homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!


#1 2015-08-03 21:02:54

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!

Buna ziua! Vin cu 2 probleme:
1. Prima este o problema mai veche la care pana acum la nici un dr ginecolog nu am reusit sa o rezolv. Si anume menstruatia neregulata si dureri mai in prima zi, in special, apoi a 2-a zi si a treia mai putin. Am luat in prima faza 3 luni tratament cu anticonceptionale Belusha, fara rezultat, apoi mi-a schimbat si mi-a dat Yasmin dar dupa o luna tot aveam dureri si nici nu-mi venea la timp asa ca am renuntat sa le mai iau. Am fost la alt medic ginecolog si mi-a dat sa-mi fac analize de sange dupa 5 zile dupa ce mi-a venit menstra si dupa 15 zile dupa menstra. Analizele pe care le-am facut le postez in 2 poze, prima poza contine analizele facute dupa cele 5 zile de la venirea menstrei iar poza a 2-a cele facute in ziua 15 de la venirea menstrei. In urma analizelor mi-a fost prescris tratament cu Normens si Premstop timp de 3 luni. Prima luna a functionat fosrte bine, nu am mai avut dureri la menstructie DELOC, nu a fost rosie, a fost maro, nu mi-a venit abundent, parea sa fie tratamentul potrivit. Dar apoi luna urmatoare mi-a intarziat din nou, cand mi-a venit m-a durut iar tare si a fost rosie si destul de abundenta in primele 2 zile. In 3 luni mi-a venit menstruatia de 2 ori. Nu stiu ce sa fac si unde sa mai merg ca sa-mi gaseasca un tratament potrivit pentru aceasta problema... Sau nu se poate rezolva? Sa ma lamureasca si pe mine cineva va rog frumos.
2. A doua problema a aparut de vreo 2 ani de cand mi-am inceput viata sexuala, si anume usturimile la urinare si contact sexual. Imi tot apareau la intreval de 2-3 luni. La ginecolog mi-a spus ca sunt cauzate de faptul ca am contact sexual neprotejat mai rar (folosesc prezervativul tot timpul, dar s-a intamplat intr-adevar mai rar sa am contact neprotejat) si secretiile mele nu sunt "obisnuite" cu secretiile partenerului. Am aflat tarziu ca asta e cauza si mai aveam scapari neprotejate si aparea iar. Chestia era ca mi se agravau daca imi era frig, usturimea era mai puternica, urinarile mai frecvente iar daca luam Uricol se diminuau. Era doar o rezolvare de moment pt ca am vazut ca ma ajuta cu usturimea, dar de fiecare data cand urinam simteam un disconfort, in cazul in care nu era tratata. Mentionez ca am facut si un examen de urina si nu mi-a iesit nimic. Mi-a facut si vreo 3 examene Papanicolau la care nu mi-a iesit nimic de asemenea. Ultima data am facut tratament cu Azitrox 5 zile si ovule de Cervucid 7 zile, dar acel disconfort la urinare e inca prezent, chiar daca nu am mai avut contact sexual neprotejat de atunci. De ce?

Si inca ceva, imi puteti recomanda un lubrifiant bun nonalergic care sa ma ajute atunci cand nu ma lubrifiez suficient?

Va multumesc frumos!


aici sunt pozele cu analize: http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/96382_11831276_393655527497001_397440585_o.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/96382_11802195_393655534163667_930443724_n.jpg

Offline

 



#2 2015-08-19 07:41:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!

