homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36-60


#1122 2015-05-27 09:58:45

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

buna fetelor,

nu pot sa cred ce am citit, m-am abtinut cu greu aseara sa nu zic nimic, dar sincer si acum nu imi vine a crede
Deno tu stii ce complicatii poate da varicela, stii la ce ii expui?
Varsatul de vant este o boala usoara, dar poate da complicatii serioase cum ar fi pneumonie, encefalita, infectii bacteriene ale pielii.

ca sa nu mai zic ca cu buna stiinta transmiti virusul si altor copii, care poate nu au vaccinul facut si sunt mai sensibili si pentru ei contactarea virusului poate da nastere multor complicatii

in fine , am zis ce aveam de zis


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#1123 2015-05-27 10:06:33

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

si eu m-am abtinut dar zic la fel ca ginuta... in primul rand pentru ei si in al doilea rand pentru altii.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1124 2015-05-27 10:22:39

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

La asta nu m-am gandit.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1125 2015-05-27 10:46:48

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

fetelor, voi aveti dreptate -ginutza , cmim, -dar puneti-va si in locul lui Deno...nu ca ii tin sau nu partea...dar , doar puneti-va...bagi o tona de banii intr-un concediu si stai in camera de hotel, da s-a intamplat faza asta, dar starea lor e ok, pai daca aveau febra si erau apatici si moi, credeti ca iesea cu ei afara....toate stim ca pot da complicatii si poti transmite la alti copii, dar speram in sinea noastra sa nu faca.....nu stiu e greu, nu tin partea nimanui, doar va rog sa va puneti in locul ei.atat....sper sa nu creeam iar polemici big_smile ...

si eu am dus-*o pe A.la gradi, dr mi-a zis ca nu-i problema, nu e de tinut in casa.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1126 2015-05-27 10:50:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Neata!

Ginuta, Cmin pai si voi ce ati face? Ati sta cu ei in casa in concediu? nustiu
Eu chiar nu stiu cum as fi procedat. Noi am vrut sa mergem cu N la bunicii mei cand avea varicela, iar doc a zis ca e ok, putem merge, dar sa ne interesam intai daca bunicii au avut varicela. Ca N va trece relativ usor peste ea, dar citez "Daca face vreun mos sau vreo baba varicela... e alta poveste".

Se poate complica daca iau vreun alt virus peste varicela, daca isi rup bubitele etc.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1127 2015-05-27 10:57:44

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

nu te supara pe mine adina, dar este foarte grav ce spui
adica  cu alte cuvinte, hai sa impartim la toata lumea virusi , cu buna stiinta, ca deh
chiar daca starea lor este buna acum, sistemul lor imunitar este praf si pot lua orice virus
tu stii cat de greu suporta un adult varicela ? iti zic eu , sotul meu a avut niste dureri de cap ingrozitoare, voma , a zacut aproape o saptamana, stii ca la adulti se face o forma mai grava ?

cum ar fi daca dupa ce s-a plimbat cu ei peste tot sa afle ca s-a declansat epidemie si poate sunt oameni in varsta care nu au avut, este fatal pentru ei, ca sa nu mai vb de un copil de cateva luni
si ai mei au avut stare extraordinar de buna, dar asta nu ma indreptatea cu nimic sa ii scot din casa, il puteam duce linistita la gradi ca a avut fix 3 bune, nici nu iti dadeai seama ca are varicela

nici mie nu mi-ar conveni sa bag bani in concediu si sa-l ratez, dar sanatatea copiilor mei este mai presus de orice ban , plus moralitatea si respectul fata de alti oameni

si eu am patit-o anul trecut, cand au facut amandoi alergie in concediu, varsaturi si diaree , am fost la spital si m-am intors acasa, am preferat sa ii aduc inapoi in mediul lor unde se simt ei bine si ratez concediul


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1128 2015-05-27 11:03:36

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

E usor sa zici ce ai face sau nu ai face pina nu esti in situatie.
De cele mai multe ori chestiile pe care am zis ca nu le voi face niciodata, viata mi-a aratat ca nu e chiar asa totul "alb sau negru".
Boala e contagioasa deja inainte de eruptie.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1129 2015-05-27 11:06:24

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Neata .

Eu daca as avea copilul bolnav in concediu as sta in camera . As scurta concediul , as vedea daca pot recupera din bani si asta e . Mail ales intr-o tara straina nu l-as expune unor complicatii care ar putea da nastere nevoii de asistenta medicala. Iar daca ar fi contagios cu siguranta nu l-as plimba pe afara ..Cunosc pe cineva care a facut intrerupere de sarcina la 6 luni pentru a luat varicela.

Asta asa, ca parere.


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1130 2015-05-27 11:06:53

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

asta asa este timea, dar nu stia sigur ca aveau
dar acum stie si o face cu buna stiinta, ceea ce pentru mine este strigator la cer si inacceptabil
eu am patit-o in Ro si am renuntat si asa voi face mereu
plus ca in Spania nu sunt autoritatile ca la noi


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1131 2015-05-27 11:08:49

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

neata mamici


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1132 2015-05-27 11:16:29

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

ginutza si eu am patit-o in concediu, chiar de 2 ori si la fel ca tine am facut m-am intors acasa cu ea, desi mai aveam cateva zile,unde si-a revenit imediat, dar Deno e in alta tara, noi eram aici la noi, in 3h am fost acasa.

am scris mai sus, nu ii tin partea, totul e pana esti pus exact in situatia respectiva, ca noi am avut totusi o portita de iesire.

da, stiu ca la persoane adulte poate da complicatii, eu una nu am facut .

