homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candida de 1 an!


#1 2015-07-20 16:48:32

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Candida de 1 an!

Mi-a venit iar un rezultat pozitiv pt candida. Toti imi zic ca nu e grav dar tot reapare de un an si am auzit ca poate provoca chiar infertilitate.

Am fost la mai multi doctori si degeaba.. Iau ac degeaba pt ca tb sa ne folosim prezetvativ. Ne-a ajuns amandurora...

Iau ac de multa vreme. Yaz. Sa fie de la asta? Mai am si reflux gastric si aciditate mare in stomac. Sa se transfere mai departe? Problemele au inceput odata cu cele de aciditate...

Efectiv am ajuns la capatul puterilor cu o suta de tratamente si restrictii dar fara rezolvare. Ce sa mai fac?

Offline

 



#2 2015-07-20 16:52:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida de 1 an!

pai are legatura cu aciditatea fiindca mediul acid favorizeaza candida
cu dieta ai incercat ? cauta dieta alcalina si vezi ce alimente sunt alcaline

Offline

 

#3 2015-07-20 16:57:10

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Candida de 1 an!

In general mananc alcalin dar uneori, o data sau de 2 ori pe saptamana beau o cafea sau mananc ceva dulce sau ceva ce n-ar trebui. M-am saturat de orez, cartofi si legume fierte...

Ar trebui poate sa fac niste analize hormonale, poate e de la ac...habar nu am si am ajuns la capatul sacului cu solutiile. Am 10 analize de secretie anul asta...deja se crede ca am luat-o razna.

Offline

 

#4 2015-07-20 17:00:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida de 1 an!

orez si cartofi ? nu cred ca vorbim de acelasi lucru... incearca mai multe ccruditati, ca tot e vara, mai ales frunze verzi, salate
daca vorbesti de dieta "pentru ulcer / gastrita" bazata pe covrigi si orez, aia nu e tocmai dieta alcalina
pot avea si AC o contributie...

Offline

 

#5 2015-07-20 17:11:21

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Candida de 1 an!

Pai asta e problema ca nu pot manca atatea verzituri ca imi dauneaza...asta au fost alimentele date de doctor pt reflux + carne slaba, dulciuri facute doar in casa si rar, branza...iaurtul e acid, rosiile la fel, mere, capsuni...tot ce mananca un om normal.

Si cum pot afla daca e de la ac in afara de a renunta?

Ultima oara a fost editat de and7 (2015-07-20 17:11:53)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-07-20 17:16:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida de 1 an!

pai asta zic, chiar ai incercat si-ti fac rau sau asa ti-a zis medicul ? desi ei au tendinta sa interzica legumele verzi, de exemplu, ele sunt alcaline de fapt
lamaia la fel... sunt multe in cazul asta
eu as incerca si as vedea ce-mi face bine
si poti incerca si niste probiotice, mie-mi par overrated, dar in cazul tau s-ar putea chiar sa ajute
apoi sunt si destule suplimente naturiste pentru candida, gen : http://www.suplimente.ro/candida-suppor … psule.html , exista heomeopatie pentru cine are chef sa incerce...
daca vrei s-o luam in continuare pe campii, nu stiu cat esti dispusa sa crezi, stresul, frica, furia genereaza aciditate in corp, deci daca tu esti o persoana agitata din fire (la mine se potriveste) vei fi mai inclinata sa ai astfel de probleme

cu AC nu ai cum sa afli decat renuntand la ele o perioada

Ultima oara a fost editat de heimdall (2015-07-20 17:16:34)

Offline

 

#7 2015-07-20 17:24:08

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Candida de 1 an!

Da, am incercat de toate intr-un an si jumatate de cand cu durerile de stomac si imi fac rau, chiar si lamaia despre care se zice ca e alcalina. Mananc salate dar fara castraveti de ex. Fara prajeli fara sucuri si altele. Sunt intradevar agitata si ma panichez usor...asta nu stiu cum s-o reglez...

Offline

 

#8 2015-07-21 20:13:08

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Candida de 1 an!

Analizele zic asa:
Celule plate frecvente
Leicocite relativ frecvente
Levuri si pseudohife rare
Bacili dorderline relativ frecventi
Bacili mici si cocobacili polimorfi gram variabili rari
Prezent candida

Acum eu am uitat sa intreb, daca astept 10 zile dupa tratqment si imi fac iar testul dupa e vreo problema daca pun gyni l dupa cele 10 zile de la tratament?

Offline

 

#9 2015-07-22 20:28:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Candida de 1 an!

and7 a scris:

Analizele zic asa:
Celule plate frecvente
Leicocite relativ frecvente
Levuri si pseudohife rare
Bacili dorderline relativ frecventi
Bacili mici si cocobacili polimorfi gram variabili rari
Prezent candida

Acum eu am uitat sa intreb, daca astept 10 zile dupa tratqment si imi fac iar testul dupa e vreo problema daca pun gyni l dupa cele 10 zile de la tratament?

eu zic asa. inca odata, desi mi se pare ca vorbesc in pustiu:
Candida e saprofita in mediul vaginal....adica e NORMAL sa existe acolo. Ea se dezvolta in exces intr-o serie intreaga de circumstante. NU se transmite pe cale sexuala deci nu vad utilitatea prezervativului, o igiena corecta a actului sexual e mai mult decit suficienta.
Dupa orice tratament anticandidozic e bine-venita utilizarea de probiotice topice(locale adica) pentru a ocupa locusurile ramase goale cu lactobacili, altminteri candida sau si mai rau gardnerela vor decide ca li se cuvin lor.
Si cu asta basta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2015-07-23 19:16:16

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Candida de 1 an!

