homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98-93


#1749 2016-03-01 11:31:56

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris..tu ai stat 2 saptamani acasa linistita...asa este indicat???

Offline

 



#1750 2016-03-01 11:34:03

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

O primăvară cat mai frumoasa și va doresc tuturor mărțișor dungat și beta cat mai mare!!! Va pup pe toate!!!!!!


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1751 2016-03-01 11:34:05

AwesomeAngel
Diamond member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 27313

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

buna fetelor! smile
va doresc o primavara frumoasa, cu vesti bune si multe bucurii! kram

marrina, diagnosticul de SOPC se pune dupa un set de analize, dupa ecografii facute la un interval de timp, etc.
iti doresc din tot sufletul sa se fi inselat primul medic, iar dr la care mergi acum sa aiba dreptate si sa iti dea un tratament adecvat.

cris, iti tin pumnii sa ne dai vesti bune! kram


"I may not be perfect, but all parts of me are pretty awesome!" angel

Offline

 

#1752 2016-03-01 11:43:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

angel, multumesc!

alina, nu, nu este indicat sa stai acasa, si in niciun caz sa stai in pat... nu suntem bolnave, sarcina e ceva normal, chiar daca e obtinuta altfel. smile  E bine sa faci miscare, deoarece asa se imbunatateste circulatia sangelui (ff importanta pt sarcina..), dar nu e bine sa faci efort fizic exagerat. E bine sa mergi pe jos, sau sa faci plimbari, dar nu foarte obositoare.
E indicat sa stai mai linistita in zilele 6 si 7 dupa ovulatie (in cazul nostru ovulatia este de fapt punctia ovocitara) deoarece atunci se prinde.. deci e bine sa iti iei concediu alea 2 zile, dar nu sa stai in pat, inchisa in casa. Doar sa fii linistita, sa te plimbi putin...
In rest, e important sa te hidratezi bine, sa mananci sanatos, sa nu faci dusuri fierbinti sau bai in cada, sa nu porti haine care sa preseze uterul.
Eu am venit tot timpul la serviciu, pt ca nu am un job stresant si nici efort fizic nu fac... si ma ajuta mult pt psihic sa am mintea ocupata, ca altfel o iau razna asteptand, gandindu-ma doar la asta. smile
DAR..daca ai un job greu/stresant, care te solicita mult fizic si/sau psihic, e mai bine sa iti iei concediu.
Am o prietena asistenta medicala intr-un spital de urgente, ea si-a luat concediu de odihna pana la test, iar dupa testul pozitiv a intrat in concediu de risc maternal toata sarcina. Nu putea sa riste, sa mearga zilnic in spital cu toti bolnavii, plus ca facea efot mare..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2016-03-01 11:59:28)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1753 2016-03-01 12:08:10

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Multumesc mult pt sfaturi...o sa tin cont de ele...macar o saptamana sa stau acasa...si pe urma ma pot duce la munca...nu am un job stresant...stau mai mult la birou...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2016-03-01 12:15:36

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Nici eu nu am stat acasa, am facut procedura vineri si luni m-am dus la serviciu. Si era un loc de munca nou. N-as fi putut sta acasa, ma plictiseam, imi statea mintea doar la asta, desi eu am plecat din start cu fff putine sperante.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1755 2016-03-02 10:34:48

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Multumesc Angel,sper si eu din tot sufletul sa se fi inselat primul medic .Sper sa fie bine !

O zi usoara sa aveti dragutelor smile


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#1756 2016-03-02 11:19:26

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Fetelor, sa aveti o primavara minunata, plina de impliniri si bucurii si vesti bune!!! Sa dea Domnul sa ne indeplinim toare dorintele si de craciun sa iasa spiridusii. hjarta

Eu sunt bine, dar ocupata. Luna asta s-au format 2 foliculi dar nu s-au dezvoltat. Am fost la control in Z10 si Z14 si nimic. De acum zice dr (nu e dr meu, ci ce care il inlocuieste cat e al meu in concediu)sa iau Duphaston 10 zile ca sa vina cm si sa fie CM de 28 zile. I-am spus ca daca iau 10 zile si imi vine dupa 6 zile, e mai multe de 28 de zile, dar nu m-a bagat in seama. O sa iau Duphaston doar 5 zile, incepand de maine. big_smile (mie oricum imi vine cm si de la 2 patile de Duphaston, n-am nevoie de 20).

Maca am luat si eu si mai iau din cand in cand. Eu iau pudra. Se poate bea cu apa, lapte cu cacao, suc, cafea, shake-uri. Eu o pun in shake sau in sucul de fructe de dimineata, sau in iaurt cu fructe uscare si cacao.

