homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dilema


#1 2015-07-15 17:12:23

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

dilema

Va scriu pentru ca nu imi mai dau seama ce ar trebui sa fac si ma gandeam ca poate ma ajutati voi. Problema este ca am fost intr-o relatie timp de 5 ani si jumatate, relatie pe care am vrut de mult timp s-o termin si pe care am terminat-o acum 3 luni. Problema e ca el ma tot cauta, am iesit impreuna in oras recent, ieri am dormit la el. Am tot timpul impulsul de a-l atinge, de a-l mangaia, de a-l tine in brate. Toate motivele serioase care m-au facut sa spun stop relatiei, acum par minuscule. Stiu ca la un moment dat am zis ca fac pasul de a spune stop pentru ca  nu e omul langa care ma vad petrecand tot restul vietii si pentru ca nu mai simteam ca e locul meu langa el. Problema e ca am senzatia ca nimeni n-o sa ma cunoasca si o sa ma accepte asa cum o face el si ca n-o sa ma mai simt in largul meu langa nimeni....Am incercat sa ies cu altcineva, dar nu pot sa fiu cu tipul cel nou si-l tot indepartez, desi el mi-a zis clar ca e mort dupa mine. Nu imi dau seama daca nu sunt pregatita sa incep o relatie noua,inca tin prea mult la fostul, tipul cel nou pur si simplu nu imi place, pe altcineva n-am gasit inca si de-aia tot ma intorc la fostul...Problema e ca as vrea sa plec in concediu, doar ca nu gasesc pe nimeni cu care sa merg 2-3 zile pe undeva. Fostul e dispus sa mergem, desi vede si el ca incepem sa complicam lucrurile. El ba zice ca ar fi lucrurile prea profund stricate intre noi, ba se intoarce catre mine si ma vrea....Tipul cel nou pare fara initiative, deci nu pot sa plec cu el. Ar mai fi un amic cu care ma inteleg bine si care a zis ca am putea pleca undeva cateva zile....Dar apoi o sa rup probabil de tot cu fostul...sau nu stiu...m-am pierdut rau...


My Tears Dry On Their Own

Offline

 



#2 2015-07-15 22:34:28

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: dilema

eu cred ca trebuie sa fii sincera cu tine si sa stii daca il mai iubesti pe cel langa care ai stat 5 ani...eu nu cred ca nu stii ce simti pt el.analizeaza situatia si vei gasi raspunsul.n-are rost sa iesi cu altcineva atat de repede daca nu simti.mi se pare o prostie.mai bine singura o perioada....pana iti definitivezi sentimentele.

daca-l mai iubesti pe cel de care te-ai despartit si el te mai iubeste si mergeti in aceeasi directie,atunci el este cel langa care trebuie sa fii.daca nu...va aparea intr-o zi altcineva.presupun ca ca ai si varsta ca atu.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#3 2015-07-15 23:48:36

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: dilema

Exact! Tu il mai iubesti sau ? Te-ai despartit de el pentru ca nu-l mai iubeai sau pentru ca il iubeai dar lucrurile intre voi nu mai mergeau ? In acelasi timp te intreb cum ai reusit dupa nici 3 luni sa ai o alta relatie? Te-ai intoarce la fostul doar din comoditate sau pentru ca vrei sa fii cu el? Lucrurile cred ca sunt foarte simple doar ca trebuie sa-ti faci tu putin ordine prin ganduri si sa vezi ce vrei de la o relatie, de la viata...

Offline

 

#4 2015-07-15 23:50:34

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: dilema

si care sunt motivele alea pt care ai vrea sa zici stop? totusi.. sunt 5 ani jumate. de ce simti ca nu mai e locul tau langa el? hmm


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#5 2015-07-16 08:46:38

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Dovlecel, el in ce domeniu activeaza? Din ultimele experiente , doar cineva cu un job la fel de activ / solicitant te poate intelege...