timean exact ca tine -nu aveam copii vedema diverse chestii si ziceam in gandul meu,, eu nu o sa fac asa cu copilul meu,,  si am ajuns sa fac exact aceelasi lucru-pana nu esti pus in fata faptului implinit nu poti decat sa-ti dai cu parerea.daca ati stii ce discutii avem noi la firma, cu colegii mei, in timpul mesei , ei neavand copii dar dandu-si cu parerea ca nu e bine ce fac eu, etc, si le repet lucru de mai sus...acum au inceput sa-si dea seama si nu mai sunt chiar ca la inceput big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1133 2015-05-27 11:29:56

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Da... cunosc si eu smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1134 2015-05-27 11:37:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Si eu.  rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1135 2015-05-27 11:39:44

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Cred ca toate am trecut prin "ce-am zis ca fac si ce-am facut" ... si eu mai uit urat la cei care vin cu sfaturi si bune intentii desi nu stiu cu ce se mananca mamiceala... (eu una nu mai dat nicun sfat nimanui..sa faca fiecare ce o vrea ca mai toti imi intorc vorba...)

eu m-am intors cu el bolnav, cu febra de la munte si m-am oprit la gr alexandrescu.. avea faringita provocata de un streptococ.


Acum deno face cum considera ca sunt copii ei. Noi ne-am dat cu parerea


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1136 2015-05-27 12:56:09

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

neata
deno, recuperare rapida.
eu sunt de acord cu adina. ganditi-va ca daca erati in Ro si mergeati cu el la medic sa il vada. acolo nu dadea la alti copii care erau pe hol si asteptau? sau pe drumul de la masina la cabinet? iar cei care nu au vaccin, nu au pt ca cred cu tarie in sistemul imunitar care face fata la boala. oricum boala are perioada de incubatie, din x zi nu se mai transmite, desi bube;e raman.

sanatate inca o data


2 ani +

Offline

 

#1137 2015-05-27 13:27:52

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

adelina , una este sa te duci cu el la doctor pt consultatie , ca nu stii daca are si alta este sa te plimbi cu el prin tot orasul stiind ca are,

eu am chemat doctora la masina sa se uite la ei si sa imi confirme daca au varicela, sau anunta unul dintre parinti si copilul este dusa intr-o sala separata, asa au procedat la urgenta

ma repet, una este sa imprastii virusul ca nu stii sigur ca ai, atunci cand te duci la doc de ex si alta este sa te plimbi cu buna stiinta si sa-l imparti cu totii ce ii intalnesti

apropo de vaccin, Clara nu le are facute ca a facut reactie la cel de 2 luni si nu le-am facut pe restul la recomndarea doctorului, nu ca ar avea ea sistemul imunitar super , iar orice boala ar trebui sa stii ca iti slabeste sistemul imunitar, mai ales o boala de genul asta

eu am zis ce am avut de zis si mai departe ma abtin


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1138 2015-05-27 13:58:03

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

varicela e contagioasa de cu una doua zile inainte pana cand ultima buba s-a uscat .
pe vremea noastra (anii 80-90 ca date de nastere ) nu se facea vaccin contra varicelei iar acum vaccinul nu este in lista obligatorie . deci argumentul asta s-a dus.

ca si principiu, nu atac la persoana : dreptul meu de a ma distra nu poate fi deasupra dreptului celuilalt de a fi sanatos .
si da, eu ma tin cat pot de principiile despre care vorbesc. Asa vreau sa creasca copilul meu, nu cu "lasa mama, noi sa fim .. etc". Si vreau sa nu accepte abateri de la reguli esentiale de conduita si vreau sa le sanctioneze.

si gata si eu cu comentariile pe subiect pentru ca ma enervez si pentru ca nu inteleg, sincer, cum poate sa te doara la basca de vecinul ... sau poate asa, sa-i dai si lui nitel ???


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1139 2015-05-27 14:02:47

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

GeoGeo a scris:

varicela e contagioasa de cu una doua zile inainte pana cand ultima buba s-a uscat .
pe vremea noastra (anii 80-90 ca date de nastere ) nu se facea vaccin contra varicelei iar acum vaccinul nu este in lista obligatorie . deci argumentul asta s-a dus.

ca si principiu, nu atac la persoana : dreptul meu de a ma distra nu poate fi deasupra dreptului celuilalt de a fi sanatos .
si da, eu ma tin cat pot de principiile despre care vorbesc. Asa vreau sa creasca copilul meu, nu cu "lasa mama, noi sa fim .. etc". Si vreau sa nu accepte abateri de la reguli esentiale de conduita si vreau sa le sanctioneze.

si gata si eu cu comentariile pe subiect pentru ca ma enervez si pentru ca nu inteleg, sincer, cum poate sa te doara la basca de vecinul ... sau poate asa, sa-i dai si lui nitel ???

ai un like de la mine big_smile


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1140 2015-05-27 14:20:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Aoleu, nu mă bag ?n discuții,  ziceti-va  ofurile liniștite.

Dr de aici l-au dat voie sa iasă afară smile și pediatra noastră din tara la fel I-a spus nepoatei de la care au luat ei varicela sa iasă cu ea afară. Ei au luat varicela de la ea dinainte de a avea bubite.

At?t zic, ?n rest, mi se pare jignitor sa spuneți ca pun distracția mai presus de sănătatea copiilor mei sau a altora.
?ncă nici doctorii nu se pronunța ca au sau nu varicela, Pt ca erupția este f atipica pt varicela, dar pt asta ar trebui sa ?i ?nchid intre 4 pereți sau sa dau vreo 700 de euro ca sa ?i duc acasă și sa ratam concediul pe care am dat o groaza de bani ca POATE au varicela. Mda..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.