homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37-108


#2034 2015-10-14 14:48:00

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Buna mamici,

spuneti-mi va rog, pot sa duc proba pentru coprocultura si pt examen coproparazitologic a doua zi la laborator? am citit ca proba de coprocultura in recipient cu mediu de transport se poate pastra la temperatura camerei 24 ore, iar proba pt examen coproparazitologic in recipient normal se poate pastra la frigider 24 ore. Asa este, stiti careva care ati facut analizele astea puilor?

Fata mea are scaun modificat de aproape 3 saptamani sad initial nu m-am ingrijorat ca nu e diareic, am zis ca s-a deranjat putin si o sa se regleze, dar uite ca nu se regleaza deloc... ii dau probiotic si regim alimentar, dar tot face putin cam moale si mai ales ma sperie ca e galben.. si cu mucus uneori..deci clar are ceva. sad


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#2035 2015-10-14 15:09:52

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

mamici, voi ati incercat ceaiul de ceapa pt tuse/bronsite la cei mici?
am tot citit ca e bun, as vrea sa incerc ca-s disperata cu racelile si tusea lui. imediat se lipeste de el ceva si incep mucii apoi tusea.


2 ani +

Offline

 

#2036 2015-10-14 15:21:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

wave

Adelina, la N avea efect pe moment, adica in accese de tuse, dar pe termen lung, sa-i treaca tusea de tot, nu prea. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2037 2015-10-14 15:22:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

multumesc pt raspunsuri. deci inca e devreme pt frici. eu eram mandra ca baiatul meu nu are nici una smile.

cris, daca te-ai documentat, asa o fi. noi am dus mereu la cateva ore, ca nu ducem lipsa de probe lol.
si al meu a mai avut astfel de scaune, dar n-au fost galbene 3 sapt la rand. cel mult cateva zile. moi, multe, nedigerate sunt insa de un an de zile sad.

adelina, daca ti-l accepta, de ce nu? e mai natural decat orice sirop din comert.
baietelul tau nu face mofturi la mancare si sucuri? nu ca ma oftic, dar stiam ca dupa un an jumate isi descopera personalitatea, puterea lui NU si apar fitele.

Offline

 

#2038 2015-10-14 15:29:03

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

anca, multumesc de raspuns. eu sunt la serviciu si nu am cum sa ii duc proba... ea face doar o data pe zi, de obicei pe la 12 ziua..deci chiar in mijlocul zilei. Asa o sa ii recolteze bona, si ii duc proba a doua zi dimineata..
referitor la recoltare/pastrare proba, asa am citit pe site la synevo... ma gandesc ca nu ar pune informatii false ei ca si laborator.. dar poate stiu si alte mamici care s-au confruntat cu asta.

Aoleu, 1 an..si nu te-ai ingrijorat? i-ai facut analizele, a iesit ceva?
Nici fata mea nu face mereu galben, dar de 3 saptamani e cam prea moale si nedigerat... ea nu facea asa pana acum, de aceea sunt ingrijorata. Ca si culoare, sa zic ca 2 zile face mai maroniu, apoi iar face galben..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2015-10-14 15:31:03)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2039 2015-10-14 15:31:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Am uitat sa va povestesc una.
Joia trecuta la sedinta, ne-au zis educatoarele ca, daca avem de dat siropel de tuse sau alte tratamente preventive, putem lasa la asistenta, cu doze si orele la care trebuiesc date.
Noi vineri si luni am tinut-o acasa pe N desi peste zi ea nu mai tuseste. Ieri i-a dus G Salbutamol si Tantum si n-a vrut asistenta sa i le primeasca. A zis ca daca vrem s-o tratam de ceva s-o tinem acasa ca la gradinita vin doar copii sanatosi. In situatia asta ma asteptam s-o verifice, macar sa se uita in gat, ganglioni, din astea. A zis G ca nu, doar in cap s-a uitat si i-a zis ca are cojite si s-o tratam ca ii va cadea parul.
In fine, a lasat-o G si a rugat-o pe educatoare sa-l sune sa vina dupa ea daca tuseste sau ceva. Nu ne-a sunat.
Azi dimineata i-a zis asistenta ca de ce nu i-a spus ca N are astm, ca daca ii spunea ii primea medicamentele. Crazy woman  roll


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2040 2015-10-14 15:37:03

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Kate, chiar femeie nebuna.. dar Nati nu are astm, nu?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2041 2015-10-14 15:46:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

cris, nu poti da o fuga in pauza de pranz? sau sa mearga bona cu fetita la clinica, sa duca proba? fetita ta face la olita/colac?
pai ne-am ingrijorat, am facut analize peste analize (e drept ca nu ne-am incumetat la investigatii invazive), am tinut regim drastic 4 luni (in care nu s-a schimbat nimic) si nu am descoperit nimic.
presupun ca i-au distrus intestinul nurofenul ori enterocolita de la un an si dureaza al naibii de mult sa se refaca.
la voi au aparut dupa vreo imbolnavire scaunele astea? sau te gandesti ca a luat ceva de la gradi? trebuie recoltat cu mare grija, din cat mai multe zone, ca altfel e posibil sa nu iasa nimic si totusi sa fie.

