homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Escapelle in perioada ovulatiei


#1 2015-04-20 17:28:38

alisuka23
New member
Inregistrat: 2015-04-20
Mesaje: 6

Escapelle in perioada ovulatiei

Buna ziua! Pe data de 16 am avut un contact sexual la care s-a rupt prezervativul. El nu isi aminteste daca a iesit la timp sau a ejaculat in mine, asadar pentru siguranta am hotarat sa iau Escapelle (dupa 8 ore). Ceea ce ma ingrijoreaza este ca probabil eram in ziua ovulatiei, eu avand un ciclu de 30 de zile aproximativ, iar ultima menstra a fost pe data de 1. Am citit pe prospect eficacitatea pastilei ca fiind de 85%. Conteaza mult daca erai in perioada fertila sau doar dupa cat timp o iei? Eu stiu ca spermatozoizii calatoresc mult mai repede spre ovul din cauza mucusului cervical, iar asta ma sperie, gandindu-ma ca in acele 8 ore ovulul ar putea fi fecundat deja. Ce credeti, sunt sanse sa fiu insarcinata? Imi e groaza cand ma gandesc ca mai am de asteptat 2 saptamani pana se presupune ca imi vine menstruatia!! cesafac  grater

Offline

 



#2 2015-04-20 17:38:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle in perioada ovulatiei

e mai eficienta pastila daca nu se produsese deja ovulatia, asta e singura diferenta si evident e bine sa fie luata cat mai repede dupa contact, la 8h e foarte bine

Offline

 

#3 2015-04-20 17:55:14

alisuka23
New member
Inregistrat: 2015-04-20
Mesaje: 6

Re: Escapelle in perioada ovulatiei

Este posibil ca pastila sa provoace balonare si dureri de spate ca efecte adverse? De 3 zile ma simt foarte ciudat, urinez si des, si ma gandesc ca e de acolo. Sau primele simptome de sarcina pot aparea asa devreme?

Offline

 

#4 2015-04-20 18:02:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle in perioada ovulatiei

daca si urinezi des sa nu fie o cistita mai degraba

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.