altfel nu se putea. Nu spun ca asta e solutia, doamne fereste, chiar nu e indicat. Dar decat intr-o zi poate sa imi bruschez copilul din cauza durerilor sau sa bag lp, pentru mine a fost o solutie. Spun doar ca sunt multe griuri intre atatea afirmatii clare, ferme si fara echivoc!
Nu stiu cum sa ma exprim sa nu se supere cineva. Eu de exemplu am fost atat de disperata sa fac exact cum spuneau fetele de pe alaptare cu sfarcul la nas si face ea vid, etc, ca atunci cand  fata nu putea time and time again, plangeam de nush ce era cu mine.
Unele mame sunt mai stresate ca altele, mai slabe de inger, mai obosite, mai deprimate. Unii copii plang non-stop, altii mai putin. Unele mame au sprijin in familie pro-alaptare, in sot, in prieteni, altele se lupta si cu toata lumea sa alapteze.
Daca o mama cu un copil care nu prea plange, nu are reflux, nu prea vomita, face caca ok, se ingrasa ca la carte, cu sprijin in familie, a reusit sa alapteze cu putine issue-uri, altele nu. Din varii motive. Ca au renuntat sa isi poata pastra sanatatea mintala, ca s-au certat cu sotul si familia pana au ajuns sa se dea cu capul de pereti, ca au avut rani, ca nu iesea laptele chiar daca masau toti consultantii pana invineteau sanul si degeaba, ca ca ca. TOATE pastreaza esecul viu in inima si suflet si se invinovatesc. De asta sar de cur in sus. Ca simt ca au esuat si cea mai buna aparare e ofensiva.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#275 2015-01-28 10:03:40

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Samy ia de aici  mornincoffee  smile

Ultima oara a fost editat de timean86 (2015-01-28 10:04:00)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#276 2015-01-28 10:08:44

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

baietelul soramii lua prost in greutate, era prematur, ii dadea cu seringa lapte muls, pana la 8 luni, cam asa, crestea greu de tot, sub limita in grafic, dar NU i-a dat lapte praf niciun strop. Desi de fiecare data pediatra ii spunea sa ii dea, ca nu are suficient lapte pt ca o dovedeste cantarul.  neutral  A discutat cu consultant in alaptare, nu cu femei care le dau lapte praf copiilor.
Mastite, sange, ragade, dureri, depresii, presiune ca bebe nu ia in greutate, dat hrana cu seringa, si? A alaptat. De ce? Pt ca a vrut.
Nu exista nuante.
repet, 2% dintre femei nu reusesc cu motiv real sa alapteze. nu va ganditi , mamici proaspete, ca voi faceti parte din astea 2%. cu incredere faceti tot ce sta in puterea voastra sa alaptati, nu mai cereti sfatul celor care nu au resut sa alapteze pt ca va deruteaza. desi da, e o alinare sa discuti cu cineva care la randul lui nu a reusit, sa va consolati reciproc, dar daca cauti solutii REALE sa poti alapta, discuta cu cine trebuie si lasa scuza ca nici altele nu au reusit. de ce sa nu fiti voi intre cele care reusiti, in ciuda greutatilor?

cand l-am nascut pe al 2lea, nu am avut strop de lapte 2 zile. plangea copilul iar politica maternitatii unde am nascut era sa nu primeasca niciun copil completare. nici unul. asistentele nu ne dadeau nici cu mita macar o seringa de laptre praf. nu. totul era sa tii copilul la san non stop. ca doar asa vine laptele. jos palaria pt cea mai tare maternitate si din pct de vedere al alaptarii.  tummenupp
dar, cu mine in salon era o pustoaica de 24 de ani la primul bb, ii tasnea la 2 ore de la nastere laptele, era plina pijamaua, lapte bun, minunat, nu avea nicio problema, ba chiar ma incuraja pe mine care facusem depresie post partum si plangeam fara oprire "nu il tii corect la san, de aia n ai lapte. nu bei destule lichide. nu suge corect copilu" va dati seama cam ce stare de spirit aveam. lol alaptasem 1 an si 4 luni inainte. credeam ca va fi usor. dar asta nu m-a facut sa o vad pe fata ca pe o aroganta, ea incerca sa ma ajute, nestiind ca eu alaptasem, am privit lucrurile asa cum erau. cineva care alapteaza vrea sa ma ajute sa alaptez si eu. atat. nu cu nuante, nu m-am simtit frustrata ci i-am multumit si am facut tot ce a trebuit.

