homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovulatie tarzie


#1 2015-07-09 10:26:06

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

Ovulatie tarzie

Buna,va rog daca cineva imi poate da un raspuns in legatura cu ovulatia.Am 40 de ani si de ceva timp ciclul imi vine regulat la 23 de zile.Luna trecuta CM a fost in data de 19 iunie si dupa calcul calendarului ,ovulatia ar fi trebuit sa fie in data de 29 iunie,dar nu am avut semne de ovulatie .In data de 2 iulie am avut mucus cervical nu in cantitate mare dar era,dupa masa am simtit scurte intepaturi in ovarul stang care sau accentuat mai tarziu ,durerea devenind mai mare lasandu-se pe picior ,sanii au devenit durerosi .Acum  in data de 11 iulie  astept sa apara CM,,durerea in partea stanga inca persista dar nu foarte tare,sanii sunt in continuare durerosi .Intrebarea mea este:se poate ca ovulatia sa fien tarzie la  ciclul meu de 23  zile?sunt sanse sa raman insarcinata ?
Va multumesc mult.

Offline

 



#2 2015-07-09 13:25:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Ovulatie tarzie

Eu cred ca mai degraba ciclul tau este scurt din cauza unei perioade luteale (intervalul dintre ovulatie si menstra) mai scurte, odata cu inaintarea in varsta tendinta este sa se intample astfel. Tu ai ovulat in ziua 14 deci nu putem vorbi de o ovulatie tarzie daca ne raportam la un ciclu considerat standard, nu stiu daca ai mai urmarit in trecut, ca sa putem vorbi despre o ovulatie tarzie fata de ce era obisnuit in cazul tau. Faptul ca ai ciclu scurt nu ne spune mai nimic despre ziua ovulatiei pentru ca nu e obligatoriu sa ai ovulatia mai devreme daca ai ciclul scurt.
Intrebi daca poti ramane/ sunt semne de sarcina pe acest ciclu ? Greu de spus smile Teoretic sunt sanse atata timp cat exista contacte sexuale neprotejate in perioada fertila. De simptome nu putem vorbi acum, ar fi mult prea devreme. Mult succes daca asta iti doresti.
Este bine sa mergi la un medic sa faci niste analize hormonale, sa vezi cum stai si cu rezerva ovariana, echo etc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.