homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98-62


#1160 2015-11-16 13:11:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

alina, o imbratisare si de la mine kram. e ft greu, dar veti trece si peste asta si intr-o zi veti avea copilasul vostru in brate, nu te indoi de asta!
nu spune ca nu esti facuta sa ai copii, uite, sunt familii care au trecut prin nenumarate incercari pana au reusit. iti doresc ca data viitoare sa fie cu succes! cum au zis si fetele, incearca direct fiv-ul si eu te-as sfatui sa schimbi si echipa medicala si eventual clinica. am auzit de rezultate bune la promed, posibil sa-si fi schimbat numele acum.
iti tin pumnii! kram

Offline

 



#1161 2015-11-16 13:31:07

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Alina știe Dumnezeu c?nd trebuie la fiecare copil, asta e soarta cruda unii au copil, alții nu au. Unii reușesc din prima, alții mai t?rziu, alții niciodată.
Nu știu de cat timp ?ncerci tu,  oricum ești la ?nceput de drum... si te sfătuiesc sa ?ți dozezi energia astfel ?nc?t sa ai putere, incredere, pizitivitate și tărie ?n credință ca vei avea copilul tău.
mulți pupicei!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1162 2015-11-16 15:17:45

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Daa...eu din totdeauna am ?ncercat sa răm?n și nu s-a ?nt?mplat niciodată. ..Dacă nu iau ceva ca sa-mi vina nu vine....si tot asa...de ovulat nu am cum dacă nu am ciclu cum trebuie. ..
Ce o vrea Dumnezeu asta e...

Offline

 

#1163 2015-11-17 07:22:27

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neața fete frumoase, va las o cafeluta și va urez spor la treaba!
Anca, la mulți ani, sa fii sănătoasă și fericita alături de cei dragi!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1164 2015-11-17 08:43:49

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

La mulți ani Anca! Tot ce-ti doresti sa se realizeze! O zi frumoasa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2015-11-17 10:00:41

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata fete,

Alina, imi pare tare rau de esec, pot sa iti spun doar ca stiu exact prin ce treci. Am facut si eu 2 inseminari esuate de fiecare data teoretic cu sanse mari, dar din pacate IA-urile au sanse foarte mici de reusita, cam 10 - 13 %. Dupa a doua inseminare esuata am fost daramata, am crezut ca nu voi reusi niciodata si ma intrebam zilnic: Doamne, dar de ce eu??.. Eu iubesc copiii atat de mult, l-as creste cu atata dragoste... Plangeam cand vedeam copii mici, gravide in jurul meu, ma simteam atat de neputincioasa si cumva... pedepsita, nu stiam pt ce.
M-am revoltat, nu am mai facut nimic timp de 1 an, apoi m-am adunat si am trecut la FIV. Eu am reusit la primul FIV si acum am o fetita minunata la care ma uit zilnic si parca tot visez, ma tot intreb daca e a mea, chiar si acum cand se apropie de 3 anisori..
Sfatul meu e sa nu iti mai irosesti timpul, energia si banii cu IA daca nu ai reusit nici la a doua procedura. La noi la FIV a fost nevoie de ICSI, s-a dovedit ca spermatozoizii nici nu prea fertilizau... la IA nu ai de unde sa stii ce se intampla, tot cam natural trebuie sa se intample totul, procesul este doar foarte putin ajutat..
Plangi apoi linisteste-te, si ia-o de la capat! NU te gandi ca nu esti facuta sa ai copii, nu exista asa ceva, orice femeie care isi doreste este facuta sa aiba copii!
Au fost foarte multe momentele in care eu am crezut ca nu voi reusi niciodata sa devin mama, si ma sfasia gandul asta, imi simteam sufletul facut bucati, eu nu puteam accepta asta, eu mi-am dorit copii de cand ma stiu... dar uite ca s-a intamplat!!! Insa doar perseverenta e cheia succesului in cazul nostru.
Iti trimit o imbratisare si hopa sus, ne stergem lacrimile si mergem inainte, lupta in continuare si va veni si ziua in care vei plange doar de bucurie. puss

pup toate fetele!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1166 2015-11-17 10:08:36

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris hjarta hjarta hjarta   ...sper ca mesajul tau sa o ajute si mai ales sa o impulsoneze pe alina sa lupte in continuare, caci numai asa va reusi.pe ea si si pe celelalte fete la care mai exista o urma de speranta , chiar daca e foarte mica.
d-zeu cu siguranta te-a rasplatit pt cat ai  indurat.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1167 2015-11-17 10:37:09

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris ?ți mulțumesc pt cuvintele tale  de ?ncurajare. Chiar așa g?ndesc eu acum....ma uit la copii..?i pup ca și cum ar fi ai mei și simt cum ma sf?rșesc ca nu e al meu.
Cel mai probabil o sa facem o pauza sa ne revenim financiar și o sa incercam direct.
Mă bucur tare ca ti-ai ?ndeplinit visul.
Va pup!

Offline

 

#1168 2015-11-17 10:43:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Buna dimineata!

