homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-8


#134 2015-01-23 16:25:26

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

ne-am intors si noi de la tuns, au fost amandoi cuminti

anca, ocazionalul ala s-a transformat in fiecare zi pe perioade destul de lungi, rar ma mai bag in pat pe la 21-22, ieri am zis ca la 22 dorm si ma prins 1.30 noaptea, bine ca acum nu mai simt moleseala sau somnolenta pe parcursul zilei, iar dimineata ma trezesc destul de odihnita, cred ca am inceput sa ma obisnuiesc big_smile

la carti eu m-am axat mai mult pe cele clasice, dar varianta scurta , am si variantele mai lungi dar sunt prea lungi si fara poze, total neatractive, am o colectie intreaga de fabule, dar este pentru copii mai mari
eu m-am axat mai mult pe carti de activitati, chestii pe care le mai fac si la gradi, le place si sunt un suport bun si pentru mine , le mai inventez si ee, inspirata din ele


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#135 2015-01-23 16:28:12

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

M-am uita si pe site elefant.ro si am cautat colectia Ganganii (este cumva cu albinuta Bazu??). Mi se pare asa de frumoasa aceast acolectie; mi-o iau si eu la anul pentru bebe cand o sa vin in tara.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#136 2015-01-23 17:02:53

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

alta  hjarta  hjarta  hjarta

review
http://www.carteacopiilor.ro/catalog/ie … tifea.html


eu voi lua TOT de pe carteacopiilor *mai putin cele ale lui dolto), acum la urmatoarea transa de bani  lol

Offline

 

#137 2015-01-23 17:16:08

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

passenger a scris:

alta  hjarta  hjarta  hjarta

review
http://www.carteacopiilor.ro/catalog/ie … tifea.html


eu voi lua TOT de pe carteacopiilor *mai putin cele ale lui dolto), acum la urmatoarea transa de bani  lol

mi-am luat-o si eu din tara si nu stiu pe unde am pus-o. ciar acum ma duc sa o caut; este superba!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#138 2015-01-23 17:46:53

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

te cred.
abia astept sa le iau, de ceva vreme le pandesc dar am avut mereu alte si alte cheltuieli mari.  grater  iar eu nu pot lua doar una. iau de la 5 in sus.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2015-01-23 17:48:07

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

foarte frumoase cartile, am sa ma bag si eu la o comanda cat de curand big_smile


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#140 2015-01-23 18:06:19

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

anca, A. nu a mers la cresa
te intereseaza una privata sau de stat?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#141 2015-01-23 18:11:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Buna ziua!
Nu prea am avut timp de forum in ultimul timp.
SI eu ii fac de pe acum stoc de carticele, dar multe le comand si nu imi place mesajul.. asa ca i le-am dat de pe acum si le rupe bucati, cred ca invata mai multe rupandu-le decat din ce scrie in ele " baietelul e rau ca s-a murdarit pe camasa" etc...
Cred ca e o idee buna sa intreb intai alte mamici smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#142 2015-01-23 19:03:00

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Bubu, eu intrebam de Gatulet, multumesc, am retinut.

Noi in seara asta vrem sa.l tundem pe Eduaed (il facem cu masina lui de tuns) Sper sa reusim.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#143 2015-01-23 20:17:56

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

offf, eu revin cu refluxul meu
iar a vomat in seara asta, dupa ce i-am pus ceva cald pe burtica si dupa a dat  iar afara desi era ceva timp de cand mancase
acum i-am dat biberon desi toata ziua am pus-o la san si pt prima data a mancat 60ml si acum doarme bustean
in fiecare zi a vomat de cate 2 ori o data seara o data dimineata
am zis sa ma duc sa o vada un pediatru ca sa fiu eu linistita, offf...........uneori vreau sa par asa tare dar am impresia ca ma depasesc probelmele, nu vreau sa ma vait ca doar mi-am dorit acest copil doar ca o sa mai dureze pana ma acomodez cu toate(scuze ca m-am vaitat la voi)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#144 2015-01-23 21:42:15

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nicoleta, totul e nou si greu, bebelusii nu au instructiuni si e coplesitor la inceput. Indiferent de cat de mult ti l-ai dorit.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#145 2015-01-23 23:36:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

subscriu. nico, mergi la pediatru pt linistea ta, insa ma tem ca te va incuraja sa-i dai lapte praf anti reflux in defavoarea alaptarii. depinde peste cine dai. discuta si cu un consultant in alaptare.

bubu, cat timp sunt indeplinite conditiile (educatoare care-si iubesc munca si copiii, mancare sanatoasa), nu conteaza daca e de stat sau privata.

pass, multumesc inca o data! te admir ca ai atata creativitate sa faci tot felul de activitati cu copiii! applause

Offline

 

#146 2015-01-23 23:41:26

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

daca va permiteti, recomand privata
heidi am inteles ca e in top
dar ajunge undeva la 1200 lei/luna, program lung


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#147 2015-01-23 23:54:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Mamici, mi s-a parut supertare chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#148 2015-01-24 00:31:10

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Fetelor, intre Grintuss si Prospan care-i mai bun? Dar sirop de patlagina nu se mai da? Eu am baut litri cand eram mica, si tare imi placea...Acum vad ca nu prea mai e la moda...Odata inceputa sticluta cat o pot pastra? O mai pot folosi si data viitoare?O tin la frigider sau la temp camerei? (Dupa ce termina tratamentul , vreau sa zic, ca doar n-o sa-i dau sirop de la frigider...)
Nu pentru tuse ma intereseaza, ci pt secretii (muci) . Cica are niste muci grosi care stau agatat in spatele gatului...De tusit tuseste rar, doar cand se ineaca...Cu batista bebelusului nu iese nimic...

