homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginita cronica?


#1 2015-01-27 08:02:35

pink-choko
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 16

Vaginita cronica?

Buna dimineata,

Incepusem de saptamana trecuta sa am niste dureri in zona pelviana insotite de urinari dese, doctorul de familie a recomandat un consult ginecologic, pe care l-am facut ieri. Acum insa am anumite indoieli cu privire la ceea ce doctorul ginecolog a constatat, vaginita cronica, deoarece nu mi s-a facut o recoltare de probe pentru analiza, care ,din cate am inteles, ar fi necesara pentru diagnosticarea corecta a acestei afectiuni. Fiind primul consult ginecologic (am mers la doctorul respectiv la recomandarea unei cunostinte) nu ma pot pronunta daca acesta a decurs cum ar fi normal, mie mi s-a parut a fi fost facut prea in graba. Am avut o discutie scurta despre ce anume ma deranja si cateva aspecte ale vietii sexuale (daca am inceput-o, numarul de parteneri, metoda contraceptiva), apoi sus pe masa, a aruncat o privire inauntru si s-a uitat la secretie, dupa care mi-a spus ca sufar de vaginita cronica. A urmat o ecografie a pelvisului, din nou in fuga, la care nu mi-a constatat nimic anormal (uter, ovare). Nu adurat mai mult de 5 minute in total.
Mi s-a dat tratament cu ovule Tergynan timp de 10 zile, incepand de astazi prima cura, apoi in prima zi a menstruatiei, care va fi pe data de 18 februarie, timp de 4 zile Atrican de 2 ori pe zi, si eu si partenerul, apoi o noua cura de 10 zile cu Tergynan imediat dupa terminarea menstruatiei.
Acum, nu stiu, am anumite indoieli...pe de o parte simt nevoia unei a doua opinii...poate si din cauza ca am plecat de la cabinet mai nelinistita decat atunci cand am ajuns.
Asa decurge de obicei un consut ginecologic? Ar trebui sa consult si un alt doctor?


Ştii că se zice că nu poţi trăi fără dragoste? Ei bine, oxigenul e şi mai important.

Offline

 



#2 2015-01-27 09:08:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginita cronica?

Da, ar trebui sa faci un examen de secretie (il poti face si tu la un laborator) ca sa ai diagnosticul corect, nu asa dupa ureche
Avand in vedere ca zici ca urinezi des, eu as face si un sumar de urina + urocultura, sa nu fie mai degraba o infectie urinara

Offline

 

#3 2015-01-27 09:34:55

pink-choko
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 16

Re: Vaginita cronica?

heimdall a scris:

Da, ar trebui sa faci un examen de secretie (il poti face si tu la un laborator) ca sa ai diagnosticul corect, nu asa dupa ureche
Avand in vedere ca zici ca urinezi des, eu as face si un sumar de urina + urocultura, sa nu fie mai degraba o infectie urinara

Personal nu cred sa fie infectie urinara, avand in vedere ca este deja o saptamana de la aparitia simptomelor, cand am avut IU dupa trei zile fara tratament aveam deja sangerari si dureri foarte mari la urinare.

Sincer chiar nu stiu ce sa fac acum. Tratamentul ar trebui sa-l incep din aceasta seara, dar nestiind tipul de vaginita, ma cam sperie, nu vreau sa am probleme ulterior din cauza unui tratament gresit. Avand in vedere ca mi-a dat tratament si pentru partener cred ca dumnealui a presupus ca este o infectie cu trichomonas, dar fara un examen de secretie, poate sti sigur? Am citit ca pot fi confundate, infectia bacteriana vaginala cu cea cu trichomonas.


Ştii că se zice că nu poţi trăi fără dragoste? Ei bine, oxigenul e şi mai important.

Offline

 

#4 2015-01-27 10:52:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginita cronica?

depinde, exista si infectii urinare asimptomatice sau cu foarte putine simptome
eu nu-ti recomand sa iei tratamentul asa, poate fi cu totul altceva si nu doar ca nu rezolvi problema, ci o si agravezi... nimeni nu poate spune ochiometric ce provoaca infectia
mergi si fa un examen de secretie macar

Offline

 

#5 2015-01-27 19:11:22

pink-choko
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 16

Re: Vaginita cronica?

heimdall a scris:

depinde, exista si infectii urinare asimptomatice sau cu foarte putine simptome
eu nu-ti recomand sa iei tratamentul asa, poate fi cu totul altceva si nu doar ca nu rezolvi problema, ci o si agravezi... nimeni nu poate spune ochiometric ce provoaca infectia
mergi si fa un examen de secretie macar

Am consultat un alt medic care a recoltat o proba, insa mi-a spus sa incep tratamentul din aceasta seara, pentru ca este vaginita, iar ovulele indicate au gama larga de actiune, insa daca in 4 zile nu se amelioreaza deloc simptomele sa revin la cabinet imediat pentru un nou consult si o data cu venirea rezultatelor alt tratament. Acum ramane de vazut, de un lucru m-am lamurit sigur, la primul ginecolog nu voi mai apela pentru consultatii ulterioare.


Ştii că se zice că nu poţi trăi fără dragoste? Ei bine, oxigenul e şi mai important.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.