homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-59


#1103 2015-02-26 18:01:12

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

De fapt oscilo, nu am scris eu bine. Editez acum.

Le:
Am dizolvat o doza intr.un pahar. Am citit prospectul pe net.Sper sa nu fi gresit nustiu

Ultima oara a fost editat de majestik (2015-02-26 18:35:18)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 



#1104 2015-02-26 18:11:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Shosanna, cu minim 3 luni inainte este recomandat.

Offline

 

#1105 2015-02-26 18:57:29

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Maje, preventiv ?i dau o doză / zi. Acum că e racita 2 doze / zi.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1106 2015-02-26 19:18:51

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Mersi pentru raspunsuri, atunci ma apuc si eu de el big_smile


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#1107 2015-02-26 19:24:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Flow, n-a mai scris de marţi. Ce-o fi cu ea?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2015-02-26 22:59:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna seara!

deno, din ce ai povestit, eu deduc ca nu e inca pregatit si va chinuiti toti. am citit mai demult cate ceva despre renuntatul la scutece si de acolo am inteles ca e mult mai usor daca astepti pana e copilul pregatit. se spune ca functioneaza cel mai bine exemplul: te duci cu el in baie, te asezi pe toaleta si ii spui ca faci X ori Y, ii povestesti ca acolo se fac treburile acestea. dupa o perioada in care ii tot repeti lucrul acesta, se spune ca va cere si el pe toaleta/olita, pt ca sunt niste maimutici mici carora le place sa-i copieze pe adulti - in special in jurul varstei de 2 ani. in felul acesta, trecerea ar trebui sa fie usoara, caci vine de la copil, cand e el pregatit. daca parintele impune termenul, atunci exista riscul sa obtina exact opusul: copilul percepe presiunea, schimbarea ca pe un stres si se ambitioneaza sa nu faca ce ii cere parintele. semne ca e copilul pregatit sunt: se ascunde/se retrage intr-un coltisor atunci cand face caca/pisu sau isi anunta parintele inainte sa faca ceva.
asta e teoria, iti spun ce am citit. din practica nu stiu nimic smile.
la camin nu-l primeste cu scutec?

oscilo se poate da si doar cateva granule odata, pt ca e remediu homeopat si nu conteaza cantitatea, ci repetitia. eu luam de 3-4 ori din aceeasi doza.

Offline

 

#1109 2015-02-26 23:13:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca, Yannick are 2 ani si 5 luni. Si da, de f multe ori se ascunde ca sa faca mai ales caca, dar si pisu, si daca ma uit la el in momentul in care face ini spune "intoace-te mama" sa ma intorc, sa nu ma uit la el.
De pe la 1 an jumate ii tot arat unde facem noi pisu, dar degeaba, de multe ori ma urmeaza in baie si imi spune ca fac "tișu" dar nu se arata deloc interesat de wc.
In orasul meu nu exista crese, numai gradinite si cu pampers nu-l primesc.
In plus e mereu iritat si cu bubite in zona scutecului, e pentru binele lui in primul rand sa faca. In seara asta pentru prima data i-a cerut sotului olita sa faca pisu si a si facut.
Eu azi am avut o zi proasta rau si mi-am pierdut rabdarea si cu el si s-a simtit, caci n-a mai vrut sa faca pe olita, pus de mine. Cu sotul, niciun accident.
Asta e, maine e o zi noua, o iau de la capat cu mai mukta rabdare si tact.
Din cauza ca si olita o vede ca pe orice joaca, cum ia el totul in ras, sta pe olita dar vrea sa ne jucam si nu se concentreaza ca sa faca. Cum il imbrac si se ia cu activitatile lui, in pozitiile comfortabile lui, face.

Asta cu pregatirea este foarte relativa. Stiu copii de 4-5 ani cu pampers si n-au nici cel mai mic interes sa scape de el, ba inca este mai greu procesul.

Il vad si pe Yannick ca orice nu ii place, a inceput sa zica ca il doare. Chilotii il dor, imbracatul il doare, mancatul il doare, cand trebuie sa-l incalt il dor picioarele, pe el toate il dor.
Pe langa ca il dor, zice si "nu pot mama, gheu" ca nu poate, e greu. Daca ii cer un servetel, e greu, sa bea apa e greu, sasi adune jucariile e greu.
Devine tot mai santajist si invata tot mai multe cai de manipulare, si imitatia la wc nu a deprins-o deloc, desi alte lucruri le imita cu precizie, ba chiar a inceput sa ma ?ng?ne si sa imite miscari de-ale mele sub forma de bataie de joc, daca stiti copiii aia de 5-6 ani ce se imita unul pe altul in miscari. Ma imita si rade de mine.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1110 2015-02-26 23:23:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Sa va spun ce a facut in seara asta: ne-am bagat in pat, i se terminasa "doza" de 10 minute de tv (si tocmai se inchisese) si imi zice ca face pisu si vrea la WC. Am intrebat-o daca e sigura si i-am spus ca nu e frumos sa sa spuna ca face doar ca sa nu facem nani etc. A zis ca nu, ca face si nu vrea sa-i aduc olita in dormitor, vrea la WC. Va dati seama ca pana ne-am conversat, pana i-am desfacut pijamaua (din aia cu totul, cu picior) au trecut 3-4 minute. Ei, am pus-o pe WC si a facut pisu. Si a facut serios, deci chiar avea nevoie. Ieri seara mi-a facut la fel si am zis ca e tactica sa nu se culce si doar coincidenta ca a si facut. Acum nu mai sunt asa convinsa.
Mai degraba cred ca maimutica isi da seama cand face, poate "sa se tina" pana ajunge la baie si ar putea spune si peste zi doar ca nu vrea. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1111 2015-02-26 23:30:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pai kate, asta e un pas ffff mare. Sa spuna, sa se si tina, sa si faca cand spune, sa si ceara. Pfff, tot ce nu face yannick...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1112 2015-02-26 23:37:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno, da, e un pas mare, dar cel putin deocamdata pare c-o face doar ca sa traga de timp sa nu se culce. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1113 2015-02-27 00:22:41

