homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginoza bacteriana


#1 2015-06-06 11:18:30

g.laura
Membru
Inregistrat: 2015-06-05
Mesaje: 3

vaginoza bacteriana

Pt doctoressa smile
Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu vaginoza bateriana in urma unui examen citobacteriologic de sv
Epitelii superficiale si intermediare frecvente;
prezente ?clue cells?
Polimorfonucleare ++
Flora Doderlein absenta
Flora cocobacilara gram variabil
Levuri absente
Trichomonas vaginalis absent

La recomandarea medicului ginecolog am urma un tratament cu Metronidazol 250, cate 2 comprimate, dimineata si seara, 7 zile in timpul menstruatiei, iar la finalizarea acesteia 10 zile mi-am administrat ovul Macmiror complex. Dupa finalizarea tratamentului am retat analiza sv si am avut urmatorul rezultat
Epitelii superficiale si intermediare +++
Polimorfonucleare +++
Flora Doderlein absenta
Flora bacteriana mixta prezenta
Levuri absente
Trichomonas vaginalis absent

Mi s-a recomdat tratament cu 2 ovule Lomexin 1000, 2 zile consecutiv, si dupa acest tratament rezultatul examenului sv a fost: Epitelii superficiale si intermediare frecvente;
prezente ?clue cells?
Polimorfonucleare foarte rare
Flora Doderlein absenta
Flora cocobacilara gram variabil
Levuri absente
Trichomonas vaginalis absent

Medicul ginecolog mi-a recondat sa iau timp de 3 luni, in timpul menstruatiei, 4 zile Atrican 250, cate o tableta dimineata si seara si sa folosesc gelul Urinal UltraProtect, iar peste 4 luni sa merg din nou la control

Intrebarea mea este daca acest medicament este indicat in afectiunea mea, intrucat pe prospect am citit ca se foloseste impotriva tricomoniazei, iar analizele meu arata ca nu este prezent Trichomonas vaginal?

P.S. imi cer scuze pt tostul atat de lung, dar sunt disperata deja:(

Ultima oara a fost editat de g.laura (2015-06-06 11:19:29)

Offline

 



#2 2015-06-06 11:20:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: vaginoza bacteriana

mie mi se pare ca acum problema ta e doar absenta florei bune a vaginului - bacilii doderlein si trebuie sa faci un tratament pentru refacerea florei cu ovule cu lactobacili (de exemplu gynophilus)
nu stiu de ce ai primit Lomexin fara sa ai candida si Atrican
mai ai simptome de gardnerella (secretie abundenta, urat mirositoare) ?

Offline

 

#3 2015-06-06 11:26:27

g.laura
Membru
Inregistrat: 2015-06-05
Mesaje: 3

Re: vaginoza bacteriana

Nu am avut secretie urat mirositoare nici inainte de primul tratament, doar mancarimi, care la cateva zile dupa tratamentul cu Lomexin s-au intensificat, iar apoi au incetat. Medicul ginecolog mi-a spus ca prima data trebuie sa scap de infectie si apoi sa urmez un tratament pt refacerea florei.

Offline

 

#4 2015-06-06 11:31:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: vaginoza bacteriana

nu stiu ce alt tratament ai putea face in afara de metronidazol, dar eu cred ca oricum ar trebui sa refaci flora
daca nici nu ai simptome eu as incerca o cura mai lunga de ovule cu lactobacili si vezi ce se intampla apoi

Offline

 

#5 2015-06-06 11:56:03

g.laura
Membru
Inregistrat: 2015-06-05
Mesaje: 3

Re: vaginoza bacteriana

Cum ar trebui sa iau metronidazolul?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.