Cu regret, nu inteleg nimic din analize(nu se vad clar)
Chestiunea menstruatiei neregulate si dureroase e cel mai probabil constitutionala(asa esti tu, nu e o boala sa poata fi tratata)
Usturimile si discomfortul despre care vorbesti se numeste "cistita post-coitala" si se datoreaza contactului sexual fara excitatie eficienta. Nu lubrifiantul ajuta ci textura prezervativului, care impiedica frecarea pe uscat si deci iritarea peretelui vezical. Asa ca nu lubrifiantul e solutia ci preludiul eficient


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2015-12-18 17:50:49

deeaangel
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 13

Re: Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!

doctoressa a scris:

Cu regret, nu inteleg nimic din analize(nu se vad clar)
Chestiunea menstruatiei neregulate si dureroase e cel mai probabil constitutionala(asa esti tu, nu e o boala sa poata fi tratata)
Usturimile si discomfortul despre care vorbesti se numeste "cistita post-coitala" si se datoreaza contactului sexual fara excitatie eficienta. Nu lubrifiantul ajuta ci textura prezervativului, care impiedica frecarea pe uscat si deci iritarea peretelui vezical. Asa ca nu lubrifiantul e solutia ci preludiul eficient

Doctoressa, durerile menstruale nu au fost de la inceput, abia dupa 2 ani au aparut, la fel si faptul ca nu este regulata. Am si ovare micropolichistice. Intre timp am aflat ca am E. coli vaginala, e posibil ca din aceasta cauza sa am usturimile acestea? Pentru ca se manifesta ca o infectie urinara, desi la urocultura nu iese nimic, am fost si la urolog si nu am nimic in acest sens. In primavara (aveam aceasta bacterie dar nu stiam atunci) am luat Augumentin pentru o viroza timp de 8 zile, si imi disparusera usturimile, dar dupa 3 luni am avut un contact sexual neprotejat si partenerul mi-a dat-o inapoi din nou (nestiind ca o are si el). Am facut tratament cu Augumentin 5 zile (tratamentul mi l-a dat ginecologul in urma analizelor, cand am aflat ca si eu si partenerul aveam aceasta E coli. Eu am facut analiza cervicala, iar partenerul a facut o spermocultura.), dar nu mi-a trecut, e tot acolo si usturimile la fel, ba mai mult acum e rezistenta la Augumentin. Mai sunt doar 4 antibiotice la care este sensibila: norfloxacin, ciprofloxacin, doxicilina si gentamicina. La ginecologul la care am fost a zis ca sa nu mai fac tratament pentru E coli, sa faca doar partenerul, si eu sa fac tratament pentru refacerea florei vaginale. Am auzit ca de obicei aceasta infectie cu E coli recidiveaza. Chiar daca o tratez recidiveaza?? Eu nu mai inteleg nimic, nimeni nu imi explica ce este si ce e de facut. Eu una nu mai suport usturimile, ma doare si vezica, merg foarte des la baie, NU MAI POT de 2 ani de zile de cand ma lupt cu problema asta, simt ca cedez nervos!  Va rog din suflet dati-mi un sfat ce sa fac ca nu mai stiu... grater(((

Offline

 

#4 2015-12-18 18:14:27

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!

hello. intr-o situatie asemanatoare, medicul de familie, ca deja urologii si ginecologii se intreceau cu gluma, a dat asa: 10 zile tratament cu un antibiotic, plus un antimicotic, pauza vreo doua saptamani repetat alte 10 zile un alt antibiotic din antibiograma plus antimicotic. refacut flora vaginala si intestinala conform med de familie si celui ginecolog. retestare secretie.
la partener e un pic mai complicat de vindecat ca, conform studiilor doar 5% din antibiotic ajunge la nivel de prostata, uretra, etc...dar trebuie sa primeasca si el tratament tinta plus efacerea florei intestinale.
sanatate la ambii.
au ajutat mult: ceai din frunze de merisor (nu-mi amintesc specia, erau aduse dintr-o tara nordica la recomandarea unui doc de acolo), multe-multe lichide, igiena buna si un pic de regim


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#5 2016-04-23 05:31:52

floredana
New member
Inregistrat: 2016-04-23
Mesaje: 6

Re: Help, doctoressa sau alt medic specializat in ginecologie!

nu stiti un medic bun ginecolog sa gaseasca de ce e ciclu neregulat in bucuresti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.