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-07-17 16:41:47

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

tot ca mine, myku.... paiii, unul din motivele pentru care ne-am despartit a fost ca se tot intalnea cu alte fete, doar la suc cica, asa...ca amici. M-a si mintit de cateva ori. Declinul relatiei a inceput atunci cand s-a sarutat cu alta si apoi se tot intalnea cu o fosta pe ascuns. Si ca sa nu ma mai doara atat de tare, am inceput sa ma indepartez, sa fac lucruri pentru mine, ba chiar am iesit si eu de vreo 2 ori cu altcineva ( lucru care nu imi sta in caracter). Si m-am indepartat atat de tare, pana am ajuns sa simt ca nu mai e locul meu langa el. Doar ca mi-e greu sa ma las descoperita de altcineva. Nu prea sunt genul care sa se "arate" prea usor. Trebuie sa fie omul rabdator si chiar sa ma vrea....Si mi-e teama ca n-o sa mai gasesc o asa legatura cum am avut cu el...
Plus ca barbati de calitate n-am prea intalnit.Ori nu stiu sa-i caut, ori ii indepartez, ori nu stiu. Nici timp nu prea am, nici in lume nu prea-mi place sa ies..Mi-am creat zona mea de confort cu cativa prieteni si cam atat...
Ah, si ceea ce a pus capac a fost la rezi cand a zis ca unul dintre noi trebuie sa aleaga o specialitate mai usoara ca sa aiba grija de casa si de copii, in situatia in care el a vrut sa mearga pe chirurgie si eu la un moment dat ma gandeam la ATI, dar sugera intens ca eu sa renunt la ceea ce imi doresc. Apoi a fost un moment in care puteam sa prind un loc la Constanta, dar el a zis ca nu face naveta pentru mine,nici macar pt cateva luni, pana ma mutam inapoi in Bucuresti ( zice el ca relatia scartaia si relatia trebuia pusa pe primul loc)....

Ultima oara a fost editat de old_soul (2015-07-17 16:45:21)


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#7 2015-07-17 16:58:50

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Pfff..in situatia asta fugi cat poti..eu zic ca nu merita nici sa te mai uiti la el..
Ce specializarr ai ales pana la urma? A fost alegerea ta sau cea influentata de el?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#8 2015-07-17 17:07:18

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

Nefro, myku. dar pentru ca am decis eu.


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#9 2015-07-17 17:50:19

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Oki..pt ca era naspa sa traiesti cu decizia aia toata viata..
Eu sincer zic sa mergi mai departe, sa nu ti faci un tel din asta acum..si sa faci un pic de pauza


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#10 2015-07-17 17:51:28

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Mai stii ca acum multi ani nu aveai incredere deloc ca vei avea un iibit..uite ca ai avut smile nu ti pierde increderea..fii un pic mai sigura pe tins


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#11 2015-07-17 20:18:02

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

Am avut myku, dar la cat am suferit din cauza lui. Si de iubit l-am iubit foarte mult, ma vedeam tot restul vietii cu el, pana au inceput lucrurile sa scartaie.Acum nu stiu/nu cred ca mai e iubire, mai mult atasament. Imi este confident si prieten.... Ehe, cu increderea e problema veche...Nu mi-am propus musai musai sa ies cu altul acum, doar ca tipul asta mi-a tot dat tarcoale cateva luni bune pana am acceptat sa ies cu el. Si mi-am dat seama ca nu e pentru mine. Pauza e binevenita, e liniste acum. Dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la viitor...

Ultima oara a fost editat de old_soul (2015-07-17 20:19:44)


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#12 2015-07-17 20:19:13

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Hai inapoi pe la noi sa te bagam putin in bootcamp de self estime lol


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#13 2015-07-17 20:20:02

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

rotfl pe la voi pe unde? pe forumel?


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#14 2015-07-17 20:26:16

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Dap..la offtopic smile


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#15 2015-07-17 20:29:30

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

Uhm, m-am cam inchis in mine de la o vreme...Si fata de ai mei, si fata de cea mai buna prietena a mea....But thanks, maybe I will puss


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#16 2015-07-17 21:19:53

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: dilema

Coooo-meeee tooo uuuusss lol
Poate ti ar prinde bine sa te deconectezi putin..hai, ca te stim de mica lol


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#17 2015-07-17 21:23:42

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

rotfl ai dreptate si tu rotfl puss


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

#18 2015-07-17 21:34:51

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: dilema

old soul,puteai sa ne raspunzi si noua,astelalti care ti-am scris.asa din bun simt...nu stiu ce nick ai avut,am uitat,dar ti-am scris si noi cateva randuri,puteai sa ne scrii ceva acolo,nu sa ignori total...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#19 2015-07-17 21:35:51

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: dilema

uhm, scuza-ma sonia. am crezut ca chiar daca nu nominalizez, am cuprins intrebarile tuturor....


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.