homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Trichomonas & Candida


#1 2015-05-22 09:23:00

AndreeaMS
Membru
Inregistrat: 2015-05-22
Mesaje: 2

Trichomonas & Candida

Buna ziua. Am 25 de ani, dupa ce m-am zbatut cu simptome de usturimi ocazionale la urinare, schimbarea secretiei normale in una abundenta si alb-galbuie elastica oarecum urat mirositoare si senzatie permanenta de arsura in timpul contactului sexual (la o luna dupa incetarea lui tot am simtit usturimi vaginale), am ajuns la doctor si dupa un test Babes Papanicolau am obtinut diagnosticul de tricomoniaza si candidoza. Rezultatele aratau asa:

Cel. epiteliale pavimentoase superficiale/intermediare: foarte frecvente, dispozitie mari;
Cel. epiteliale pavimentoase parabazale, bazale: foarte frecvente, dispozitie mici;
Cel. epiteliale cilindrice (endocervicale): foarte frecvente, dispozitie mari;
Polinucleare neutrofile: frecvente
Histiomacrofage: frecvente
Flora microbiana: frecventa, bacili, extracelulara
Candida albicans: frecventa
Trichomonas vaginalis: frecventi
TBS: normal

Mi s-a dat Tinidazol doza unica 2g si ovule Macmiror timp de 12 zile, precum si spalaturi cu irigatorul cu ceai de musetel si galbenele inainte de administrarea ovulului (am facut spalaturile, cu toate ca am citit ca nu sunt recomandate si ar trebui evitate, dar medicul a insistat). La 24h dupa ce am luat Tinidazol, am simtit o reducere a intensitatii simptomelor, apoi 2 zile au stagnat, revenind apoi in plina forta. Mentionez ca de cand am simtit ca ceva nu e in regula, nu am mai avut contact sexual. Partenerul a primit si el tinidazol doza unica 2g, el are sporadic simptome de disconfort la urinare si ejaculare, dar f rar, nici lui nu i-a trecut. Deoarece nu am putut discuta prea multe cu medicul acesta si nu a dorit sa poarte nicio discutie legata de tratament, diagnostic etc, am decis sa consult alt medic.

Am fost la alt medic si am primit alta schema de tratament: Augmentin 1g de 2x/zi timp de 7 zile, Atrican 2/zi timp de 4 zile, Fluconazol 150mg 2 cu 4 zile pauza intre ele, Lomexin crema, Polygynax ovule 12 zile, spalaturi externe cu ceai de galbenele/apa cu bicarbonat (mi-a spus sa nu mai fac niciodata spalaturi interne), partenerul Augmentin, Atrican si Fluconazol la fel ca mine dozele. Mi s-a recomandat mie deoarece menstruatia mi-ar fi intrerupt tratamentul sa incep cu Augmentin si Fluconazol si dupa menstruatie sa iau Atrican si ovulele, ei bine am terminat cu Augmentin si Fluconazol, sunt in ziua a 3-a de Atrican si nu simt nicio imbunatatire,  simptomele sunt la fel ca la-nceputul tratamentului. Intentionez sa il duc pana la capat, dar deja nu mai rezist psihic cu problemele astea constante de luni de zile, plus vizite la medic si tratamente ineficiente si scumpe.

Ce as putea sa fac dupa finalizarea tratamentului acesta, pe langa mersul din nou la medic? Ma gandeam sa merg la Synevo sa fac o cultura secretii vaginale cu antibiograma sa vad de ce rezista la tratament asa de bine, am citit si studii cu persoane care ani de zile s-au chinuit cu parazitul acesta si au scapat cu tratamente extrem de puternice, ma gandesc ca si in cazul meu poate e la fel si am nevoie de o doza mai mare si mai lunga de antibiotic pentru Trichomonas. De candidoza mi-a spus si medicul ca voi scapa f greu din cauza antibioticelor si anticonceptionalelor (iau Logest din decembrie anul trecut ca am dobandit o usoara alergie la latex si nu doresc copii momentan).

Ultima oara a fost editat de AndreeaMS (2015-05-22 09:23:35)

Offline

 



#2 2015-05-22 18:56:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Trichomonas & Candida

E posibil sa se mai schimbe lucrurile pana la sfarsitul tratamentului de 7 zile.
Eu nu stiu sa se faca culturi pentru trichomonas (s-or face dar n-am auzit eu). Pentru candida e foarte bine sa faci culturi cu antifungigrama dar prioritatea este sa scapi de trichomonas apoi poti trata si candida daca nu reusesti sa scapi de ea in acelasi timp.
Stai sa vezi ce se intampla pana dupa ce termini tratamentul; ideal ar fi sa nu mai aveti contacte sexuale fara prezervativ ( am citit de alergie ...) pana nu ies bine analizele (la amandoi de preferat), ca sa nu pasati lighioanele de la unul la altul; unul dintre voi e posibil sa raspunda mai bine la tratament si atunci le-ar lua inapoi de la partener. La 1-2 saptamani dupa terminarea tratamentului poti/puteti repeta analizele, la medic sau direct la  un laborator ( synevo e ok).

Offline

 

#3 2015-06-02 12:50:15

AndreeaMS
Membru
Inregistrat: 2015-05-22
Mesaje: 2

Re: Trichomonas & Candida

Au trecut 10 zile de cand am terminat cu antibioticul pentru Trichomonas (Atrican) si 3 zile de cand am terminat ovulele - simptomele au revenit in plina forta, acum am inceput sa urinez si des si incomplet si iar sunt cu moralul la pamant. Sper sa inteleaga doctorul ca am nevoie de mai mult de un tratament "standard" ca dozaj/duratie. sad Incepusem sa simt niste schimbari abia in a 4-a zi si ultima de Atrican, dar s-a intamplat acelasi lucru - nu a fost suficient, s-au inmultit iar parazitii. Ma voi duce saptamana viitoare din nou la doctor pentru analize/tratament, nu pot sa inteleg de ce nu imi trece daca e o infectie banala usor de tratat. Am facut pana si un test HIV si a iesit negativ, ma gandesc la ce e mai rau acum.

Ultima oara a fost editat de AndreeaMS (2015-06-02 12:50:48)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.