homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35 de aproape 2 ani - dureri de ovare


#1 2015-05-31 13:25:52

Flori D
New member
Inregistrat: 2013-07-05
Mesaje: 15

Diane 35 de aproape 2 ani - dureri de ovare

Buna ziua!
Am 20 ani si iau Diane 35 de 2 ani, indicate atat pentru acnee, cat si ca metoda contracepiva. Ma confrunt cu o acnee de tip comedonian care nu a disparut de tot datorita Dianelor. In iulie fac 2 ani de cand iau pilulele, cu o singur pauza de 3 luni in toamna. Problema este ca de cateva luni,dar mai ales in luna trecuta si luna in curs am inceput ca din ziua 10 a ciclului menstrual sa am dureri de ovare, din care 98% din datile cand resimt durerea, aceasta este prezenta in zona ovarului drept, sub forma unor intepaturi de cateva secunde. Durerea dureaza pana la menstruatie. Dupa circa o saptamana, incep aceste dureri.
Ce ar putea ascunde? Ar fi cazul sa renunt la ele? Oricum aveam de gand sa renuntam in septembrie si a pregati terenul pentru un bebe.
Ultimul consult ginecologic, acum o luna, a fost in regula.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
O duminica frmoasa!  par

Ultima oara a fost editat de Flori D (2015-05-31 13:29:16)

Offline

 



#2 2015-06-13 08:53:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Diane 35 de aproape 2 ani - dureri de ovare

In abdomenul inferior e cam inghesuiala. Durerea datorata organelor interne este difuza si nu strict localizata. Cel mai adesea durerile etichetate ca fiind de ovare nu au nici o legatura cu acestea. Cred ca e si cazul tau, mai ales ca spui ca ai fost la ginecolog si nu sunt probleme de sfera genitala. Cred ca e de dorit sa cauti problema in alta parte(aparat digestiv/urinar/apendice/etc)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.