homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doua pastile la interval de doua ore


#1 2015-10-04 14:22:46

algocalmin
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 170

Doua pastile la interval de doua ore

Hei,

Aseara am luat pastila la ora 10, ca de obicei, dar pe la 12 am luat-o si pe cea de azi, din neatentie. Practic am luat 2 pastile in 2 ore - yasmine. Mai departe e ok daca le iau pe celelalte in ordine si termin cu o zi mai devreme folia?

Apoi, chiar ma gandeam sa fac o pauza... sau daca nu fac pauza - inca ma mai gandesc - sa incep o noua folie dupa cele 7 zile si sa ma decalez cu o zi. o sa folosesc protectie suplimentara pana la noua folie. e ok asa?


“if you want something in life, reach out and grab it...”

Offline

 



#2 2015-10-04 14:31:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Doua pastile la interval de doua ore

poti sa iei ultima pastila de pe o folie de rezerva, ca sa se pastreze protectia si sa faci pauza normal
sau sa iei folia urmatoare fara pauza

Offline

 

#3 2015-10-09 18:54:24

algocalmin
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 170

Re: Doua pastile la interval de doua ore

Revin cu o intrebare - am luat pastilele in continuare, asadar sunt cu o zi inaintea zilelor mentionate pe blister si voi fi cu -o pastila la final.
Daca as face pauza de 8 zile luna asta (cu protectie suplimentara pana la primele 7 pastile din folia urmatoare) ar fi o problema?
Tin neaparat sa incep noua folie in aceeasi zi, pentru ca le iau de mult si m-am obisnuit asa, si n-as mai vrea sa fac vreo boacana pe viitor.


“if you want something in life, reach out and grab it...”

Offline

 

#4 2015-10-09 21:24:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Doua pastile la interval de doua ore

nu e problema daca te protejezi suplimentar

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.