homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme de la ac


#1 2015-02-24 13:14:28

dyndy
New member
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 26

probleme de la ac

Buna fetelor.

Am avut o raceala foarta urata si mi-a fost prescris antibiotic. Ziua in care trebuia sa incep tratamentul era si ziua in care trebuia sa incep folie noua de Yaz. In trecut am mai luat antibiotic peste pilula si am avut spotting. Prin urmare am zis ca e mai bine sa fac o luna pauza pentru ca oricum protectia mea ar fi fost compromisa si as fi avut si spotting. A trecut luna de pauza si in prima zi de menstruatie am luat yaz.
1. Problema e ca a trecut menstruatia dar eu am niste usoare scurgeri maro deschis. E posibil sa fie spotting de la ac?  chiar daca a fost doar o luna pauza trebuie iar sa se obisnuiasca organismul cu ele?
2. Cat timp am fost pe yaz am avut libido-ul la pamant, uscaciune, etc... In luna de pauza lucrurile au revenit la normal, iar acum ca am reinceput yaz din nou aceleasi probleme... Ma gandeam sa le schimb, dar oare care ar fi mai bune pentru problema aceasta?

Offline

 



#2 2015-02-24 13:36:36

daenarys
Vizitator

Re: probleme de la ac

Cel mai bine e sa vb cu un medic sa iti prescrie altceva.

 

#3 2015-02-24 13:52:06

dyndy
New member
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 26

Re: probleme de la ac

Am impresia ca si medicii astia le dau mai mult dupa ureche sau prefera ei vreo anumita marca si atunci o recomanda la toate femeile. Nu am luat niciodata de capul meu, doar prescrise de la planning sau de catre ginecolog si tot nu am gasit ceva sa ma multumeasca. Oricum nu mi s-au prescris in urma unor analize, ci doar asa la o simpla consulatie, si daca nu imi sunt bune sa merg sa mi le schimbe. De aceea am intrebat aici in speranta ca primesc vreo recomandare. Din ce am mai citit ma gandeam sa incerc Rigevidon.

Offline

 

#4 2015-02-24 13:59:42

daenarys
Vizitator

Re: probleme de la ac

Nu e ok sa primesti de la noi o recomandare nu suntem nedici.
Daca esti din buc incearca sa mergi la doctoressa poate reuseste ea sa gaseasca ceva potrivit pt tine

 

#5 2015-02-24 14:11:27

dyndy
New member
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 26

Re: probleme de la ac

Nu sunt din bucuresti, sunt dintr-un oras mic de provincie. O sa merg aici la planning sa vad daca rezolv ceva. Dar cu spottingul oare ce e? Poate sa apara daca am facut pauza o luna si am reinceput?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-02-24 14:17:09

daenarys
Vizitator

Re: probleme de la ac

Da,exact a aparut pt ca ai facut pauza si ai reinceput

 

#7 2015-02-28 16:21:36

dyndy
New member
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 26

Re: probleme de la ac

Intre timp am fost la planning si mi s-a recomandat belara. Nici nu m-am gandit sa intreb cum sa incep pentru ca eu ma stiam ca se schimba in felul urmator: termin folia de yaz, astept menstruatia si in prima zi iau prima pilula. Totusi, cand am citit prospectul am observat ca se specifica o alta modalitate de trecere si anume fara pauza, adica dupa ultima pilula activa sa iau prima din folia de belara. Prin urmare, as sari peste o menstruatie.
Este neaparat sa procedez asa, sau sunt protejata si daca iau doar din prima zi de sangerare? (poate suna ciudat, dar mi se pare aiurea sa nu am menstruatie intr-o luna)

Offline

 

#8 2015-02-28 16:24:31

daenarys
Vizitator

Re: probleme de la ac

Poti sa faci pauza de 7 zile in a8a zi incepi belara.si modalitatea asta e corecta si cun ai zis tu si cum scrie in prospect.alegi ce e mai ok pt tine

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.