homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatia dupa o sarcina fara embrion


#1 2015-03-01 14:12:50

domnica
Membru
Inregistrat: 2015-03-01
Mesaje: 4

menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Buna tuturor,

Am 37 de ani. Pe 6 ianuarie am facut suferit un avort prin aspiratie, dupa o sarcina fara embrion. Sacul s-a dezvoltat normal, era cam de 9-10 saptamani, dar embrionul nu a aparut. Se vedea doar o umbra.... Este a 4-a sarcina pierduta in ultimii doi ani, din care doua au fost fara embrion, un avort spontan, si o sarcina oprita din evolutie la 9 saptamani.
Am facut multe investigatii si analize si pana acum am descoperit ca am trombofilie pentru care am si facut tratament cu clexane 400 la aceasta ultima sarcina. Insa dupa ce am mers la doi dr hematologi renumiti mi s-a confirmat ca nu trombofilia este problema, deoarece mutatiile mele nu duc la asa ceva...Cu 2 zile inainte de avort am intrerupt clexane. Am avut sangerari dupa asta vreo 2 saptamani. Am luat ergomet. Apoi am avut constant o usoara scurgere de secretie maroniu-deschis pana acum. Menstruatia nu a venit pana acum , 1 martie. Insa de ieri am avut dureri de burta si o sangerare maroniu-inchis care astazi s-a oprit. Nu stiu ce sa mai fac. Asta o fi fost mestra?
In timpul asta am fost la dr  de 2 ori la eco. Ultima data acum 2 saptamani si se vedea un punct negru care zice dr ca este un mic cheag de sange care se va elimina la mentra. Endometru era de 12 acum 2 saptamani. Medicul a spus sa iau arefam sa fortez menstra dar...am luat o gramada de arefam in timpul ultimei sarcini pentru ca am avut sangerari, incat mi-a fost teama sa nu ma dereglez de tot daca iar bag arefam. Asa ca nu am luat. Am sperat sa vine si ca organismul se va reface in ritmul lui.
Pe 31 ian, la 3 saptamani de la avort aveam betahcg 600 si pe 12 feb valoarea betahcg a iesit 133....Nu stiu de unde valoarea asta, nici medicul nu a stiut de ce a iesit asa...Nu am avut niciun contact sexual dupa avort toacmai din teama de complicatii...
Nu stiu ce se mai intampla in corpul meu, sunt total debusolata si nu mai stiu unde sa ma duc si ce sa fac....
Aveam problema cu bebe ca nu reusesc deloc sa tin sarcina si acum a aparut asta...Mentionez ca am avut dintotdeauna ciclul regulat fara niciun fel de dereglari.
Va multumesc ca ati avut rabdare pentru mesajul meu...Orice parere sau sfat conteaza. Am simtit nevoia sa impartasesc cu voi experienta mea, poate mai e cineva care trece sau a trecut prin asta...

Offline

 



#2 2015-03-11 08:42:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

pai inteleg ca e in scadere ...mai lent decit ar trebui insa in scadere.....eu iti spun ca nu dereglezi pe nimeni daca iei arefam si ca medicul ginecolog merita sa ai putina incredere in el. sigur, daca nu iti inspira incredere, schimba-l


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2015-03-14 15:57:14

domnica
Membru
Inregistrat: 2015-03-01
Mesaje: 4

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Buna,

Multumesc mult pentru raspuns..Asa este, nu mai am incredere in medic...Am fost la un altul intre timp, care m-a trimis inapoi la cel care a facut procedura..smile Din pacate e greu de gasit un medic competent, bun.. Spun asta din tot ce-am patimit in ultimii 3 ani..Acum o sa incep iarasi cautari pentru un alt medic...pana atunci nu stiu daca sunt ok...menstruatie nu am avut propriu zis de la avortul din 7 ianuarie si la niciun control de pana acum nu mi-a zis nimeni ce ar putea fi, desi eu banuiesc o sinechie uterina...Sper din suflet sa nu fie asa, ci doar o dereglare hormonala...sad

Offline

 

#4 2015-03-15 02:15:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Inainte de ultima sarcina, ciclurile erau regulate, n-a mai intarziat niciodata asa mult? Repeta beta hcg si daca nu mai indica valoare de sarcina, ia linistita arefamul ca nu ai ce sa patesti. Ti-a dat pe 5 zile sau cat?
Nu stiu daca se poate face sinechie de la aspiratie... Sper sa nu.
Imi pare rau pt experientele avute, multa bafta sa vina bebe curand!

Offline

 

#5 2015-03-15 11:50:26

domnica
Membru
Inregistrat: 2015-03-01
Mesaje: 4

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Inainte am avut mereu cicluri regulate fara intarzieri...Am luat arefam, imi daduse pentru 3 zile, in urma cu o zi le-am terminat si acum astept. Am simtit de la inceput, dupa avort ca ceva e in neregula...am avut hemoragie vreo saptamana, apoi scurgeri maronii de tot felul in toata perioada si pana acum. Practic n-a fost nicio zi fara ele. Plus anumite dureri usoare din cand in cand...Offf sper sa imi revin...ca orice luna e pretioasa la varsta mea....ma apuca bocitul mereu cand vad ca organismul meu nu-si revine....deja eu imi doream ca de luna asta sa incerc iarasi cu bebe....
Referitor la problema cu sarcinile pierdute/oprite....vad ca la orice doctor ajung cu dosarul ma trimite automat catre profilul genetic al cuplului. Nu vreau sa fac acest profil!! Nu vreau sa-mi rapeasca toate sperantele! Oare nu mai exista alta varianta pana la acest cariotip? Histeroscopia poate sa-mi dea vreun raspuns? Ca niciun medic nu mi-a zis nimic de ea pana acum....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-09-09 21:33:49

domnica
Membru
Inregistrat: 2015-03-01
Mesaje: 4

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Revin dupa mult timp pentru a va povesti ce s-a intamplat pana la urma. smile Poate mai trece cineva prin asta si ii poate fi de ajutor.
Am gasit un medic BUN. De la prima ecografie si-a dat seama ca avortul nu fusese facut bine, drept urmare ramasese o particica din embrion in peretele uterului, pentru ca se pare ca a fost si embrion. Puteam sa iau arefam mult si bine! Am facut histeroscopie la spitalul Polizu si astfel totul este bine de atunci.

Offline

 

#7 2015-09-10 09:11:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: menstruatia dupa o sarcina fara embrion

Bine ca acum esti ok smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.