homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98-68


#1274 2015-12-17 14:42:25

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Soni, multumesc! puss

Missy, asa este, toti avem voie sa ne plangem, ca nu e deloc usor sa te confrunti cu problema asta. Si asa e, fiecare are suferinta lui. Dar va spun sincer, eu am trait si suferinta de a nu avea copii deloc, cunosc sentimentul de disperare care te cuprinde la gandul ca poate nu vei avea niciodata. Insa traiesc acum suferinta de a nu avea copii cand vrei, sau de a nu-l avea deloc pe al doilea desi ti-l doresti la fel de mult, si indiferent ce ar spune oricine, eu va spun ca nu se compara... Una este sa te astepte zilnic acasa un sufletel, sa ii auzi glasul vesel, rasul de copil,  sa te bucuri de tot ceea ce inseamna a fi mama, si cu totul alta este suferinta cand e atata liniste in casa..
Numai cine nu cunoaste cu adevarat suferinta asta, spune ca e totuna sa ti-l doresti pe primul sau pe al doilea. Nu, nu e deloc acelasi lucru. De aceea spun ca nu ma pot plange.. puteam sa nu reusesc niciodata, dar uite ca azi cineva imi spune "mami". Chiar daca e doar un glascior, macar este..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#1275 2015-12-17 15:17:44

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Buna, fete dragi

          Nu-mi propun sa comentez in legatura cu neputinta de a avea copii, eu am inceput de ceva timp sa gandesc ca inainte de a fi dureros, e ceva real, adica aceasta e realitatea si capacitatea de a intelege asta te mentine pe linia de plutire. Altfel...

        Cris, iti inteleg dorinta si nerabdarea de a a incerca din nou si idea ca ai facut tot ce se putea. Si eu acum sunt mai linistita ca stiu rezultatul, chiar daca el e unul dureros. Dar trebuie sa inecerci, stii cum e, niciodata nu se stie...


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1276 2015-12-17 16:33:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

missy puss poate...dar cum anii ce-au trecut au adus altele....copilul a ramas undeva inchis intr-o parte a inimii.ai mei m-asteapta.dar nu stiu cand voi putea sa ii iau acasa...

da,cris par una e sa fie liniste in casa dupa atata durere.si una e sa auzi un glascior,care de fapt este totul...

Doamne ajuta tuturor!sa fim sanatosi!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1277 2015-12-17 17:03:02

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Eu ma bucur de ce am si cum sunt acum. Atat se poate, cel putin din punct de vedere al copiilor. Dupa cum, oricum ai judeca lucrurile, e o mare nedreptate sa n-ai copii, la fel de constienta sunt ca se poate sa fie si mai rau, Doamne-fereste de vreo boala grava. Exista atatia oameni cu copii nefericiti...poate nu sufera ca noi, dar le au si pe ale lor.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1278 2015-12-19 14:15:22

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Bună fetele,

Soni, ?ți trimit o ?mbrățișare calda , nu știu cum sa te mai ?ncurajez. . Sper din suflet ca lucrurile sa evolueze ?n bine și ?n viața ta. puss

Eleny, ai foarte mare dreptate, sunt at?tea necazuri pe lumea asta. .. ca e bine sa ne bucuram de tot ce avem, și mai ales de sănătate. 
Mă bucur ca ești liniștită acum. puss

Hai sa fim mai vesele puțin. .. ca doar așteptăm să vină Moșul,  nu? smile

Pupici tuturor!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2015-12-19 16:22:53

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Pupici, fete

Cris, asa e, ar trebui sa depasim necazurile si sa intram, macar in perioada asta, in spiritul sarbatorilor, al bucuriei.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1280 2015-12-19 21:24:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

buna seara

cris puss multumesc

numai bine tuturor!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1281 2015-12-21 08:44:46

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neațaaaaa fete! Va las o cafeluta și va pup apasat!  coffestudiu


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1282 2015-12-21 09:05:37

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata,

Missy vreau și eu o cafelutaaaa dar și ceva de mancare ca sunt și nem?ncata și nebauta ... smile

Sunt la clinica, am dat 6 eprubete de s?nge și acum aștept sa intru la ecografie.
Și mi-e o foameeeeee !!!!

O zi frumoasa !!!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1283 2015-12-21 09:21:21

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata Miss, neata fete, sa aveti in suflet bucurie!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1284 2015-12-21 09:45:21

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata fetelor! puss
Cris ai mare dreptate cu ce ai spus, la fel gandesc  si eu.
Missy , Eleny, Sonia  si de fapt pe toate fetele, va imbratisez cu drag si va pup si va doresc ca Mosul sa va aduca numai bucurii puss puss puss
Mi.ar placea sa mai intru la taclale insa din pacate nu prea mai am timp deloc sad


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1285 2015-12-21 11:41:21

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Blue,   kram  kram si pentru fetita ta!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1286 2015-12-21 13:43:53

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris, mult succes ?ți doresc!
Pupici fete, eu fac treaba prin casa.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1287 2015-12-21 18:41:19