Multumesc pentru raspuns. Ideile sunt atat de impartite incat m-au zapacit total. Inca am o nelamurire. Fac tratamentul prescris cu ovule, astept 10 zile si recoltez proba apoi pun lactobacili sau fac tratamentul si il termin, pun lactobacilii 7 zile apoi astept 10 si fac testul. Deci la cat timp dupa lactobacili pot face testul? Doctorul a prescris tratament si pt partener. De ce daca nu e bts? Aici nu prea inteleg eu cum functioneaza.

Ultima oara a fost editat de and7 (2015-07-23 19:18:56)

Offline

 

#11 2015-12-28 14:19:47

Andrada24
New member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 16

Re: Candida de 1 an!

Eu tot fac candida de vreo 3 ani si nu mai stiu ce sa fac sad Am doua intrebari, una urgenta, alta pentru termen lung...

1. Zilele trecute am pus Gynophilus cand mi s-a parut mie ca incepe, dar nu a oprit-o. Am cautat Lomexin, ca asa era ultima reteta de la doc, dar nu am gasit la farmacie. Mi-au dat Canesten si Diflucan, aseara am pus ultimul ovul si inca ma ustura putin. Sa mai astept sau sa mai iau un set de Canesten? Sau vreo crema cu acelasi substanta? O sa plec din oras acum de revelion si mi-e ca o sa stau 5 zile fara tratament si cu usturimi...

2. Acum revenind la problema cea mare, candida care tot revine. In perioade fara contact nu fac, nu am nimic. Dar in perioadele cu contact, fac cam o data la 2 luni, indiferent daca folosesc prezervativ sau nu. Am facut cam tot ce au zis doctorii: lenjerie de bumbac, fara tanga, igiena riguroasa. Am luat probiotice, suplimente pentru sistemul imunitar, Viviflor - vreo 3 serii de 10 ovule, tratamente homeopate, chiar si  bai de sezut - dar astea destul de putin timp. Am inceput sa mananc mai multe fructe si legume si am eliminat zaharul aproape de tot.
De obicei, ma dau cu Actigel dupa contact. Uneori are efect, alteori nu. Aveti vreo idee de ce tot fac sau ce sa iau sa ma vindec de tot?

Ultima oara a fost editat de Andrada24 (2015-12-28 14:23:52)

Offline

 

#12 2015-12-28 14:31:39

daenarys
Vizitator

Re: Candida de 1 an!

Eu zic sa mai pui o tura de canesten.
E complicat cu candida,in anumite conditii se dez prea mult si de aici toate problemele.incearca o dieta alcalina sa vezi daca ajuta.poti sa incerci dupa fiecare contact sa iti pui o capsula cu probiotic si sa vezi daca ajuta.

 

#13 2015-12-28 14:45:13

Andrada24
New member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 16

Re: Candida de 1 an!

Asa fac, mai iau o tura de Canesten. Incerc dieta alcalina si probioticul, sper sa functioneze. Multumesc mult, Daenarys! kram

Offline

 

#14 2015-12-28 14:53:19

daenarys
Vizitator

Re: Candida de 1 an!

Npc,sper sa te ajute

 

#15 2016-01-01 01:30:15

Alexandra98765
Membru
Inregistrat: 2015-12-24
Mesaje: 4

Re: Candida de 1 an!

Aceleași probleme le am și eu din martie... mie mi a scăzut imunitatea de la pastila contraceptiva luată de capul meu și apoi de la o dieta...tot organismul e dereglat... te ?nțeleg..nici eu nu mai rezist...recent mi a ieșit la secreție vaginale fcb gradul II -III și mi a prescris doctorul ovule cerviron..și a fost mai bine, vulva s a desumflat și roșeața dispăruse...acum iar a apărut. ..Ginecologul mi a spus ca e mai mare iritația dec?t boala...eu mă tem ca m am opărit ?n primăvara c?nd făceam spălături vaginale n am fost atentă și era apa mai mult dec?t calda și apoi 2 zile am avut senzație de arsura după care a venit menstruația și s a calmat dar a ?nceput sa fie vulva roșie și umflata și labiile ?ncrețite. .de atunci tot așa sunt..... se poate sa mă fi opărit?

Offline

 

#16 2016-01-03 15:02:54

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Candida de 1 an!

pai trecea opareala pana acum..cred ca e de la candida..si eu ma chinui de 2 ani si ceva cu candida si nu mi a trecut..m am mahnit acum ultima oara, mi am facut analizele mi a iesit din nou candida si desteptii de la la laborator nu mi au facut antifungigrama si n am mai ajuns la doctora cu sarbatorile astea ..trebuie sa merg din nou si sa i zic sa mi faca antifungigrama..cred ca nu o sa mai scap de ciuperca asta..am facut aproape tratamentele..tind sa cred ca din cauza stresului..

Offline

 

#17 2016-01-04 01:02:19

Alexandra98765
Membru
Inregistrat: 2015-12-24
Mesaje: 4

Re: Candida de 1 an!

Rhea a scris:

pai trecea opareala pana acum..cred ca e de la candida..si eu ma chinui de 2 ani si ceva cu candida si nu mi a trecut..m am mahnit acum ultima oara, mi am facut analizele mi a iesit din nou candida si desteptii de la la laborator nu mi au facut antifungigrama si n am mai ajuns la doctora cu sarbatorile astea ..trebuie sa merg din nou si sa i zic sa mi faca antifungigrama..cred ca nu o sa mai scap de ciuperca asta..am facut aproape tratamentele..tind sa cred ca din cauza stresului..

Si eu cred asta....matusa mea se păta pe fata cand se stresa si pana la urma a aflat ca era o ciuperca...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.