homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin aprox 2 ani


#1 2015-06-28 14:51:28

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

yasmin aprox 2 ani

buna fetelor si doctoressa. am sa va povestesc pe scurt povestea : am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice in urma unui control la care am ajuns deoarece nu mi-a venit ciclul cam 3 luni. mi s-au facut analize de sange si aveam prolactina crescuta, am luat bromcriptina si cand valoarea prolactinei a fost buna am inceput sa iau diane 35 (6 sau 9 luni, nu mai tin minte exact) apoi am trecut pe yaz (2-3 luni aprox) si apoi pe yasmin, ma durea rau cand eram pe ciclu cat timp luam yaz si mi s-a dat yasmin. in fine...am luat in jur de 2 ani yasmin, poate si mai mult...nu mai stiu sigur, nu am ajuns de ceva vreme la control din diverse motive. atunci mi s-a spus ca va trebui sa iau anticonceptionale mereu si cand voi dori copil sa ma las de ele si totul va fi sub supravveghere medicala.

intrebarea e urmatoarea: e problema daca ma las de ele acum? anul viitor am nunta si apoi am dori copil si vreau sa fiu fara ac macar un an si sa vad cum ma simt daca imi vine ciclul regulat daca e totul ok, normal ca voi merge la control peste 2-3 luni sa vad ce zice si dr.
sunt sanse sa ma ingras sau sa am probleme cu tenul daca ma las de ac? (aici ma gandesc ca nu ar trebui sa fie problema, nu aveam probleme nici inainte sa iau ac dar am zis ca va intreb si pe voi).


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 



#2 2015-06-28 15:03:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

daca nu aveai probleme inainte nu vad de ce ai avea acum, dar mai mult ca sigur vei avea din nou ciclul neregulat fara ele... sa nu-ti creezi un motiv de stres suplimentar

Offline

 

#3 2015-06-28 15:12:31

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: yasmin aprox 2 ani

mhmm...da...eu sper totusi sa fiu ok, adica trebuie macar sa incerc...nu ma incanta in mod deosebit sa iau pana la menopauza ac incontinuu mai putin cand vrem bebe...
sper sa nu ma stresez...si asa am probleme cu stomacul de la stres. merita sa incerc...am sa apelez la alt ginecolog (desi si primul e f bun, doar putin prea scump si expeditiv) sau chiar metode alternative de tratament.
de aceea am scris aici ca de maine ar trebui sa incep sa ma gandesc daca e bine sau nu...incerc si vom vedea. ms pt raspuns


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#4 2015-06-28 15:21:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

ideea e ca e mai usor sa ramai insarcinata imediat dupa ce le lasi si ai putea profita de asta daca tot vrei un copil
altfel te inteleg, si eu la un moment dat le-am oprit, asa am simtit, ca e suficient

Offline

 

#5 2015-06-28 15:44:51

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: yasmin aprox 2 ani

tu cat timp ai luat?
mda...am fost descurajata atunci dar a zis dr ca nu e problema de fertilitate ci pur si simplu mi se formeaza chisturile alea...chestia cu prolactina crescuta nu pot sa imi dau seama de la ce o fi dar poate nu se va mai intampla, trebuie macar sa incerc...chiar deloc nu imi suna bine inca vreo 20 de ani de ac...


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-06-28 15:54:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

vreo 6 ani doar

Offline

 

#7 2015-06-28 16:21:22

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: yasmin aprox 2 ani

ce problema ai avut daca pot sa te intreb? esti ok acum de nu mai iei?


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#8 2015-06-28 16:25:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

n-am avut nicio problema, le-am luat doar pentru contraceptie

Offline

 

#9 2015-08-12 18:11:04

movalia
New member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 65

Re: yasmin aprox 2 ani

Buna! Iau Yasmin de 2 ani aproximativ, si pana acum menstruatia imi venea mereu in aceeasi zi, miercurea in saptamana de pauza. De 1 luna am avut niste dureri de stomac insotite de diaree si/sau greață in 2 episoade. De fiecare data am incercat sa treaca mai mult de 4 h de cand am luat pastila pana am avut scaun/am vomitat. Referitor la ultima pastila din blister (duminica aceasta) am vomitat la 5h după, si nu am luat pastila suplimentara. 
Ca pastile pentru durerile de stomac,greata si diaree am luat numai No-Spa, Controloc, Liv 52, Sumetrolim, Metoclopramid. Contact sexual am avut in mod regulat cu finalizare ?năuntru, tocmai pt ca ma consideram protejată.
Intrebarea mea este de ce imi intarzie? Este vreo sansa sa fiu gravida?

Offline

 

#10 2015-08-12 18:13:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

ai avut mai mult de 4 scaune / zi in perioadele cand aveai diaree ? altfel nu ai avea motive de ingrijorare

Offline

 

#11 2015-08-12 18:19:40

movalia
New member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 65

Re: yasmin aprox 2 ani

Nu, tocmai, maxim 3. Nu.mi explic de ce ?nt?rzie. Sa iau un test de sarcina sa fiu sigura?

Offline

 

#12 2015-08-12 18:49:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin aprox 2 ani

poti face unul in a 8a zi daca tot nu vine, inainte de a incepe folia noua

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.