homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcină și/sau BTS !


#1 2015-04-17 23:00:02

Sheyla
Membru
Inregistrat: 2015-04-17
Mesaje: 4

Sarcină și/sau BTS !

Am nevoie de ajutor și vă rog să nu r?deți de mine,știu că am făcut cea mai mare prostie din viața mea pe care știu foarte sigur că nu o să o mai repet niciodată,altfel o să mor de nervi.Povestea mea este următoarea:

?nainte de data de 26 Martie c?nd am avut primul meu contact sexual neprotejat (virgină fiind) ?nainte de această dată am tot avut probleme cu scurgeri menstruale prelungite,adică după ce mi se termina ciclul ?ncă mai aveam s?ngerări care se prelungeau mult timp,pentru aceste s?ngerări am luat Progesteron timp de 10 zile a c?te două pastile pe zi,după ce am terminat cu pastilele mi-a venit menstruația,după ce mi s-a terminat menstruația dereglarea iar a revenit așadar ?n data de 26 Martie c?nd am avut primul contact sexual neprotejat ?ncă aveam acele s?ngerări.M-am culcat cu un tip pe care-l cunoașteam de ceva timp,el mă știa pe mine de mai mult timp,?nainte să facem dragoste el mi-a zis că nu se mai culcase cu nimeni de vreo 2 ani (dar bine?nțeles nu-l pot crede chiar pe cuv?nt deși tot ce-mi povestise și-mi zise p?nă și după acel moment a fost adevărat,adică nu mă mințise),și așadar ?n data de 26 Martie am făcut-o fără prezervativ,contacul sexual vaginal nu a durat mai mult de c?teva minute cred că sub 2 minute deoarece m-a duru groaznic,apoi am continuat anal și s-a terminat ?nafară.După acel contact scurgerile mele menstruale anormale au continuat p?nă ?n data de 3 Aprilie c?nd mi-a venit menstruația (mi-am dat seama că era menstruația deoarece concentrația de s?nge era mult mai mare dec?t ?n acele zile c?nd am avut scurgerile),?n data de 5 Aprilie am făcut cu el sex anal (doar sex anal) eram ?n a 3-a zi de menstruație,menstruația mea m-a ținut cam p?nă ?n data de 6 Aprilie,apoi după 6 Aprilie iar mi-au apărut s?ngerările peste ciclu care au continuat p?nă ?n data de 8 Aprilie c?nd am luat iar Progesteron.Știu că Progesteronul ?nafara sarcinii inhibă ovulația așadar ?n data de 9 Aprilie am făcut iar sex cu el de data asta și vaginal și anal. Primul număr a fost vaginal dar nu s-a terminat ?năuntru a scos-o rapid c?nd a simțit că-i vine apoi s-a terminat ?nafară și s-a dus la baie și a făcut pipi,apoi al doilea număr s-a petrecut DOAR anal și s-a terminat ?nafară și nu am mai făcut nimic p?nă ?n data de 10 Aprilie seara,adică de la aceea partidă de sex trecuseră mai bine de 24 de ore + că pe ziuă urinase de mai multe ori.?n data de 10 Aprilie sexul s-a petrecut mai mult vaginal și foarte puțin anal ?n aceea seară nu s-a terminat deloc.

Acuma eu am c?teva ?ntrebări care sunt:

1.După cele povestite cam ce șanse am să răm?n ?nsărcinată?Țin?nd cont că tot ce a intrat ?năuntru-l meu să fie acel lichid de lubrifiere care POATE conține spermatozoizi doar dacă o ejaculare recentă a avut loc .. ?Mai ales că actele noastre sexuale au avut o așa mare depărtare + că el urinase pe timpul zilei de mai multe ori + alți factori și mai ales că luam Progesteron (sau ăsta nu mă protejează deloc?Deși unii zic că este o mini-pilulă dacă e luat zilnic,eu l-am luat din data de 8 Aprilie p?nă astăzi,azi am terminat pastilele acuma ar trebui să aștept ciclul)

2.Cam la c?t timp se observă semne că ai o boală cu transmitere sexuală?De la primul nostru contact sexual au trecut aproape 3 săptăm?ni,momentan nu am niciun simptom nimic,ba chiar sunt ca fel ca ?n alte zile,mă simt bine,m?n?nc ok,nu simt nimic din simptomele care deobicei apar c?nd iei c?te un BTS.Faza este că nici el nu părea să aibă vreun simptom de vreo boală sau ceva,totul funcționa corect și perfect ?n timpul actului sexual,doar că nah .. niciodată nu știi.