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-28 10:26:56)

Offline

 

#277 2015-01-28 10:09:18

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata

garga cum mai sunteti cu raceala? Noi ne-am mai revenit cu totii, A a mai stranutat odata azi dar i-am dat oscilo...mai tuseste razlet..oricum nu mai merge la gradi sapt asta , mi-e teama sa il duc cu epidemia asta. Poate reusim ceva in wk daca sunteti si voi ok...  puss


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#278 2015-01-28 10:10:23

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

time  par...mersi, imi trebuie, dupa o noapte de tuse seaca a fiicamii. si mai ales ca am o gramada de rapoarte la munca disperat


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#279 2015-01-28 10:12:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

va pup si eu, fug la treaba.  par  kram

Offline

 

#280 2015-01-28 10:13:33

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Geta kram si eu am dat suzeta si nu s-a intarcat. Si inteleg si ce spui tu.
Doar ca nu e razboi, noi incercam realmente sa ajutam. Eu am incheiat.

Cmin kram ce bine ca v-a trecut.

Samy, imi pare rau


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#281 2015-01-28 10:16:52

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pass, eu nu am sustinut nicio secunda laptele praf. Doar ca uite, poti da suzeta si nu o sa iti refuze copilul sa suga. Unii copii. Poti da uneori biberon. Unor copii.
Incearca tot inainte de lapte praf. Daca singura alegere in mintea ta e lapte praf sau suzeta, alege intai suzeta.
Dar daca singura alegere in mintea mea e laptele praf ca cineva mi-a zis pe forum ca nu pot sa-i dau suzeta ca o sa refuze sa suga, atunci nu mai e ok.
Asta incerc eu sa zic.

Clar nu e razboi, chiar daca asa se simte.
par

Ultima oara a fost editat de Getaway (2015-01-28 10:19:24)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#282 2015-01-28 10:21:52

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Dar Pass de ce musai sa poata toata lumea daca vrea?De ce as fi eu de condamnat ptr nu pot sa stau 3 ore cu copilul la san? Nu pot fizic, nu pot ptr ca mai am un copil care are nevoie de mine si de care nu are cine sa se ocupe, nu pot din enspe motive. de ce sa fiu de condamnat sau de aratat cu degetul? in plus fiecare are limita lui de rezistenta la durere.
De ce daca sora ta sau x, y, z au rezistat e musai ca toate sa reziste?
in fine.

Deno, mersi, da stiu ca periajul cu periuta electgrica curata mult mai bine dar nu suporta inca niciun zgomot mai puternic, nu robot, nu mixer, nu nimic. Cred ca nu m-ar lasa sa ma apropii de gura ei desi stiu ca nu se compara intensitatea sunetului

Offline

 

#283 2015-01-28 10:29:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

pt ca se poate, de aia. ma refer la procesul fiziologic de alaptare. tu ai lapte, copilul tau stie sa prinda sanul si suge. ATAT. despre asta e vorba. fizic, poti, laptele iese iar el il inghite.
aaaa, ca nu vrei sa il tii in esarfa non stop sa ii dai san, sau ca ai si alta prioritate  - copilul cel maree, nu inseamna ca nu poti sa alaptezi dpdv fizic. e vorba de alegeri.

si e f trist pt ca daca TU nu poti sa il tii mereu sa alaptezi pt ca ai si alta treaba, vii ulterior si ii scrii uneia care abia a nascut ca .... nu toate reusesc.  nu ma refer la tine strict ci la mod general.
de aici esecul alaptarii.
ne complacem pt ca uite, nici cele 200 de fete de pe forum nu au reusit. ca au avut de facut tocanita pt copilul cel mare, l-au lasat cu un biberon cu formula pe primul. la mod general, repet, nu de tine scriu acum. si odata ce accepti ca nu toate pot, iti e mai usor sa renunti.
pe mine personal, esecul meu m-a ambitionat. pe altele, esecul lor plus incurajarile celor care "nu au putut" (au avut alta treaba ) le poate face sa renunte

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-28 10:34:41)

Offline

 

#284 2015-01-28 10:29:59

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

time  puss


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#285 2015-01-28 10:33:45

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pass Sara de ex nu statea in esarfa. Nu vroia. punct.
eu am alaptat-o si pe S si o alaptez sdi pe Amalia, nu de mine e vb, ci in general.

Uite, zi-mi tu cum sa procedez. Ma intorc la munca peste 2 luni, voi lucr8 ore, 8.5 ore lipsesc de acasa. Cum sa o alaptez? La pompa nu scot, sa mi-o aduca cineva la serviciu e exclus. deci ce varianta as avea?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.