Ce lucruri interesante ati discutat voi aici! Mi-am notat si eu cartile despre care vorbeati voi!. Adaug si eu ce ii place lui C. Primele mele 1000 de cuvinte, cu poze reale ( nu desene) ale diferitelor obiecte. Este singura pe care o "citeste" singur. Se uita in ea si numeste obiectele. Ii mai plac niste carticele de la Ikea, cu ariciul si cu elanul. "Omida mancacioasa" nu ii place, si nici celelalte carti din serie...Si sincer, nu imi place nici mie, nu inteleg cum ar putea fi captivante acele desene pentru un bebe...Altele ii plac, fie ca sunt realiste, fie ca sunt dragalase, in culori atragatoare, altele sunt cu niste decupaje sub care se gaseste staniol, ii place sa dea cu degetul.

Anca, nurofenul nu se da doar pt febra, are si alte scopuri, si anume pt efectul antiinflamator.

Ultima oara a fost editat de Rose (2015-01-24 00:48:23)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#149 2015-01-24 01:17:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pass, am uitat sa te intreb de ce nu dolto?

Bubu, multumesc. Cresa e tot pe morii?
Stii si alte detalii despre ea?

Rose, sigur sunt mucisori? Nu cumva a ramas cu polipii inflamati dupa raceala?
Legat de nurofen, eu l-as interzice la varste asa mici.
Cred ca pe luna viitoare o sa mai comand niste sapunuri de la tine, as vrea din fiecare unul sau doua... Astept sa mai consum din colectie, ca am luat dr bronner's la gramada si nu-s multumita de ele -usuca pielea.

Offline

 

#150 2015-01-24 01:26:47

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pai i-a vazut ORL-ista. A zis ca "stau agatati de vegetatii". Are si polipii inflamati, tocmai pentru asta ne-a dat nurofenul ( pt rolul sau anti-inflamator, ca febra C nu prea face...cel mult a fost subfebril uneori).
Tu esti sigura ca de la nurofen s-a declansat problema la voi?
Si eu am fost in dubiu, iti dai seama, dar decat sa mai trec prin ce am trecut cu ultima raceala...M-a si amenintat, a zis "o sa ajungeti la antibiotic, sa stiti, daca nu faceti ceva acum!"...Nurofen, Grintuss/Prospan si picaturi combinate Vibrocil+Tobradex, amestecate in sticluta de Vibrocil, asta ne-a dat ieri...
Te astept cu sapunurile, cu drag, bineinteles. Woaaa, pai ma simt mandra daca le preferi pe ale mele fata de Dr.Bronner, ca este considerat de elita in lumea sapunururilor.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#151 2015-01-24 11:47:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

grintuss ne-a zis pediatra ca este, citez, patlagina americaneasca.  hmm  deci cam tot aia cu patlagina noastra, aceeasi Marie, alta palarie. eu numai siropuri din plafar le dau la tuse si le tin in frigider. si le dau direct reci big_smile ca asa le prefera. dar noi 3 mancam inghetata si iarna,
prospan e pt tuse productiva parca, grintuss se da la orice tip de tuse. nu mai stiu care cum.
muguri de brad cu patlagina si propolis- e iarasi bun, dar se da peste 3 ani, desi celui mic i-am mai dat. 
Carle e mai artistic, nu sunt desenele alea clasice gen disney, dar ai mei adora sa faca colaje, amandoi decupeaza f bine de cand erau mici, le place cu foarfeca si lipiciul. smile

anca, eu am de la Dolto aia cu copiii si tantrumurile, este o carte scrisa pe intelesul lor, in care explica f frumos si corect o criza de furie, a.i. copilul sa inteleaga ce se petrece si sa stie cum sa isi gestioneze furia. totul bine pana aici. imi pla e ca se adreseaza copiilor despre emotiile lor. ce nu-mi place e ca la un mom dat in carte ii spune copilului "atunci cand sunt furios tare, ma retrag intr-un colt din camera mea si astept sa ma linistesc" iar eu nu sunt deloc pt time-out. nu imi place izolarea  intr-o criza de nervi. nu e deloc sanatoasa pt copil. de asta am zis ca nu o vreau pe dolto.

neata si un weekend frumos!  par

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-24 11:47:30)

Offline

 

#152 2015-01-24 12:29:52

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pass, daca te retragi voluntar nu e vorba de time-out, eu zic ca este f sanatos, si toata lumea ar tb sa faca asta...Time-out este cand il iei pe sus , il arunci in camera si trantesti usa...cu totul altceva...
Tu ce sirop, anume, dai pt gat incarcat ( deci NU tuse in mod special)? (Ca stiu ca te pricepi).
Eu sirop de patlagina luam pt durere de gat. Beam o sticla in cateva zile (da- da!) ca asa imi zisese mie o colega de scoala, siimi placea. Am un sirop de patalagina in casa de la Biofarm , parca , dar nu imi place ca are multi conservanti. As prefera si alte variante, daca exista si stii.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.