Offline

 

#2042 2015-10-14 15:49:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

cris:
coprocultura: 2 ore recipient simplu si max 24 ore la temp camerei in recipient cu gel: Transportul probelor si prelucrarea lor se face in max. 2 h daca au fost recoltate in recipiente fara mediu de transport, sau pot fi pastrate pana la 24 h la temperatura camerei, daca s-au recoltat in recipiente ce contin mediu de transport Cary-Blair, ce asigura o buna viabilitate a patogenilor intestinali bacterieni. Exceptie de la aceste reguli fac probele recoltate in suspiciunea de infectie cu Shigella spp, bacterie foarte sensibila, ce necesita insamantare pe mediile de cultura imediat dupa prelevare
http://www.synevo.ro/coprocultura/

coproparazitologic: cat mai repede sau max pana a doua zi la frigider:  examinarea prompta a scaunului este importanta pentru scaunele lichide sau moi care ar putea contine trofozoiti de protozoare; scaunele formate, care pot contine chisti de protozoare, oua sau larve de helminti pot ramane cateva ore la temperatura camerei sau pana a doua zi la frigider
http://www.synevo.ro/examen-coproparazitologic/

Offline

 

#2043 2015-10-14 15:55:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Cris, nu are. Dar pediatra ii trece pe scrisoarea medicala suspiciune de astm sau ceva de genul asta, ca sa putem lua compensat tratamentul ala pe care il face ea preventiv pt. bronsiolite.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2044 2015-10-14 15:56:39

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Bubu, intreb sotul cand vin acasa de la ce farmacie a luat.

Cris, si Eduard are scaunul modificat, mai moale, face des, fara mucus insa, mananca mult dar nu e kk mult ca alta data, rar zice ca il doare burtica..paraziti intestinali sigur are.

Adelina, e oribilla gust! Eduard prima data mi-a baut 1/2 din o cana insa a doua oara nu a daut decat 1 deget.. La noi nu are efect.

Kate /smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2045 2015-10-14 15:58:24

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

maje, da , in fiecare seara ii tamponez narile cu un betigas inmuiat in ulei de susan, acum am unul bio, dar am folosit si unul normal luat de la plafar.e pt imunitate, scrie si pe prospect, cica impiedica sa se mai aduna tot felul de microbi.

am inteles si notat geo, daca e asa aiurea programul si mie mi-ar fi greu sa ajung, ma uit acum pe net.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2046 2015-10-14 16:01:43

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

anca nu pot fugi in pauza de pranz, ca lucrez departe de casa, fac mult pe drum, apoi pana la laborator, apoi iar pana la serviciu...si la cum e traficul in Bucuresti, ar insemna sa pierd ore.
Nici bona nu poate merge, ca trebuie sa schimbe mai multe mijloace de transport si nu vreau sa o plimbe atat pe fata..
Fata mea face la olita.
La gradi nu merge inca, nu am dat-o.. a avut o enterocolita cu o luna in urma, dar dupa ea isi revenise, facea normal, apoi a inceput asa cum e si acum..

garga, multumesc mult!

kate, am inteles...

maje, noi am facut tratament cu zentel pt oxiuri, cu cateva luni in urma

Ultima oara a fost editat de cris8 (2015-10-14 16:10:40)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2047 2015-10-14 16:15:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

am inteles, cris. sper sa fie ceva usor, sa se rezolve repede.
la noi exista suspiciunea de infectare a intestinului subtire de pe urma enterocolitei (sibo). din pacate asta nu se poate testa usor. regim ati tinut? fara alimente care fermenteaza. baiatul meu e ft mofturos la mancare iar din cate accepta, multe fermenteaza ori au gluten, lactoza, ne e greu sa tinem iar regim. cand l-am tinut, inca nu avea fite.

Offline

 

#2048 2015-10-14 16:28:01

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

anca, pai s-ar putea sa avem si noi ceva de genul... ca a avut enterocolita..cine stie..
tinem regim cat putem...i-am luat si lapte fara lactoza acum, o sa vad daca iese ceva la coprocultura


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2049 2015-10-14 16:32:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

sper sa nu fie o urmare a enterocolitei la voi. mai bine sa iasa ceva la coprocultura, tratati si ati scapat.
a fost virala enterocolita sau a luat antibiotic? ati facut coprocultura in timpul bolii? a avut scaune cu sange?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-10-14 16:33:10)

Offline

 

#2050 2015-10-14 18:46:26

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Am retinut, Adina, deci pentru microbi. Mersi!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2051 2015-10-14 19:24:07

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

anca, al meu cam bea tot felul de sucuri naturale, proaspat stoarse. la ceaiul de ceapa s-a strambat pt ca e amar, desi i-am pus miere.


2 ani +

Offline

 

#2052 2015-10-14 21:02:04

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Adelina, fa-i-l din ceapa, mere si nuci. E mai"baubil".


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.