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno nu am apucat sa citesc tot. Eu pe C am invatat-o direct la WC; la olita nu a vrut, si-o punea pe cap deci am renuntat. Nu stiu daca mai tii minte dar am avut acele episoade de constipatie din cauza fricii de durere. Au trecut. Tata m-a invatat sa o ung cu ulei de ricin la fundut si macar mental ii facea mai bine (dar cred ca si fizic o ajuta la defecare. Deci unsi numai la suprafata, nu bagat inauntru).
Si C. facea pe ea si nu spunea. Dar aproape toata vara am lasat-o dezbracata  prin gradina, in padure in camping. Se obisnuiesc ei incteul un incetul.

Kate puss Scriu mai rar caci nu prea am starea de scris smile. Dar sunt pe aici...


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1114 2015-02-27 00:24:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

mai citesc si invat de la voi sa ii zic si eu soramii mai departe,  lol  mi se pare cxa a trecut o vesnicie
odata ce fac la oala si wc e ca si cum tot timpul acolo au facut.
ai mei nici nu ma mai anunta cand fac. e treaba lor. se duc, fac, isi arunca din oala in wc cel mic, ca cel mare face direct la wc, isi trag apa, clatesc oala si se si spala pe maini. eu aud astea din baie, de cateva ori pe zi. e treaba lor, vezica lor.   lol  inainte ma anunta cel mic cand se ducea in baie sa isi faca pipi-ul, acum nici macar nu ma mai anunta
am baieti mari.
mi-e dor de ei mici rau in pampersi  hjarta  hjarta  hjarta
doar la treaba mare ii ajut sa ii sterg etc.

kate, pai asta e inceputul.  applause  incurajeaz-o sa se invete in fiecare seara chiar inainte de somn sa faca si las-o in chilot noaptea. odata ce isi goleste vezica, la varsta asta pot tine cateva ore bune. toata noaptea. nu mai stiu unde am citit. ai mei de la 1 an jumate nu faceau noapteas nici un strop. daca le venea totusi, se trezeau si imi ziceau si tot la oala ajungeam.
peste zi, daca e acasa, du-o des la olita.

noapte buna mamici!  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-02-27 00:27:02)

Offline

 

#1115 2015-02-27 00:25:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Ok, Flow, ma gandeam ca sunteti inzapeziti fara acces la internat sau ceva de genul asta. smile

Pass, uite ca la asta nu m-am gandit, s-o las noaptea fara pampers...

Ultima oara a fost editat de Katey (2015-02-27 00:29:11)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1116 2015-02-27 00:40:00

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nu cu pampers noaptea, fetelor. Discutati cu ei inainte de somn: mergem la culcare, suntem mari acum, stiu ca poti sa ma anunti daca faci pipilica, nu facem in pat etc etc. Puneti sub ei o paturica din aceea speciala de protejat patul dar sa nu cumva sa fie numai musama sau numai din acel material impermeabil ci sa aiba fatza de bumbac. Ideea este ca orice puneti dub ei NU puneti in zona plamanilor sa nu se incinga ci numai de la fund in jos. Eu nu i-am puspaper niciodata si nu a facut decat rar de tot in pat. Ea si acum daca se scapa pe ea nu spune. Depinde de ce face, dar prefera sa stea uda si are 5 ani. Si se scapa pe ea daca se joaca si nu vrea sa fuga la baie, daca este intr=un jos (computer sau altfel de joc cu tati); daca este in masina si spune ca face pipi si noi nu putem opri se tine mult.

Kate
acum citesc in urma, dar ai pus-o pe olita sau la toaleta direct? Eu zic, din propria-mi experienta, ca daca le cititi sau le aratati din carti in timp ce stau pe "tron" merge treaba mai usor.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1117 2015-02-27 00:46:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Flow, initial pe olita, apoi i-am luat reductor pt. wc. Dar la ai mei si la strabunici are olite, deci acolo face la olita. Iar cand a spus ca face treaba mare si eram in vizita de exemplu, am tapetat colacul de la toaleta cu servetele si a facut asa.

Are o carticica despre olita pe care o stie pe de rost.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1118 2015-02-27 07:59:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

'neata wave

Deno, Kate, mult succes cu renunțatul la pampers!

Offline

 

#1119 2015-02-27 08:40:49

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1120 2015-02-27 09:23:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!

Merci, Garga!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1121 2015-02-27 09:38:21

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neataa! wave

Program scurt la serviciu, atentii pt 1 martie am primit..e super ziua de azi! big_smile

Kate, am retinut cu Osccilo, mersi!

Be, si Eduard mai inverseaza cuvintele, "padada" zapada (asta e sg care imi vine in minte) si mai are unele f diferite de ex "cacana" biscutie, si ce am mai scris "păcăcă" biscuite..


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.