homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre sifilis


#1 2015-04-20 16:10:12

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

despre sifilis

Buna ziua, azi am aflat ca trebuie sa fac cateva analize ptr servici. Din cate am inteles se va face si analiza pentru sifilis.
Eh "paronoia" mea s-a declansat daca pot zice asa  wow .
Acum aproximativ 10 ani am avut pe picior aproape de zona inghinala un fel de ulceratie a pielii(1,5cm aprox, din cate imi amintesc) care a disparut dupa aproape 2 saptamani, dupa ce a disparut cea din zona inghinala (spre picior) a mai aparut inca una pe dosul palmei, ulceratiile erau nedureroase Acum, dupa atatia ani ma gandesc sa fie sifilis, atunci eram mai copila si tare necoapta iar acum, dupa ce am cautat imagini pe internet, ma gandesc sa nu fie sifilis.  De atunci am mai facut ceva analize pentru inscrierea la facultate, etc, dar nu cele cerute la anagajare.Testele hiv si de hepatita le fac gratuit de cativa ani,  anual sau chiar bianual la centrele anti-sida, dar la sifilis nu stiu de ce nu m-am gandit pana acum.
Sa formam cateva ipoteze:1) sa ziceam ca ulcereatiile erau semne ale sifisului, daca am facut de ceva ori tratamente cu antibiotice (cioprinol/ amoxacilina) pentru otita, este posibil ca antibioticul sa fi luptat si impotriva sifilisului?
2) sa ziceam ca am sifilis, am voie sa lucrez?

P.S : daca am helycobacter ( pe care nu reusesc sa il tratez cu nici o schema ) pot lucra cu produse alimentare?

Ultima oara a fost editat de ioana aziza (2015-04-20 16:15:59)

Offline

 



#2 2015-04-20 16:44:14

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: despre sifilis

sifilisul nu trece de la sine şi nu cu orice fel de antibiotic. şi se tot agraveaza. nu cred ca ai.


pc  lyssna

Offline

 

#3 2015-05-09 12:54:30

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: despre sifilis

update: analizele au iesit bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.