Partea buna ca nu s-a format ovul luna asta e ca... am facut infectie urinara si am luat antibiotic. Acum sunt ok.
Astept cm si o luam de la capat.

In Weekend a fost plecati pe coclauri cu ceva treaba, dar am profitat si ne-am oprit in Sovata sa vedem statiunea si am fost si la Salina Praid.
Sunt multe tratamente care se pot face la Sovata, inclusiv pt inferilitate. Daca nu o a reusim cu tratamentul de stimulare cu pastile o sa megem la Sovata vreo 10-15 zile. Si abia apoi m-as apuca de tratamentul cu injectii.

Mult succes!
Va pup pe toate

Offline

 

#1757 2016-03-02 14:31:29

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Multumim pentru urari papillion ,sa dea Dumnezeu bucurii la toata lumea !

Bine ca ai scapat de infectie si esti bine acum.

Am auzit si eu de Sovata.Chiar imi povestise o prietena de o cunostinta de-a ei care a ramas insarcinata dupa tratamentele facute acolo ,ea incercand de 7 ani sa aiba bebe fara succes.
Si eu ma gandeam sa fac niste tratamente acolo,dar in vara cand mi-as lua concediu deoarece la mine e mai greu cu liberele pt ca nu are cine sa ramana in locul meu la birou.

Maca nu am luat.Am niste pudra de grau parca,am luat-o pt mineralizare .M-am gandit ca poate face bine si la anemia din dotare.Dar nu cred ca mi-am facut mai mult de 3 ori pana acum big_smile
In schimb mi-am luat storcator de legume & fructe si-mi mai fac suc de sfecla rosie cu morcov,dar nu in fiecare zi. smile


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#1758 2016-03-02 15:41:00

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

La mine Maca nu a avut efect. Am in schimb o cunostinta la care i-a venit menstriuatia de la ea. (nu ii venea ca era prea slaba).

Suc de fructe si legume beau si eu aproape in fiecare zi si imi face tare bine. Am tinut si o cura de detoxifiere yimp de o saptamana doar cu sucuri. Tare bine mi-a facut. As vrea sa mai tin, dar ma hotarasc cam greu. Daca ma apuc, tine si nevastul cu mine dieta de detox.
Sucurile le poti varia: sfacla, portocale, apio (tulpina de telina), morcov...orice fructe si legume merg....

Si la noi e greu cu liberele. Daca e sa mergem pt tratament (trebuie sa mearga ambii parteneri), o sa lucram de acolo, ca nu are cine sa ne inlocuiasca.

puss

Offline

 

#1759 2016-03-02 17:25:51

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Nu stiam ca trebuie sa mearga ambii parteneri smile .Am mai aflat ceva folositor.Oricum daca la mine e greu cu liberele, la al meu e aproape imposibil big_smile Dar vedem noi smile

kram

Missy ,ce mai faci?


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#1760 2016-03-02 20:55:11

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Treaba Marinna, am multa treaba zilele astea, sunt și obosita dar ?mi revin eu, trebuie. Din păcate și fericire am un an aglomerat, dar cred eu, va fi și plin de satisfacții. pupici și noapte buna!  cascat


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1761 2016-03-02 21:53:45

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Marrina, am o prietena care e din Sovata. Mama si matusa ei lucreaza la baza de tratament. Au spus ca daca merg trebuie sa merg cu sotul. Eu sper sa nu fie nevoie de tratament si sa mergem acolo candva doar ca relaxare.
Pupici

Offline

 

#1762 2016-03-03 06:54:30

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

coffestudiu  coffestudiu Multa cafea și voie buna fete... miroase a weekend  happy


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1763 2016-03-03 09:59:21

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata fete dragi! O zi frumoasa si usoara sa aveti! puss

Offline

 

#1764 2016-03-03 11:54:09

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Spor la trebusoare Missy puss

Si eu iti doresc din tot sufletul sa ajungi la Sovata numai pt relaxare Papillion puss

O zi frumoasa in continuare sa aveti dragutelor !


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#1765 2016-03-04 10:16:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Neata fete,

am fost azi dimineata la dat sange pt beta. Dupa amiaza voi primi rezultatul. Sunt in ziua 11 de la ET, adica ziua 14 DPO.
Nu am niciun simptom... data trecuta cand am reusit aveam sanii foarte sensibili..
Vom vedea, asta e acum..

va pup, o zi frumoasa va doresc!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1766 2016-03-04 10:47:48

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

Cris, Doamne ajuta!

Fete, o zi buna si un week-end cu soare!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1767 2016-03-04 11:41:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-98

buna ziua

cris goodluck  par eu de f data m am dus cu sangele in chiloti la beta.macar tu poti spera.Doamne ajuta!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.