Știu foarte bine că am dat-o ?n bară pe o parte nici nu pot merge la ginecolog ne?nsoțită de mama nu din cauză că sunt minoră ci din cauza unor probleme de sănătate,deci ea mă ?nsoțește cam peste tot .. (aproape) și mi-e rușine să-i zic că mi-am ?nceput viața sexuală să ?ncep să-i explic și chestii,ea este puțin mai ... ?nvechită să zic așa și mi-este foarte,foarte teamă.Și știu foarte bine că de azi ?nainte nu o să o mai dau ?n bară deși am dat-o de at?tea ori cu el deja,oricum ne-am despărțit cur?nd așa că pentru o perioadă foarte mare de timp nu o să mai fiu activă sexual și dacă scap din nebunia așa mă jur că o să mă protejez cu 15 milioane de metode așa că vă rog,un sfat o ?ncurajare sunt bine-venite ..
Mulțumesc frumos .

Offline

 



#2 2015-04-17 23:33:02

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sarcină și/sau BTS !

pai,mai,fetito,s-o luam asa-

1.poti avea nspe BTS uri si sa nu se manifeste inca.cum adica ai facut sex cu unu pe care-l stiai?adica putea fi si unu de la televizor,nu?adica nu aveai o relatie,ci doar faceai sex cu unu oarecare...neprotejat?...hmmm....

2.a fi gravida e cel mai putin important acum...HIV si BTS sunt in prim plan.nu se vad bolile dupa fata barbatului/femeii sau daca i se scoala sau nu...

3.daca esti minora,e grav..sex anal...mmmmm,destul de timpuriu si totusi atat de neinformata...ce probleme oare o fac pe mama ta sa te insoteasca?ce invechita e saraca!  forgetit

4.progesteronul nu e contraceptiv,nu protejeaza,nu te mai lua de ce zic unii..

5.ia si informeaza-te,fetita draga,ca acu te pomenesti cu vreo boala mai nasoala ca sarcina!si fa testul pt HIV,gonoree,sifilis,parerea mea!..

6.sper sa fii sanatoasa si sa te protejezi in viitor!

P.S. 7.pt HIV trebuie sa treaca3 luni pt ca testu sa fi concludent.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#3 2015-04-17 23:51:30

Sheyla
Membru
Inregistrat: 2015-04-17
Mesaje: 4

Re: Sarcină și/sau BTS !

sonia30 a scris:

pai,mai,fetito,s-o luam asa-

1.poti avea nspe BTS uri si sa nu se manifeste inca.cum adica ai facut sex cu unu pe care-l stiai?adica putea fi si unu de la televizor,nu?adica nu aveai o relatie,ci doar faceai sex cu unu oarecare...neprotejat?...hmmm....

2.a fi gravida e cel mai putin important acum...HIV si BTS sunt in prim plan.nu se vad bolile dupa fata barbatului/femeii sau daca i se scoala sau nu...

3.daca esti minora,e grav..sex anal...mmmmm,destul de timpuriu si totusi atat de neinformata...ce probleme oare o fac pe mama ta sa te insoteasca?ce invechita e saraca!  forgetit

4.progesteronul nu e contraceptiv,nu protejeaza,nu te mai lua de ce zic unii..

5.ia si informeaza-te,fetita draga,ca acu te pomenesti cu vreo boala mai nasoala ca sarcina!si fa testul pt HIV,gonoree,sifilis,parerea mea!..

6.sper sa fii sanatoasa si sa te protejezi in viitor!

P.S. 7.pt HIV trebuie sa treaca3 luni pt ca testu sa fi concludent.

