homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anestezie epidurala


#1 2015-02-18 14:15:48

andreeaman
Membru
Inregistrat: 2015-02-18
Mesaje: 2

Anestezie epidurala

Buna, mamici si viitoare mamici! Sunt insarcinata in  saptamana 36, mai am putin si imi intalnesc ingerasul  happydance , insa am o mica dilema. Am tot citit pe diferite forumuri cum ca s-ar face aceasta anestezie epidurala la nasterea normala, se pare ca multe mamici au apelat la ea, ca fiind salvatoare...Eu sunt hotarata sa merg pe nastere naturala pana la proba contrarie si am intrebat o asistenta foarte buna din spital (o cunosc de f mult timp si stiu ce poate) daca trebuie sa imi cumpar kit de anestezie sau au ei in spital (la stat ma refer). Mi-a spus clar ca in spitalul din Roman, judetul Neamt nu exista asemenea anestezie si ca nici daca imi cumpar nu mi-o face nimeni..  va Ati mai intalnit astfel de problema vreouna din voi? Pe mine m-a socat pentru ca nu m-am asteptat ca in sec XXI sa fii lasata pe masa de nasteri sa nasti cu o ?mica doza de xilina?, asa cum mi s-a spus...

Offline

 



#2 2015-02-18 15:27:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Anestezie epidurala

alege alta maternitate daca nu iti plac conditiile acesteia.
spui ca esti hotarata sa mergi pe nastere naturala. natural presupune sa accepti ca vor exista dureri, nu sa nasti sub anestezie.
la mine a fost invers, ma intrebau din 5 in 5 min daca chiar nu vreau epidurala, de m-am saturat eu de cat i-am refuzat. si n-am simtit ca traiesc cu nu stiu cate secole in urma pentru ca nu sunt anesteziata. a doua zi ma bucuram ca n-am nici o durere de spate, spre deosebire de colega de salon care se vaita de asa ceva. efectul epiduralei e pentru cateva ore, durerea de spate se poate intinde cateva zile. zile in care trebuie sa fii in forma pt bebelusul tau.
xilina se foloseste la cusut, daca e cazul, nu inainte de nastere.

Offline

 

#3 2015-02-18 15:49:15

andreeaman
Membru
Inregistrat: 2015-02-18
Mesaje: 2

Re: Anestezie epidurala

Probabil ca impartim pareri diferite cu privire la nasterea naturala, eu una daca stiu ca se poate cu mai putina durere in timpul travaliului, prefer sa incerc decat sa ma chinui si sa ma martirizez aiurea doar pentru ca atatea femei nasc fara ajutor. Cred ca frica de momentul nasterii e normala si daca pot cumva sa o combat, atunci ma agat de orice fir, nu vreau sa fiu condamnata pentru asta. Daca mi-as permite sa nasc la o clinica privata, as face-o fara sa ma gandesc, pana atunci, nu mi se pare normal sa merg pe ideea ?taci si inghite? pentru ca astea sunt conditiile.

Offline

 

#4 2015-02-19 09:08:38

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Anestezie epidurala

ai tot dreptul sa iti doresti conditii cat mai usoare pentru nastere smile uite o baza de date cu maternitati http://www.mamaresponsabila.ro/baze-de- … ternitati/ poate te ajuta (vad ca dau si site-urile la fiecare) eu as zice totusi sa vorbesti si cu doctorul de acolo poate pana la urma iti face smile

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2015-02-19 09:09:37)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.