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

buna seara

cris goodluck

moon puss  par


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1288 2015-12-22 10:44:50

Ioana18
New member
Inregistrat: 2015-12-21
Mesaje: 33

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Buna fetelor, va citesc de mult asa printre randuri , insa doar astazi am decis sa va scriu si eu. Vreau sa va spun povestea mea si sa va rog sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac mai departe.  Ma numesc Ioana si am 28 de ani . In martie anul acesta am ramas insarcinata din prima incercare . La primul control am descoperit un chist de 7/10 cm pe ovarul stang . Dr m-a trimis la alt dr. sa ii cer parerea daca ma poate opera laparo in sarcina.. etc cred ca vroia sa scape de mine oarecum . Am mers la alt dr. si acesta mi-a spus ca  sarcina s-a oprit din evolutie aveam 7 saptamani deja si dureri de burta mai ales in partea stanga. A doua zi am mers si am facut chiuretajul.Nu are rost sa mai spun ce sentimente m-au incercat.... a fost cumplit. In mai am fost la un control la Timisoara iar pe 25 iunie m-am operat si am pierdut si ovarul stang. Dr mi-a spus ca  e chiar indicat sa raman insarcinata in urmatoarele luni.  dar sarcina intarzie sa apara. Am facut teste de ovulatie imi iasa pozitive in fiecare luna. In august am fost la control dupa operatie si aveam un folicul de 22 mm. am in fiecare luna acea secretie specifica , tine aprox 2 zile . Mi-am facut analize in ziua 3 de cm. si au iesit asa: 

FSH (hormon foliculostimulator)...4,32 UI/L           
VALORI NORMALE:FEMEI:-
Faza foliculara:   3,03 -  8,08  U/l-
Faza ovulatorie:   2,55 - 16,69  U/l-
Faza luteala:      1,38 -  5,47  U/l-


Estradiol...32 pg/mL            117 pmol/L     
      VALORI NORMALE :FEMEI:-
Faza foliculara:    21 - 251 pg/ml-
Faza ovulatorie:    38 - 649 pg/ml
-Faza luteala:       21 - 312 pg/ml-

Prolactina...16,98 ng/mL       
    val normale:  (5,18 - 26,53)     
Sunt foarte demoralizata, incerc sa ma controlez sa ma incurajez dar nu pot.  Oare ce e de facut? Imi doresc un bebe si de fiecare data ma gandesc ca poate aveam alta solutie atunci si acum aveam bebelusul in bratele mele.  O sa  va mai scriu dar acum nu mai pot . Va doresc Sarbatori frumoase !

Offline

 

#1289 2015-12-22 11:03:06

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Ioana bine ai venit și sedere scurta!
Eu zic ca analizele sunt bune, ?nsă nu ma pricep prea mult.
Sfatul meu este sa te relaxezi, copilul a veni c?nd vrea el nu c?nd vrem noi. Fruntea sus și aștept vesti bune!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1290 2015-12-23 01:05:46

Ioana18
New member
Inregistrat: 2015-12-21
Mesaje: 33

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Si eu cred ca sunt bunicele, insa  nu ma pot relaxa nici cum.Faptul ca am doar un ovar ma sperie de groaza. Am avut si o perioada luna trecuta cand plangeam zilnic. Acum mai rar, nu ma pot controla, pur si simplu ma gandesc si lacrimile incep sa curga . Am fost sa ma spovedesc... sa ma ierte Dumnezeu dar mai bine nu mergeam! Mi-a dat preotul sa tin post tot postul acesta si sa citesc zilnic rugaciuni dimineata si seara. Am tinut post o saptamana si m-am ales cu o durere groaznica de stomac.De citit rugaciuni am citit cam o saptamana jumate zilnic apoi doar in unele zile, apoi doar la amiaza citeam ca atunci aveam timp- plecam de acasa la 6  si ma intoreceam seara la 5. Imi lua aproape jumatate de ora sa citesc. Asa ca m-am lasat pagubasa , imi doream sa ma rog dar era prea mult de citit. asa ca mai bine spun cate o rugaciune dimineata si seara . Asta este ! Acum sunt in concediu dar nu am mai citit rugaciunile. Nu m-a impartasit preotul, a zis sa revin dupa 2 sapt si nu m-am mai dus ....Voi ati mai patit asa ceva?

Ultima oara a fost editat de Ioana18 (2015-12-23 01:06:44)

Offline

 

#1291 2015-12-23 07:11:08

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Ioana, schimba preotul.
Eu nu am un ovar lipsa, am unul secționat, dar eu sunt convinsa ca nu mai funcționează,
Nu știu ce sa ?ți spun, dec?t ca prin aceasta atitudine nu rezolvi nimic.
Neața fete frumoase, cafeluta este gata!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1292 2015-12-23 10:47:14

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata fete,

Missy, Soni, multumesc, va pup cu drag! puss

Ioana, stai linistita, se ramane insarcinata si cu un ovar, nu e cauza de infertilitate. Doar ca trebuie sa ai rabdare..

Am fost si eu azi pt ultima tura de analize, in total luna asta am dat 2000 ron si e doar inceputul, ma intreb ce faceam daca nu ii aveam... Acum dupa sarbatori merg iar la dna dr si vom vedea.

pup fetele!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.