1.Am avut o relație cu el,nu a fost sex cu un necunoscut,doar că el pe mine mă știa de mai multă vreme,eu l-am observat mai de cur?nd să zic așa,apoi am ajuns să fim ?mpreună și fiind ?ntr-o relație am zis să mergem la departe.

3.Nu sunt minoră. Am 21 de ani deja,problemele mele de sănătate o fac să mă ?nsoțească deoarece nu pot merge singură . Nu e ??nvechită,?nvechită? doar că sunt sigură că și-ar ieși din minți dacă i-aș povesti.

5.Cam la ce timp ar trebui făcute acele teste pentru Gonoree,Sifilis și alte BTS-uri se fac analize de s?nge sau trebuie ceva mai complex?

6.Sper și eu să scap cu bine și știu foarte sigur că pe viitor nu o să mai fac aceiași prostie.

Offline

 

#4 2015-04-18 10:17:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sarcină și/sau BTS !

Sheyla, cel mai indicat cred ca ar fi sa mergi sa discuti cu un medic ginecolog. Sunt sigura ca vei reusi sa mergi si neinsotita de mama ta smile
Niste culturi ,examen din secretie vaginala si analiza pentru chlamydia poti face deja. Pentru hepatite, hiv, sifilis trebuie sa astepti cateva luni, nu stiu exact sa-ti spun cat la fiecare dar medicul sigur te va putea indruma.
Nu stiu la ce te referi prin complex; unele analize se fac din secretie vaginala/ col, altele din sange. Sunt analize destul de banale.
Sanse de sarcina nu cred ca sunt.

Offline

 

#5 2015-04-18 10:18:59

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sarcină și/sau BTS !

uite un articol despre BTS uri si sida

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-t … -sida_1101

le poti face din sange.pt secretie din vagin.

citeste-l bine!unde nu intelegi,poti intreba aici.dar cel mai bine,mergi la un medic ginecolog.

totusi,am o curiozitate,nu vreau sa fiu rea,nu poti merge,da faci sex anal?

multa sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-04-18 12:47:58

Sheyla
Membru
Inregistrat: 2015-04-17
Mesaje: 4

Re: Sarcină și/sau BTS !

sonia30 a scris:

uite un articol despre BTS uri si sida

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-t … -sida_1101

le poti face din sange.pt secretie din vagin.

citeste-l bine!unde nu intelegi,poti intreba aici.dar cel mai bine,mergi la un medic ginecolog.

totusi,am o curiozitate,nu vreau sa fiu rea,nu poti merge,da faci sex anal?

multa sanatate!

Multumesc penteu link. Nu vad legatura dintre sex anal si mers,cu tipul m-am vazut mai mult la mine adica l-a cunoascut toata lumea nu a fost chiar un neica-n lume.. ai nu inteleg de ce trebuie sa fii asa rautacioasa sincer,am cerut niste sfaturi stiu foarte bine ca am gresit si ca am dat-o in bara si stiu foarte bine ca nu voi mai repeta prostia. Oricum ar fi cand merg la ginecolog tot o sa se afle deoarece eu momentan nu lucru si ghici cine trebuie sa plateasca pentru analize? Exact.
Multumesc de ajutor si de sfaturi si de link... o sa mai las putin topicul deschis apoi il inchid.

Offline

 

#7 2015-04-18 15:52:43

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Sarcină și/sau BTS !

exista o maaare legatura si nu sunt deloc rea...doar ma intrebam...

nu poti inchide topicul,doar moderatorii pot.

intelepciune iti doresc!si sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#8 2015-04-18 17:46:45

Sheyla
Membru
Inregistrat: 2015-04-17
Mesaje: 4

Re: Sarcină și/sau BTS !

sonia30 a scris:

exista o maaare legatura si nu sunt deloc rea...doar ma intrebam...

nu poti inchide topicul,doar moderatorii pot.

intepeciune iti doresc!si sanatate!

Nu exista nicio legatura. Imi pot folosi picioarele doar ca pe teren "nou" nu am suficienta stabilitate si am nevoie de insotire... Multumita? Se poate inchide topicul. Multumesc pentru sfaturi amandurora si multumesc pentru urari. smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.