Imi cer scuze ca am creat si aici confuzie. Nu este ziua mea insa va multumesc pt urari si va imbratisez pe toate! kram

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-11-17 10:44:53)

Offline

 

#1169 2015-11-17 11:43:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Adina, pe mine ma ajuta mult sa citesc o poveste asemanatoare cu a mea, dar cu happy end. Era luminita de la capatul tunelului. smile

Alina, stiu ca doare al naibii de rau si ca pare asa departe ziua in care vei reusi, dar trebuie sa crezi ca asa cum au reusit alte femei care au fost in aceeasi situatie, poti reusi si tu.
Intereseaza-te daca mai exista acel subprogram sa faci FIV subventionat de Ministerul Sanatatii, vezi daca indepliniti conditiile, daca clinica la care faci este participanta, ca scad mult costurile procedurii... eu asa am facut FIV, si am platit doar tratamentul de stimulare si inca 3000 lei. Daca ai intrebari iti raspund cu placere. Te pup!

Ultima oara a fost editat de cris8 (2015-11-17 11:43:59)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1170 2015-11-17 13:07:12

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris ?ncă mai este programul subvenționat de stat. Inca nu stiu unde o sa facem pana la urma fiv - ul. ..aștept sa văd ce zice doctorița joi.
?ntrebare legat de fiv, unde l-ai făcut?
Spre ex sora mea a făcut fiv la medlife cu dr. Dragos Albu. Eu sunt la dr. Lara Andronescu la Regina Maria. Dar ?nsemnările le-am făcut la clinica Columna. Cred ca și ei sunt ?n subprogram.

Offline

 

#1171 2015-11-17 13:30:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Alina eu am facut si IA-urile si FIV-ul la Promed, acum se numesc Wellborn, cu dr. Deliana Predoi. Am fost ff multumita de tot. O stiu pe dr Lara Andronescu, lucra si la Promed, dar nu facea proceduri RUAM. Eu am fost la ea la cateva ecografii.
Nu stiu cum ai ajuns la ea, dar sincer nu cred ca are prea multa experienta pe proceduri de genul asta.. poate te mai gandesti cu cine sa continui. E fff important si embriologul cu care lucreaza... eu am avut-o pe Andreea Mustata, care e foarte buna..  La FIV conteaza mult experienta medicului, si la stabilirea tratamentului de stimulare care se poate schimba de pe o zi pe alta in functie de raspunsul organismului tau, si la efectuarea procedurii..conteaza chiar si sa stie unde sa iti pozitioneze in uter embrionii..

Sora ta a reusit cu dr Albu?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1172 2015-11-17 13:35:40

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Ea nu face Fiv - uri. ?mi dăduse o recomandare la Columna pe cineva care face aceasta procedura.....
Da sora mea a reușit cu Albu. Mă bătea g?ndul sa merg la el dar asta ar ?nsemna alți bani pe analize alte intervenții care costa și aici le-am făcut cu preturi reduse pt ca am abonament la Regina Maria. Pana și intervenția a fost suportată de stat chiar la regina maria. Am plătit doar anestezia.
Nici nu știu ce sa mai zic. ...sunt tare debusolata și nu știu ?ncotro S-o apuc....

Offline

 

#1173 2015-11-17 13:52:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Alina eu ti-as recomanda-o din toata inima pe dna dr Predoi. Daca mergi la dansa, iti garantez ca nu te va pune sa repeti analizele. In plus, chiar daca ar mai fi nevoie de alta analiza de facut fata de ce ai facut deja, nu iti impune sa le faci la clinica lor, iti si spune ca le poti face unde vrei ca poate ai abonament de sanatate la alt spital..
E fff ok dna dr, si ca medic si ca om... se implica mult in ceea ce face. Au embriologi buni, au experienta multa, comunicarea cu ei este excelenta, si au si rezultate bune..
Si ei sunt implicati in Subprogram, te ajuta ff mult, eu doar le-am dus lor ce acte mi-au cerut si ei mi-au intocmit dosarul si l-au trimis la Minister. Nu mi-am batut capul deloc, a fost f simplu.
Eu o sa merg la dansa in curand pt un alt embriotransfer, pt ca mai am embrioni congelati de la FIV.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1174 2015-11-17 13:55:00

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cat costă o consultație la dr Predai?
As ?ncerca și la ea....

Offline

 

#1175 2015-11-17 14:54:47

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris, știi ce nu ?nțeleg eu? Contravaloare costului procedurii fiv/et ?n cadrul subprogramului se finanțează la un tarif de 6188 lei / procedura fiv/et???? Adică at?t trebuie sa plătesc ? Și apoi mai jos scrie ca voi suporta alte servicii medicale,monitorizarea tratamentului de stimulare anestezia.....etc....Toate astea la wellborn  și aceste caracteristici le-am găsit și la medlife.

Offline

 

#1176 2015-11-17 15:30:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

alina, eu deduc ca atat deconteaza statul. daca cheltuielile depasesc suma aceasta, pacientii suporta diferenta.

Offline

 

#1177 2015-11-17 16:08:36

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Anca nu știu ce sa mai zic. ..sunt și speriată de ce sume colosale o sa fie și de aceea ?ntreb pt ca nu știu. ...

Offline

 

#1178 2015-11-17 16:11:40

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

alina, 6188 este suportat de stat, iar celelalte servicii medicale le suporti tu. Pe mine toate celellate servicii m-au costat 3000 lei, plus tratamentul de stimulare (injectiile)  care la mine a fost in doza maricica si a ajuns la 6000 lei.

Nu mai stiu cat costa o consultatie la dna dr Predoi, cand mergeam eu acum 3 ani era in jur de 100 ron, dar prima consultatie in care iti analizeaza tot dosarul costa mai mult, se numeste consultatie infertilitate si e in jur de 300 ron parca... poti sa suni la ei si sa intrebi, sunt f dragute fetele de la receptie.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2015-11-17 16:28:20)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.