homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HELP! Efecte grave AC!


#1 2015-06-16 17:00:07

Flavia001
New member
Inregistrat: 2015-06-16
Mesaje: 9

HELP! Efecte grave AC!

Buna tuturor! In primul rand, scuze daca am postat unde nu trebuia. Am nevoie de o parere, de niste sfaturi pentru ca sunt cam panicata si nu stiu ce sa fac. Am luat pana acum 3 saptamani AC timp de 8 ani, sub supravegherea medicului endocrinolog deoarece aveam ovare polichistice si acnee. M-am simtit bine de la ele..si tenul s-a imbunatatit vizibil, chisturile de pe ovare s-au micsorat. Devenisem dependenta de ele pt ca atunci cand nu le luam (faceam pauza) mi se ingrasa f tare tenul si imi apareau cosuri. Toata lumea imi spunea ca trebuie sa le opresc la un moment dat pt ca le iau de f mult timp si o aiba consecinte nagtive. Asadar am mers la dr endocrinolog si i-am zis ca vreau sa renunt, iar doamna dr a spus sa nu renunt ca nu-mi fac rau si mai mult, mi-a focut o analiza DHEA-S si mi-a spus ca este in crestere cand nu le iau(fiind in pauza cand mi-a luat analiza). Prin urmare, am inceput sa le iau din nou. In tot acest timp de cand iau AC am avut si am o candidoza de care nu pot sa scap. Am pus 100 de ovule si am consultati multi doctori si am urmat f multe tratamente. Raspundea la tratament si apoi recidiva. Totusi observasem ca atunci cand nu luam AC si urmam tratament ma simteam bine, disparea si ajunsesem la concluzia ca AC mentin candida. Asa ca, intr-o situatie de disperare, auzind de un doctorita homeopat f buna, am zis sa merg poate gasesc vreun remediu impotriva candidei. Cand i-am spus de cand iau AC, m-a intrebat daca in tot acest timp mi-am masurat vreodata densitatea osoasa sa vad daca e in regula, pt ca un efect grav al AC pe lunga durata este osteoporoza. I-am zis ca nu si mi-a facut ea o rezonanta magnetica (in care nu stiu daca sa am incredere) si mi-a zis lipsurile din corp pe langa faptul ca am OSTEOPENIE, ceea ce inseamna o scadere a densitatii osoase. Mi-a dat vreo 3 feluri de granule homeopate pt candida, vitamine pt oase si polen pt ten si par. Fiind speriata de ceea ce mi-a zis am renuntat la AC de 3 sapt si cum observ o cadere masiva a parului si tenul extreeeem de gras. Intrebarea este..caderea parului e temporara pana se invata coprul fara AC? Este adeverat ce a spus dumneaei? Nu as vrea sa raman cheala si nici sa am osteoporoza sad va rog un sfat! Multumesc

Offline

 



#2 2015-06-16 18:59:33

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: HELP! Efecte grave AC!

Pt inceput du-te la un alt medic si refa-ti analiza sa fii sigura dc ai osteoporoza/osteopenie

Offline

 

#3 2015-06-17 17:30:16

Flavia001
New member
Inregistrat: 2015-06-16
Mesaje: 9

Re: HELP! Efecte grave AC!

Mai astept si alte pareri in legatura cu aceste efecte ale anticonceptionalelor, daca cineva s-a mai confruntat cu aceste probleme.

Offline

 

#4 2015-06-18 09:35:25

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 348

Re: HELP! Efecte grave AC!

cum a zis si marta, cere o alta parere de la alt medic; refa analiza.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.